Sivilce İzleri İçin Çözüm Önerileri

Sivilce İzleri İçin Çözüm Önerileri

Sivilce izleri cildimizin güzelliğinin ortaya çıkmasında en büyük sorundur. Genellikle insanlarda ergenlik döneminde başlayan sivilceler yaş ilerledikçe azalsa veya bitse bile iz olarak cildimizde hasar bırakıyor. Sivilce ve sivilce izleri psikolojik sorunlara bile yol açabiliyor.Sivilce izleri için çözüm ise öncelikle sivilce iz tedavisine erken yaşlarda başlanmalı. Erken yaşlarda cilt daha taze ve izler yüze oturmadığı için sonuç almak çok daha kolay oluyor.Güzel bir netice elde etmek için çeşitli yöntemler kullanılmakta. Bu yöntemlerde amaç üst deri tabakasının soyularak yeni deri tabakası üretilmesi sağlanır. Ya da alt deri mekanik ve kimyasal yollarla yeni canlı dokusu üretilmesi için uyarılır. Sivilce izleri için uygulanan yöntemler:

1) Kimyasal Peeling : Cildi yenileyen bu yöntem çeşitli kimyasal maddelerin cilde uygulamasından sonra belli bir süre bekletilerek derinin yıkanması işlemidir.Kimyasal peeling tamamen bu konuda uzman kişi tarafından uygulanmalıdır. Bu uygulama yapıldıktan sonra hasarlı deri birkaç gün içinde soyularak  yenilenmiş alt ve üst deri oluşacaktır.Esmer kişilere pek tavsiye edilmemektedir.Bu ten rengine sahip bayanlarda iz riski fazladır ondan.Kimyasal peeling uygulandıktan sonra kesinlikle nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmalısınız.İyi bir sonuç almak için 3 haftada 4-5 seans uygulanmalıdır. Peeling genellikle sonbahar ve kış mevsiminde yapılmalıdır.
1. başlık
2) Cildi Yenileme : Mikro iğneleme sistemi olarak bilinen bu yöntem cildi yeniler.Sivilce izlerinin azaltılmasında ve yok edilmesinde birebirdir. Bu yöntemde ince iğneler bulunan dermarolerin cilde uygulanmadan önce anestezik kremin cilde sürülmesi ve yarım saat beklenildikten sonra işleme başlanılmaktadır. Dermerollerin cilt üzerinde gezdirilerek üzerindeki ince iğneler sayesinde cildi uyarma etkisi yaparak yeni canlı deri doku üretilmesini sağlanmaktadır.Böylelikle cilt tedavi edilerek izlerin yok olması hedeflenmektedir.İyi bir sonuç için ayda bir 3 seans uygulama yapılmalıdır.
2. başlık
3) Hasarlı Deriyi İyileştirme : Hasarlı derinin yüksek basınç ile hareketli olan alüminyum oksit kristalleriyle soyularak deriyi iyileştirme işlemidir. Bu şekilde hasarlı deri yok edilerek iyileşmesi amaçlanır.Genellikle hafif akne izleri için iyi bir yöntemdir. Ağır aknelerde çok olumlu sonuçlar vermemektedir.Bu tedavi diğer yöntemlere destek içinde uygulanabilir.
3. başlık
4) PRP Yöntemi : Bu yöntem saçların dökülmesinde,cildi yenileme ve sivilce izlerinin yok edilmesinde kullanılan çok yönlü bir tedavidir. PRP işlemi hastanın kanı alınarak cihazlarda ayrıştırılır.Bu ayrıştırma sırasında kandaki trombositten zengin yapı elde edilir.Bu elde edilen faydalı yapı cilde verilir. Cilde uygulandıktan sonra cilt hücrelerini uyararak yeni hücre oluşturulmasına yardımcı olur.Böylelikle izli cilt derisi düzelir.Diğer yöntemlerle birlikte kullanıldığında etkisi artmaktadır. 1 ayda 4 seans uygulanmalıdır.
4. başlık
5) Fraksiyonel Radyo Frekans Uygulaması : Toplumda ‘altın iğne’ olarak bilinen yöntemdir.Çok fazla yaygınlaşmaya başlamıştır. Hasarlı cilt altına radyo frekansları verilen yöntemdir. Derinin altına verilen güçlü ısı hasar oluşturur bu hasarı ise iyileştirerek deriyi yeniden uyararak sağlıklı izsiz deri üretme işlemidir. Bu uygulama  ortalama 50 dakika sürmektedir.Uygulamadan sonra kırmızılıklar oluşabilir ama normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Oldukça rahat ve modern yöntemdir. Çok kısa sürede sonuç alabilmenizi sağlar. 1 seansta bile sonuç alabilirsiniz.İhtiyaca göre doktorunuz seans önerecektir.
5. başlık
6) Her Mevsim Yöntemi :Genellikle diğer yöntemler kışın uygulanmaktadır. Bu yöntemin artısı ise her mevsim uygulanabilmesidir. Sivilce izlerinin yanında gözenekleri genişlemiş olan kişilerde de kullanılmaktadır. Bu yönteme geçilmeden önce karbon solüsyonu ciltte 20 dakika bekletilir.Daha sonra lazer ile cilt altına taranarak her bölgeye atış yapılır. Böylelikle derinin kendini tamir edilmesi amaçlanır.Konforlu acısız yöntemdir.Kızarma dahi olmayan yöntemdir.Denemenizi öneririz.
6. başlık
7) İzleri Doldurma : Sivilce sonucunda deride çukurluklar oluşur bu izlerin giderilmesi için bunlar dolgu maddesi ile onarılarak izler kaybedilebilir.Etkin bir uygulamadır.6-8 ayda bir defa yapılması faydalı olacaktır.
7. başlık

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesinin Cilde Faydası ve Kullanımı başlıklı makalemizde cilt sıklaştırma, elma sirkesi ve elma sirkesi ile cilt temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.