Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Doğum lekesi nasıl geçer sorusu ile birlikte ciltte doğum sonrası meydana gelen çeşitli boyutlardaki doğum lekelerine çözüm aranmaktadır. Vücutta meydana gelmekte olan bu lekeler özellikle görünür yerlerde olduklarında kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Buna bağlı olarak da kişiler doğum lekesi nasıl geçer şeklinde araştırmalara başlar. Oluşan doğum lekelerinin sebebi bazı ülkelerde aşerilen yiyeceğin tüketilmemesine bağlanır. Ancak bunun tıbbi bir de açıklaması vardır. Peki, doğum lekesi nasıl geçer?

Doğal yöntemler

Evde yapacağınız doğal yöntemler ile doğum lekelerinden kurtulmak mümkün. Fakat sabır gerektiren işlemler olduğunu unutmayın. Örnek vermek gerekirse;

Domates maskesi: Domates maskesi, cilt rengini açmada kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Bu sebeple doğum lekelerinin rengini açmak için domates ile çeşitli maskeler denenmiş ve sonuç alınmıştır. Siz de lekenizle uygun boyutta domatesi elde ettikten sonra biraz ısıtıp lekenin olduğu kısma koyabilirsiniz. Kuruyuncaya kadar beklettiğiniz domatesi lekenin üzerinden alıp durulayın. 1-2 ay boyunca her gün uygulayacağınız bu yöntem ile doğum lekelerinizin renginde açılma meydana gelecektir.

Lazer Tedavisi

Doğal yöntemlere ayıracak vakti sabrı olmayan kişiler için lazer tedavisi daha uygun bir seçenek olacaktır. Gerekli bir uzmandan yardım alınması sonucunda lekenizin lazere uygun olup olmadığı sonucuna varılır. Bununla birlikte lekeyi meydana getiren damarlar üzerinde çeşitli işlemler yapılarak leke yok edilir. Lazer tedavilerinde birkaç seans sonucunda çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca elde edilen bilgilere göre lazer tedavisi ile yapılan işlemlerde iz kalmadan sonuç alınabilmektedir.

Kortikosteroidler

Kortikosteroidler, ağız yoluyla içilerek doğum lekelerine etki eden ilaç türüdür. İşlevini ise kan damarlarını küçülterek yerine getirmektedir. Küçülen kan damarları ile birlikte doğum lekelerinde azalma meydana gelmektedir.

Cerrahi

Doğum lekelerinin tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem ise cerrahidir. Cerrahi daha çok geçmesi güç olan büyük doğum lekelerinin tedavisinde önerilmektedir. Leke olan bölgeye lokal anestezi yapılmasının ardından cerrahi işlem gerçekleşmektedir. İşlem zorlayıcı olmadığından sonrasında hastaneye yatış söz konusu değildir. Cerrahi işlemlerde büyük lekelerin alınması sonucu oluşabilecek lekelere karşı çeşitli önlemler alınmaktadır.

Cilt sıkılaştırıcı tonik başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Dudak Dolgusu ile Hayalinizdeki Dudaklar Artık Hayal Değil başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.