Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Kadın da olsanız erkek de olsanız göz altı morlukları herkes için ortak bir sorundur. Genellikle göz altı morluklarınıza göz torbaları da eşlik eder ve bu sizin oldukça yorgun ve yaşlı görünmenize neden olur. Özellikle uykusuzluk gibi geçici nedenlerden ötürü değilse bu göz altı morlukları çok büyük birer sorun olurlar. Bu yüzden kadınlar pek çok farklı makyaj malzemesi ile göz altı morluklarını gizlemeye çalışırlar ancak erkeklerin özellikle doğal tarifler hariç pek şansı yoktur. Bizler de bu yüzden estetik açısından güzel olmayan göz altı torbalarından rahatsız olanlar için bu yazıyı hazırladık. Şimdi hep beraber göz altı morlukları nasıl geçer ona bakalım.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altı morlukları nasıl geçer diye soracak olursanız aslında bu sorun tahmin ettiğiniz kadar büyük bir sorun değildir. Eğer normal şartlar altında göz altı morluklarınız oluşmuyorsa ancak son dönemlerde göz altı morluklarınız oluşuyorsa ve sebebini bilmiyorsanız hemen bunları söylemeye başlayalım. Öncelikle eğer gençliğinize güvenerek çok fazla çalışıp ya da geç saatlere kadar bir şeylerle uğraşıp yeterince uyumuyorsanız bu göz altlarınızın morarması için aslında kendi başına oldukça güçlü bir neden. Göz altlarınıza bir şey yapmasanız bile uyku düzeniniz normale döndüğünde eskisi gibi güzel göz altlarına kavuşacaksınız. Eğer genç değilseniz sebebi uykusuzluk değil yaşlılıktır. Yaşlandıkça vücuttaki kolajen miktarı azalır. Bunun bir sonucu olarak göz altındaki koyu mor damarlar daha da belirginleşir ve göz altlarınız mor görünür. Kolajen tüketmeye başladığınızda bu morlukların azaldığını göreceksiniz.

Uzun süre elektronik aletlere bakmak da göz altını morlaştırabilir. Bunun nedeni gözlerde gerilmeye yol açmasıdır. Bu gerilme uzun süre devam ettiğinde göz altı morlaşır. Eğer alerjiniz bol olan biriyseniz o zaman bu da gözlerinizin altının mor olmasında etkili olabilmektedir. Alerjiler ve göz kuruluğu gibi nedenler göz altı morarmasını tetikleyebilir. Alerjiniz azdığında gözlerinizi kaşımak göz çevresindeki damarları çatlatabilir bu da morarmaları daha da arttırır. Uykusuzluktan sonra diğer çok yaygın bir neden ise yeterli miktarda su içmemektir. Yeterli miktarda su tüketmeye başladığınızda bu durum da geçecektir. Diğer bir neden ise genetik. Yani anne ve babanızın genetik talihinden size bu çıkmıştır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarınızı iyileştirmek için altında yatan nedeni iyi anlamanız gerekmektedir. Ondan sonra ona uygun tedavi yöntemi ile devam edebilirsiniz. Ancak genel olarak göz altlarınızı iyileştirme amacıyla yapabileceğiniz birkaç şey var. İlki tabii ki düzenli bir şekilde uyumak. Düzenli uyumaya başladığınızda bu yalnızca göz altı morluklarını iyileştirmekle kalmaz hayat kalitenizi de arttırır. Bununla beraber yatış şekliniz de oldukça önemlidir. Eğer başınızı yüksek bir yere koyarak uyursanız göz altı morluklarına iyi gelebilir bu yüzden yastığınızı sizi rahatsız etmeyecek kadar çok kabartın. Son olarak ise soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Göz altlarının şişkinliğini alır ve genişlemiş kan damarlarını daraltır.

Bilinen yöntemlerden diğeri ise yeşil çay ya da siyah çayın poşetini 5 10 dakika çayı demledikten sonra çıkartıp dolapta ya da oda sıcaklığında soğumasını beklemek ve ardından göz altlarına yerleştirmek. Bu şekilde 5 dakika tutun ve sonrasında gözleriniz güzelce yıkayın. Eskisinden daha az morluk olacaktır. Gül suyunu pamuklu pede dökün. Gözlerinizde yaklaşık 5 dakika bekletin ve gözlerinizin altını yıkayın. Hem daha güzel kokulu olacaktır hem de göz altı morluklarınızı geçirecektir. Eğer gül suyu istemiyorsanız aynı işlemi süt ile de yapabilirsiniz. Şimdiden iyi güzelleşmeler!

Bir önceki yazımız olan Güneşten Korunma Yöntemleri başlıklı makalemizde Güneşten Korunma Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.