Güneşten Korunma Yöntemleri

Güneşten Korunma Yöntemleri

Kış ayından sonra güneşe ve onun sıcaklığına her ne kadar hasret kalsak da güneşin altında fazla kalmamız bizim için iyi olmayacaktır. Fazla güneş ışığı cildimize zarar verir ve erken yaşlanmadan tutun da cilt kanserine kadar pek çok sorun ve hastalıkla bizi yüz yüze bırakır. Bu yüzden yaz aylarında güneşin tadını çıkarırken kendimize dikkat etmemiz önemli. Sizlere güneşten ve zararlarından olabildiğince az etki görmeniz için güneşten korunma yöntemleri hakkında konuşacağız. Özellikle tatile gittiyseniz bu yöntemlere daha fazla dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Dolaşma saatlerinden tutun da yiyecek önerilerine varana kadar birbirinden farklı pek çok öneriyle karşınızdayız.

Güneşten Korunmanın Yöntemleri

Güneşten Korunma Yöntemleri

Güneşten korunma yöntemleri içerisinde en bilinen yöntem tabii ki öğle saatlerinde evden çıkmamak olacaktır. Özellikle bebekler ve çocukların saat 10 ve öğlen 3 arasında evden dışarı çıkmaması gerekir. Bu yaş gurubu diğer yaş gruplarına göre daha çok tehlike altındadır. Çıkılmak zorunda kalınırsa açık renk kıyafet giyilmesi, kıyafetlerin kumaşının sıkı dokunmuş olması gerekir ki güneş tenimize direkt temas etmesin. Kıyafet konusundaki tek tavsiyemiz tabii ki bu değil. Meksika tipi geniş ve büyük şapkalar kullanmalısınız. Ayrıca uzun süre ayakkabı giyecekseniz kalın ve sert ayakkabılar tercih etmemelisiniz. Kalın ve sert ayakkabıları Güneş yüzünden değil sıcak havalarda ayak mantarı gibi hastalıklar daha çok oluştuğu için giymemelisiniz.

Meksika tarzı şapkalar yüze ve göze direkt güneş ışığının gelmesini engeller. Ayrıca her cilt tipine uygun güneş kremi bulunmaktadır. Eğer kuru bir cilt tipiniz varsa yağlı güneş kremleri kullanmalısınız. Eğer yağlı veya karma bir cilt tipiniz varsa yağsız güneş kremleri tavsiye ederiz. Ancak cildiniz yaz aylarında neme ihtiyaç duyacağı için akşam bakımınızda mutlaka nemlendiricilere yer vermelisiniz. Eğer hassas ve alerjik bir cildiniz varsa güneş kremi almadan önce bir dermatoloğa danışmanız iyi bir karar olacaktır. İçerisinde antioksidan bulunan meyveleri tüketebilirsiniz. Örneğin bol bol balık, karpuz ve yeşil çay tüketmek oldukça önemlidir. Yalnızca cildimize süreceğimiz kremler değil yediklerimiz de bizleri korur. Yediklerimize de dikkat ederek vücudumuzu hem içerden hem de dışardan koruyabiliriz.

Güneşten Korunma Yöntemleri

Cilt Tipinize Göre Korunmanın Yolları

Güneşten korunma yöntemlerine bakarken tabii ki cilt tipimize dikkat etmeliyiz. Beyaz cilt tipine sahip olanlar esmerlere göre güneşe karşı daha savunmasızlar. Ciltleri beyaz ya da açık pembe olan kişiler güneşe karşı daha savunmasız olmasının nedeni bronzlaşamamaları. Bronzlaşmak yerine vücutlarında yanıklar oluşuyor ve cilt kanseri riski artıyor. Bu cilt tipine sahip kişiler yüz ve vücut güneş kremlerini ayrı ayrı satın almalıdırlar. Güneşten korunmak için SPF50+ üzeri güneş kremleri kullanmalısınız. Güneş kremleri her ne kadar yüz için de üretilmiş olsalar da göz çevresine süremezsiniz. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kumralsanız beyazlara göre daha şanslısınız diyebiliriz. Ancak sizlerde hafif bronzlaşma olsa da cildiniz güneşe karşı oldukça duyarlı oluyor. Bu yüzden eğer uzun süre güneşte kalırsanız sizlerde de yanma meydana gelecektir. Beyazlara nazaran cildiniz güneşe karşı daha dayanıklı olduğundan sizlerin SPF30 kullanması yeterli olacaktır. Güneşe karşı en dayanıklı olan esmerler içinse SPF15 fazlasıyla yeterli olacaktır. Tabii ki ben esmerim bana bir şey olmaz deyip öğle vaktinde güneşe çıkmayın. Güneş kreminizi 1 kere sürdükten sonra tüm gün onla durursanız etkisi fazla olmayacaktır. Bu yüzden her 2 saatte bir tekrar güneş kremi sürmelisiniz. Ayrıca şemsiye ve şapka altında durmanız UV ışınlarından korunduğunuz anlamına gelmez. Güneş kremini kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Evlenme Teklifi İçin Yüzük Önerileri başlıklı makalemizde evlenme teklifi için beştaş yüzük, evlenme teklifi için tamtur yüzük ve evlenme teklifi için tektaş yüzük hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.