Hyaluronik Asit Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Hyaluronik Asit Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Tüm takipçilerimize merhaba diyerek başlamak istiyorum. Bugün sizlere önemli bir konudan bahsedeceğiz. Son zamanlarda gittikçe popüler hale gelen hyaluronik asit hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuduktan sonra hyaluronik asit hakkında tüm merak ettiklerinizi öğreneceksiniz. Gerçekten faydalı ve etkin bir asit olan bu madde vücudumuz için birçok konuda faydalar sağlıyor, gelin detaylı inceleyelim.

 

blank

Hyaluronik Asit Nasıl Bir Şeydir?

 

Hyaluronik asit, vücut tarafından doğal olarak üretilen kayganlaştırıcı, berrak bir maddedir. İnsan vücudunda hyaluronik asit ciltte, eklemlerde, göz yuvalarında kolajeni korumaya yardımcı olup, nemi artıramaya çalışır ve esneklik sağlayan  diğer dokularda en yüksek oranlarda bulunur. Günümüzde HA, yaşlanma karşıtı olarak güzellik ve sağlık ürünlerine dahil edilmiştir. Mağazalarda losyon, krem, serum formlarını bulabilirsiniz. Dermatologlar bu maddenin gerçekten etkili olduğunu ve vücut için bir şans olduğunu söylüyorlar.

 

 

Hyaluronik Asidin Faydaları Nelerdir?

 

1.Kuru ve Yaşlanmış Cildi Nemlendirir

Birçok kişi ciltlerinin daha nazik olduğunu söyler bu durum için daha dikkatli davranır. Hyaluronik asit içeren serum kullandıktan sonra göz altı torbalarının  hafiflediğini  ve cilt dokusunun daha pürüzsüz hale geldiğini ifade ediyorlar. HA’nın “kronoaged cilt”(güneşe maruz kalma nedeniyle yaşlanan cilt) görünümünün iyileştirmesini sağlayan  birinci yol, su kaybını azaltmaktır. Hormon tedavilerinde  cildin daha genç görünmesini sağlayanda cildin HA (hyaluronik asit) konsantrasyonunu arttırmasıdır.

Kuruluk, kepek, sarkık gözler, dudaklar yaşlanan cilt ile ilişkilidir, çünkü derimizde daha yaşlı moleküller oluştuğunda, suyu bağlama ve  tutma yeteneklerinin bazılarını kaybeder. Bu durum sadece kuruluğa sebep olmakla kalmaz aynı zamanda cildin hacmini de azaltır. Cildin yaşlanmasını hem içsel hem de dışsal yaşlanma tetikler, yani bu UV ışığına günlük maruz kalma anlamına gelir. Normal yaşlanma süreci ile beraber HA sentezinin kontrolü, depolanması  birçok bölgede vardır. Araştırmacılar, uzun süre güneşe maruz kalan cildin  stratum corneum kuruluğunun kırışık oluşumunda önemli bir rol oynadığını ispatlamışlardır. Kırışıklık ve çizgülerin düşük nemli ortamda çok daha fazla görünür hale geldiği ortaya çıktı Hyaluronik asit ise cilt kuruluğu ve yaşlanma karşıtı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

2.Kırışıklıkları Azaltmaya Yardımcı Olur

Çoğu araştırmacı HA’nın cilt görünümü iyileştirmek için 6 hafta ya da daha fazla sürede etki ettiğini söylüyor. Kırışık önleyici HA (hyaluronik asit) serumlarının ve göz kremlerinin  2 ila 4 hafta içinde etkisini göstermeye başladığı da test sonuçlarında ortaya çıkmıştır. Çok iyi sonuçlar elde etmek içinde birkaç alık formüller şeklinde devam edilmelidir. Bu asit sayesinde deri sarkmaları, kırışık derinliği gibi cilt sorunlarının çok önemli ölçüde azaldığı bilimsel tetkikler sonucunda kanıtlanmıştır.

3.Güneş Yanığını ve Yaraları Tedavi Eder

Güneş yanıkları, soğuk yaralar, ağız yaraları, arı sokması, ülser gibi tedavilerde çok etkilidir. Dudak ve ağız için birçok soğuk yara tedavisi için, iyileşme sürecini hızlandırmak ve çatlamayı veya kanamayı önlemek için hyaluronik asit jel kullanılır. HA, kısmen kollajen ve sudan yapılmış bağ dokularından oluşan ağız ve dudakların yapısal bileşeninin bir parçasıdır. Kolajen ve HA, dudaklarına yapısını ve şeklini vermeye yardımcı olur. HA suya bağlandığından, cildi ve dokuları ağız / dudaklarda hidratlar ve cilt kavşaklarını sıkı tutar, zararlı dokulara besin vermeye yardımcı olur, inflamasyonu kontrol eder ve sıvıların atık yapmasına yardımcı olur.

 

4.Eklem Hastalıklarının Tedavisi İçin Kullanılır

Hyaluronik asit, vücutta doku, eklemler, tendonlar ve kıkırdak yapılarını bağlayan tüm kemiklerde bulunur, özellikle hiyalin kıkırdak adı verilen , kemik uçlarını örter ve tampon sağlar. Tampon kemiklerine yardımcı olması ve aşınmaya ve yıpranmaya karşı direnç göstermesi nedeniyle HA, dejeneratif eklem hastalıklarıyla ilişkili ağrıları azaltmak için de çok faydalıdır. Hiyalüronik asit artık osteoartrit ağrısı ve yaralanmalarının tedavisinde kullanılan takviyede kullanılan popüler bir maddedir . Bir sağlık kuruluşu tarafından verilen enjeksiyonlarla nispeten yüksek dozlarda uygulandığında osteoartirit tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır. Bazı araştırmalar, düşük dozların eklem sertliği ve kronik ağrı azaltmada etkili olabileceğini, ancak sonuçların değiştiğini göstermektedir. HA ile en sık karşılaşılan eklem ağrıları arasında dirsek ve dizlerin ağrıları bulunur.

5.Kuru Gözlerin ve Göz Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılır

Göz yuvasındaki sıvı (vitröz mizah olarak adlandırılır) neredeyse tamamen hiyalüronik asitten oluşur. Hyaluronik asit göz damlaları (Hyalistil markası gibi), göz yuvasındaki nemi doldurarak, gözyaşı üretimine yardımcı olarak ve sıvı dengesini düzelterek kronik kuru gözleri hafifletmeye yardımcı olur. Bazı çalışmalar hiyalüronik asidin korneada UVB ışığından kaynaklanan oksidatif hasarı baskılamasına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Doktorlar , özellikle de gözlerin en hassas ve kuru olduğu cerrahi öncesi veya sonrasında katarakt dahil göz yaralanmalarını ve rahatsızlıklarını tedavi etmek için yağlayıcı HA formüllerini kullanırlar . HA damlaları, göz ameliyatı veya geri kazanımları sırasında katarakt giderme, kornea nakli veya ayrılmış bir retinanın onarımı da dahil olmak üzere faydalı olur .

 

 

Hyaluronik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

 

Hayvansal ürünlerde çokça mevcuttur. Örnek olarak tavuk, et suyu, kırmızı et gibi

-Yeşil biber

-Limon

-Portakal

-Elma

-Muz

-Şeftali

-Armut

-Soya ürünleri

-Patates, nişasta içeren sebzelerde çokça mevcuttur. Cilt Bakımı Kategorimiz İçin Tıklayınız.

 

 

Yan Etkileri ve Uyarılar

 

-FDA, ağız yoluyla alındığında veya topikal olarak deri / ağızda kullanıldığında HA ürünlerinin normalde güvenli olduğunu bildirmektedir. HA takviyeleri ve enjeksiyonları, emziren ya da hamile bayanlarda kullanılması tavsiye edilmez. Bu tür bayanlar bu ürünü kullanmamalıdırlar.

-Reçeteleme ve hiyalüronik asit içeren ticari ürünler genellikle laboratuarda yaratılan veya kuş proteinleri ve kıkırdaklardan hazırlanan bakterilerden yapılır. Yumurtalara veya tüylere karşı alerjisi olan insanlar, reaksiyonları tetikleyebilecekleri ve hatta kanamayı sağlayabildikleri için bu ürünleri kullanmamalıdır. Alerjiniz varsa, içeriğinizi ve dozaj talimatlarını daima okuyun, böylece aldığınız HA tipinden emin değilsiniz.

-Varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçları kullanan insanlar HA desteğini kullanmamalıdır çünkü kanama riskini artırabilir.

 

blank

 

Hyaluronik Asit Üzerine Yazar Görüşleri

 

-Hyaluronik asit doğal olarak ciltte, gözlerde, derzlerde, sıvı ve bağ dokusunda bulunan yağlayıcı bir sıvıdır.

-HA, su tutulması için çok yüksek bir kapasiteye sahip olduğundan hasar gören dokuya yapısal ve nem vermek için ek, losyon, göz damlası veya serum formunda kullanılır.

-Bazı HA tipleri ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve kolajen / kıkırdak kaybını tersine çevirmesine yardımcı olur.

-Hyaluronik asit kullanımının yaşlanan cildi sıkılaştırma, ağılı eklemlerin azaltılması, yaraların nemlendirilmesi ve kuru gözlerin yeniden ıslanması dahil birçok yararı vardır.

 

Bir önceki yazımız olan 6 Hafta İçinde Selülitlerden Kurtulmanıza Yardımcı Olacak Egzersizler başlıklı makalemizde selülit için yapılacak egzersizler, selülite karşı hangi hareketleri yapmalıyım? ve selülitleri azaltan egzersiz hareketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.