Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kıvırcık saçlar yataktan kalkıldığı haliyle okula, işe ya da buluşmaya gidilecekmiş gibi rahat bir kullanımı ve yapısı varmış gibi gelse de kıvırcık saçları olanlar bunun böyle olmadığını çok iyi bilirler. Saçlarını ıslakken taramazlarsa bir daha asla tarayamazlar ya da saç bakımlarını ihmal ederlerse saçının bir kısmı düzgün kıvırcık bir kısmı bozulmuş olabiliyor. Bu durumlarla sizler de yüzleşiyorsanız ve artık gerçekten sıkıldığınızı hissediyorsanız o zaman kıvırcık saçlar için bakım önerileri yazımıza hoş geldiniz. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu bakım önerileri saçlarınızı daha da güzel gösterecektir. Ayrıca düzenli yapıldığında hem saçınızın güçlendiğini hem de kıvırcıklığının arttığını fark edeceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kıvırcık saçlar için bakım önerileri yazımının ilk önerisi saçınızı sıcak ya da sıcak-ılık olan suyla yıkamamanız olacaktır. Sıcak su saçlarınızın kıvırcıklığını azaltır bu yüzden her zaman soğuk suyla saçınızı yıkamalısınız. Ayrıca soğuk su saçlarınızın daha da parlamasını sağlayacaktır. Ancak bunun için en soğuk suyu da açmamalısınız. Banyoda vücudunuzu yıkadıktan sonra saçlarınızı aşağıya doğru sarkıtın. Sonra biraz şampuanla saçınızı yıkayın. Soğuk suyla durulayıp suyu kapayın. Saçınıza bakım kremi uygulayın ve tarak yardımıyla tarayın. Arından tekrar soğuk suyla saçınızı durulayın ve banyodan çıkın. Bu şekilde hem saçlarınızı hazır ıslakken ve kremliyken kolayca taramış ayrıca ona ihtiyacı olduğu pek çok yararı vermiş olacaksınızdır.

Banyodan çıktınız asıl yapmanız gerekenler şimdi başlıyor diyebiliriz. Bunun pek çok farklı yolu vardır. İlki banyodan çıkınca saçlarınıza yetecek kadar mayonezi elinize alın. Saç köklerinize kesinlikle değdirmeden saçlarınıza sürün ve 10 dakika sonra saçlarınızı tekrar soğuk suyla durulayın. Bu işlemi yaparken saçınızın kolay taranması için bir daha tarayabilirsiniz. Ardından banyodan çıkın ve saçınızı tarayın. Bu bakım maskesini haftada 2 defa yapmanız yeterli olacaktır. Bunun haricinde banyodan çıktığınızda saç tarama suyunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Kendinize saç tarama suyu yapmak için fısfısı olan bir şişe ve saçlarınızı beslemesi için zeytin yağı yeterlidir. Ancak başka yağları denemek isterseniz onları da kullanabilirsiniz. Şişenin içine koyun karıştırın ve sonradan saçlarınıza uygulayın. Artık hazırsınız.

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kıvırcık Saç İçin Başka Bakım Tavsiyeleri

Kıvırcık saç oldukça fazla neme ihtiyaç duyar. Nemsiz kıvırcık saç diğer nemsiz saçlara göre daha da yıpranmış görünmektedir. Bu yüzden saçlarınızı fön makinesi gibi ısıtan aletlerden uzak tutmalısınız. Ayrıca saçlarınızı daha iyi şekillendirmek için saç köpüğü de kullanabilirsiniz. Saç köpükleri saç tarafından daha iyi emilirler bu yüzden kıvırcık saçları şekillendirmede en iyi yollardan birisi olurlar. Saç köpüğü haricinde saçlarınızı saç kremleriyle de şekillendirebilirsiniz. Saç kremleri özellikle nem terapisi gören saçlar için oldukça idealdir. Köpüğe göre daha da nemlendirmektedir. Saçlarınızı kıvırcıklaştırdıktan sonra ise saç spreyi kullanarak sabitleştirebilirsiniz.

Saçlarınızı tanımak oldukça önemlidir. Saçlarınız kıvırcık olduğu için neme ihtiyacı mı var yoksa sadece biraz kırıklarını aldırmaya mı bunun ayrımını yapmak oldukça önemlidir. Saçınızı uzatacaksanız saç köklerinizin bu uzunluğu taşıyıp taşıyamadığının bilincinde olmak da oldukça önemlidir. Eğer saçlarınız çok dökülmeye başlamışsa ve sorunun uzunluğun getirdiği ağırlık olduğunu düşünüyorsanız o zaman saç köklerinizi güçlendirene kadar kısa saç kullanmaya devam edin. Saç kökleriniz güçlendikten sonra tekrar saçınızı uzatırsınız. Ayrıca uzun ya da kısa fark etmez saçı sürekli toplamak yıpratacağı için dökülmeyi de arttırmaktadır. Bu sebeple saçınızı sadece gerçekten gerektiği zaman toplayın. Saç ürünleri kullanırken, ürünlerinizin içeriklerinin doğal olmasına ve saçınıza zarar verip vermediğini de gözlemlemesiniz.

Bir önceki yazımız olan Afro Saç Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Afro Saç Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.