Zayıflamak İçin Spordan Sonra Ne Yenmeli?

A+
A-
Zayıflamak İçin Spordan Sonra Ne Yenmeli?

Spor yapmaya başlayanlar için akla gelen ilk soru zayıflamak için spordan sonra ne yenmeli? olacaktır. Spordan sonra beslenme, kilo vermenizi sağlayan en önemli etkendir. Sağlıklı kilo vermek ve kas kütlelerini güçlendirmek için spordan sonra beslenmenin bazı inceliklerini bilmeniz gerekiyor. Bu sayede hem vücudunuzun temel ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz hem de hayallini kurduğunuz görüntüye çok rahat bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Koşu, pilates, ağırlık egzersizleri veya yürüyüş gibi spor türlerinden birini yapıyor olabilirsiniz. Hangi spor türü olursa olsun, spor sonrası beslenme büyük önem taşıyor. İdeali, sporu tamamladıktan 15 dakika sonra yemek yemenizdir. Sporunuz bittikten sonra yasaklı olan yiyecekleri yemeniz ne sağlıklı olmanızı sağlayacak ne kilo verdirecektir. Bu nedenle zayıflamak için spordan sonra ne yenmeli diye iyice araştırılmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Peki zayıflamak için spordan sonra hangi besinler tüketilmelidir?

Yoğurt

Zayıflamak için spordan sonra ne yenmeli denildiğinde ilk cevap mutlaka yoğurt olmalıdır. Yoğurt yüksek oranda protein içerir. Her egzersizden sonra yoğurt tüketmek hem sizi uzun süre tok tutacak hem de daha kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır. Evdeki taze otları ve sebzeleri de yoğurdun içine doğrayıp tüketebilirsiniz. Ama canınız tatlı çekiyorsa tatlı meyveleri yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

blank

Ton Balığı

Ton balığı sporcuların en yakın arkadaşıdır. Yorgun ve bitkin bir şekilde spordan geldiğinizde hazırlayabileceğiniz en güzel şey, İki buğday ekmeği arasına yağsız ton balığı ve biraz yeşillik olacaktır. Ama isterseniz sandviçinizi yağsız peynir veya tavuk ile de hazırlayabilirsiniz.

Kinoa

Kiona yavaş yavaş hayatımıza giren bir yiyecektir. Karbonhidrat miktarı oldukça düşük olan bu yiyecek bulgur ya da siyah pirinç gibi salatalarda da kullanılabiliyor. Tadı sandığınızdan daha güzel. Spordan sonra doyurucu ve besleyicidir.

Fındık Ezmesi ve Muz

Fıstık ezmesi de metabolizmanızı hızlandırıcı yiyeceklerden biridir. Muz hem besleyici hem de doyurucu bir meyvedir. Spordan sonra canınız daha çok tatlı bir şeyler yemek istiyorsa Tahıllı bir lavaşın arasına biraz fıstık ezmesi ve muz koyarak tüketebilirsiniz.

Cilt sıkılaştırıcı tonik başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.