Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Gerçekleşir?

A+
A-
Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Gerçekleşir?

Erkeklerin en önemli aksesuarı nedir sorusunun cevabı elbette ki saç olacaktır. Saç ekimi günümüzde erkekler tarafından en çok gerçekleştirilen operasyondur. Saç dökülmesi ile ilgili memnuniyetsizlik yaşayan hastalar genelde 20 li yaşlar itibari ile genetik ya da strese bağlı nedenler ile saç kaybı yaşamaya başlar ve sonrasında dökülme hızı arttığında da saç tedavileri yeterli olmayıp saç ekimi yaptırmayı tercih ederler.

Saç ekimi yaptırmaya karar veren bir hasta öncelikle mutlaka konu ile ilgili profesyonel bir hekime muayene gerçekleştirmelidir. Saç ekim muayenesinde doktor önce hastanın verici alanını profesyonel saç analiz cihazı ile kontrol eder, bunun nedeni saç ekimi gerçekleştirmek için köklerin (greftler) verici alandan alınıp ekim yapılacak alana transfer edilecek olmasıdır. Verici alan kalitesi, saç ekime uygun olup olmadığı, hastanın saç derisi ile ilgili bir sağlık sorunu olup olmadığı profesyonel saç ekimi analiz cihazı ile yapılan muayene sırasında netleşir.

Hastanın verici alanı , saç ekimine ihtiyaç olan bölgesini kapatacak adet ve kaliteye sahip ise 1 seans saç ekim hasta için yeterli olacaktır ( bazı durumlarda verici alan yeterli olmayabilir ya da hastanın saç ekim ihtiyaç alanı fazla olup 1 seansta tüm alan kapanmayabilir ve ilerleyen dönem ikinci bir saç ekim seansı da planlanabilir) Saç ekimi planlama aşamasında verici alan kontrolü sağlanıp yeterli bulunduktan sonra özel ölçekli çizim cihazı ile saç çizgisi belirlenip ekim planı oluşturulur, Özel ölçekli çizim cihazı ile saç çizgisi belirlemek çok önemlidir, hem doğal görünmesi hem simetrik olması ekim sonucunu olumlu olarak etkilemektedir, profesyonel sonuç almak için mutlaka gereklidir.

Saç ekimi olmaya karar veren bir hastanın operasyon öncesi dikkat etmesi gereken unsurlar vardır; Öncelikle operasyon öncesi 1 hafta süre ile kan sulandırıcı bir ilaç kullanmamalıdır, kalp rahatsızlığı varsa mutlaka bir kardiyolog ile operasyon öncesi muayene gerçekleştirmelidir, yeşil çay ve bitki çay türevleri son hafta kullanılmamalıdır, son 48 saat alkol kullanılmamalıdır. Operasyon günü hasta operasyona tok karnına gelmelidir. Giymesi ve çıkarması rahat gömlek ya da önden düğmeli fermuarlı kıyafetleri tercih etmelidir.

Operasyon günü ilk olarak hastanın tahlilleri gerçekleştirilir. Sonrasında operasyona bir engeli bulunmuyorsa operasyon süreci başlar. Operasyon ortalama 7-8 saat sürer (ekim yapılacak kök sayısına göre süre değişebilir) Operasyon 3 aşamadan oluşur; kök alımı- kanal açımı ve yerleştirme.

İlk olarak hasta yüzü koyun sağ dönük ve sola dönük olarak yatar bu aşamada hastanın verici alanından ekim yapılacak adette kökler (greftler) mikro motor yardımı ile tek tek alınır ve özel organ nakli solüsyonuna konur ve canlılığını yerleştirme aşamasına kadar yüzde yüz korur.

İkinci aşama kanal açımı aşamasıdır, hasta elleri ve kolları serbest bir şekilde hafif oturur pozisyonda olur ve ekim yapılacak alınan tek tek özel safir (elmas) uçlu çok ince iğneler ile köklerin yerleştirileceği kanallar açılır. Safir perkutan tekniğinde ince safir uçlu iğneler ile kanal açıldığı için hem daha sık ekim gerçekleştirilir, hem daha çabuk iyileşme sağlanır ve kanallara tüm açılar verilebildiği için %100 doğal görüntü sağlanır.

Kanal açımı aşaması tamamlandıktan sonra kökleri yerleştirme aşaması gerçekleştirilir. Bu aşamada organ nakli solüsyonunda bekletilen ve canlılığını %100 koruyan kökler tek tek alınıp açılan kanallara yerleştirilir. Ve ekim işlemi tamamlanır.

Operasyon sonunda hastanın tüm saçlı derisi ve ekim yapılan bölgesine ozon buharlı özel mezoterapi seansı uygulanır, bu şamada ozon buharının iyileştirici etkisi ile birlikte yeni ekim köklerini canlandırmak amaçlı b, c vitaminleri ile folik asit ve bitkisel kök hücrelerden oluşan özel bir mezoterapi seansı gerçekleştirilir.

Ozon mezoterapi seansı sonrası, hastanın köklerin alındığı verici alanına özel altın krem sürülür, altın krem hastanın verici alanının şişmesini, kanamasını ağrımasını engeller ve o bölgenin steril kalmasını sağlar. Altın krem uygulaması hasta için operasyon sonrası konfor sağlar, hastaya tekrar bandaj uygulaması yapılmasına gerek duyulmaz.

Operasyon sonlandıktan sonra hasta mutlaka doktoru ile görüşür ve kendisine operasyon sonrası kullanacağı ilaçlar dikkat etmesi gereken konular, operasyon sonrası yıkama süreçleri ve kontrol tarihleri hakkında bilgi verilir. Hasta doktor görüşmesinden sonra taburcu edilir.

Bir önceki yazımız olan Kahküllü Saç Kesim Modelleri 2020 başlıklı makalemizde bangs hairstyles, kahküllü saç modelleri 2014 ve yüz şekline göre kahkül kesimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.