Botoks Nedir Nasıl Yapılır?

Botoks Nedir Nasıl Yapılır?

Pek çok kadının ismini duyduğu ancak nasıl yapıldığı ve riskleri hakkında sadece söylentileri bilinen botoks aslında o kadar korkutucu olmadığı gibi sadece kırışıklıklar için kullanılmıyor. Sizlerdeki bu gibi yanlış bilgileri düzeltmek ve sizlere doğrularını göstermek için botoks nedir nasıl yapılır diye araştırdık. Bu arada belirtmek isteriz ki botoks gibi tıbbi müdahaleler artık hemen hemen her yerde yapılıyor. Ancak bu gibi şeyler sadece bir uzmanın gözetimi altında yapılmalı. Eğer yaptıracağınız yerin temizliğinden emin değilseniz ve hijyenik durmuyorsa orada yaptırmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu gibi uygulamalar oldukça fazla özen ister ve yanlış şekilde enjekte ya da steril olmayan yerlerde uygulama yaptırma sizi sağlığınızdan edebilir.

Botoks Nedir Nasıl Yapılır

Botoks Nedir Nasıl Yapılır?

Gelelim yazımızın özü olan botoks nedir nasıl yapılır diye anlatmaya. Öncelikle botoks sadece kırışılık görünümünü yok etmek için yapılmaz. İlginç bir şekilde aşırı terleme ve baş ağrısı gibi hastalıkları da geçirmek için kullanılır. Botoksun neden yapıldığı ise genelde aynıdır. Yaşlandıkça yüz kaslarımız gerilir ve gerilince yüzümüzde kırışıklıklar ortaya çıkar. Botoks uygulanan yüzde ise bu kırışıklıklar olmaz çünkü bu kırışıklık olan bölgeye enjekte edilir ve sinir uçları geçici süreliğine felç olur. Yüz kasları bu durumda kasılamaz ve yüzdeki kırışıklık en aza indirilir. Bununla birlikte anormal yüz kasılmaları da durur ve surat kaslarının gerilmesi, kırışıklık ve çizgiler ortadan kalkar.

Botoksu uygulayacağınız bölge veya bölgelere en az 20 dakika önce lokal anestezi yoluyla yüzünüz uyuşturulur. Daha sonra o bölge güzelce temizlenir. Botoks maddesi olan botulinum toksini seyreltildikten sonra yüzünüze uygulanmaktadır. Seyreltilen bu toksin istediğiniz bölge veya bölgelere küçük miktarlarda enjekte edilir. Bu işlemin tamamlanması da yaklaşık 15-20 dakika almaktadır. Eğer çok yüzünüzde çok fazla yerde isterseniz süre 10-15 dakika kadar uzayabilir. Ancak genelde botoks yaptırma işlemi yaklaşık olarak 40-50 dakikanızı alacaktır. Botoks işleminiz biter bitmez kırışıklıklarınızda azalma beklememelisiniz. Tabii ki biraz etkili olacaktır ancak 1-3 gün arasında asıl etkisini gösterecektir. Çok çok nadir durumlarda 5-7 gün arasında asıl etkisini göstermektedir.

botoks

Botoks Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Şeyler

Botoks yapıldıktan sonra yan etkiler çıkabilir ama bu yan etkiler çok azdır. Ama botoksun ham maddesine karşı duyarlılığınız varsa çok ciddi yan etkilerle yüzleşebilirsiniz. Enjeksiyon yapılan bölgede kızarıklık ve ödev toplanması normaldir. Bununla birlikte baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, vücut genelinde kas gevşemesi ve uyuşma, konuşma problemleri, çift görme ve grip benzeri belirtiler yaşayabilirsiniz. Ancak hemen endişelenmenize gerek yok bunlar çok ağır olmamakla birlikte hangi bölgenize yaptırdığınızla ilgili. Örneğin ağız bölgenize yaptırdıysanız konuşma problemleri yaşama ihtimaliniz fazladır. Ya da göz bölgenize yapılan bir botokstan sonra gözlerinizde kuruluk, göz kapaklarınızda sarkma, çift görme gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Peki ya botoks ölümcül müdür ya da çok ciddi sorunlarla karşılaşabilir miyiz? Evet ancak bu sadece yanlış uygulandığında solunum yetmezliğine ve ölüme yol açabilir. Ancak unutmamak gerek su bile öldürür önemli olan dozdur. Eğer güvenilir ve kaliteli bir yerde botoks yaptırırsanız sorun olmaz. Botoks uzman estetistik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Yan etkiler dediğimiz gibi kendiliğinden geçer ancak botoksun etkisi yaklaşık 6 ay sürmektedir. Bu konu hakkındaki araştırmalara 10 ve 11. enjeksiyona kadar tüm yan etkiler kısa sürelidir. On birden sonra kalp çarpıntısı gibi şeyler görülebilir. Bu noktadan itibaren daha uzun süreli olabilirler. Sağlığınızdan olmadığınız gibi çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Alın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Alın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.