En Moda Kısa Saç Modelleri 2020

En Moda Kısa Saç Modelleri 2020

2020 yılının en moda kısa saç modelleri size büyülü bir görünüm vaat ediyor!

Kısa saç modelleri her zaman ilgi çekmiştir. Özellikle de bayanlarda bu tip bir model daha farklı görünmektedir. Genellikle kısa saçların sadece erkeklerde olduğunu düşünülür. Bayan denince akla uzun saç gelir algısı oluşmaktadır. Değişen global dünyada artık kısa saç daha ön plana çıkmaktadır. Bu noktada önemli olan en moda saç stillerini takip ederek şık, seksi, etkileyici, tarz özelliklerini barındıran bir model seçmelisiniz. Bunun yanında önemli detay ise yüz şeklidir. Çok fazla değişik yüz şekilleri olduğu için yüze yakışan kısa saç modeli tercih edilmelidir. Aşağıda yüz şekillerine göre öneriler sunacağız bunu dikkate almanızda fayda var. Şimdi de kelimeleri fazla uzatmadan en moda kısa saç modelleri 2020 konumuzun ayrıntılarına geçelim.

 

blank

 

Kısa Saç Modelleri Kimlere Yakışır?

Öncelikle şunu belirtelim her bayanın yüz şekline göre yakışan kısa saç modeli mevcuttur. Burada önemli olan kendini yüz şeklini belirleyip ona göre bir öneri seçmesidir. Yalnız burada istisnalar vardır bu durumu aşağıdaki alt başlıkta ayrıntı açıkladık. Bu şekilde sizin yüzünüze göre bir stil sizle çok bütünlük kurarak herkes tarafından çok fazla beğenileceksiniz diyebilirim. Özellikle de çalışan bir bayansanız çok fazla zaman ayıramayacağınız için bu kesimde bir saç sizin işinizi daha fazla görecektir. Çünkü kullanımı basit ve bakımı da bir o kadar kolaydır. Her sabah kalktığınızda da çok az zamanda hemen şekil verip çıkabileceksiniz bu şekilde de size çok zaman kazandıracaktır.

 

Kimler Kısa Saç Modelini Kullanmamalıdır?

Yukarıda belirtiğimiz gibi istisnalar var dedik ve bunu sizlere açıklayarak daha güzel bir görünüm almanızı istiyoruz. Amacımız sizlerin çok daha güzel görünmesidir. İlk olarak kilolu bir bayanları ele alalım. Kilolu bayanların vücut yapıları çok orantısız olduğu için bu saç kesimi kendilerine yakışmayacaktır. Hatta deneyip aynaya baktıklarında hoş bir görünüme kavuşamadıklarını kendilerde görecektir. Onlarca kez deneme yaptığımızda bu sonuca ulaştık bunun için gerçekten aşırı derece fazlalıklarınız var ise bu saç tarzını denemeyin deriz. Bazı kişiler ne kadar kilo fazla diye sorabilir, bunu cevabı ortalama 12 kilo ve üzerinde fazlalığınız var ise bu modeli denemeyin deriz. Bunun haricinde kilonuz yok ama çok orantısız bir vücut hattınıza sahipseniz yine bu saç şekillendirmesi size yakışmayacaktır. Bu iki noktanın altını çizelim.

 

 

Yüz Şekillerine Göre Kısa Saç Modeli Seçimi

 

1.Kalp Şeklindeki Yüzler

 

 

İlk olarak bu yüz şekli için bilgiler verelim. Kalp şeklindeki yüzde geniş saç çizgileri ve narin sivri çeneler bulunur. Bu az bulunan sevimli yüz şekline sahipseniz, kendinizi şanslı görebilirsiniz. Reese Witherspoon, Jennifer Aniston ve Kourtney Kardashian’ın hepsi mükemmel kalp şeklindeki yüze sahiptir. Bazı güzellik uzmanları, kalp şeklindeki yüz için ters bir üçgene sahip olmak gerekir derler. Gerçekten de baktığınızda ters bir üçgen görünümü görürsünüz. Eğer sizde de bu ünlülerdeki gibi ters bir üçgen gibi yüzünüz var ise bu kategorideki yüz şekline sahipsiniz demektir. Geniş yanaklar ve dar bir çene özelliği de kalp şeklindeki yüzün diğer özelliğidir. Kısa Saçlara Nasıl şekil Verilir?

Kalp Şeklindeki Yüze Yakışan Kısa Saç Modelleri

 

a)Uzun Tarzda Bob

 

 

Uzun tarzda bob kalp şeklindeki yüzler için mükemmel bir kısa saç kesimidir. Hafi dalgalarda bu kesimle beraber daha muhteşem görünüyor. Bu öneride saçlar hacim vardır kesinlikle saç tellerine bir ağırlık katmaz. Uzunca saç telleri yüzü ve yanakları çok geniş göstermiyor ve alnın her iki tarafındaki hafif saç katmanları da yüzü çok narin gösteriyor. Ayrıca ayrıklık çok şiddetli değil hafif bir şekilde ayrım var.

 

b)Kaküllü Bob Saç Kesimi

 

 

Katie Holmes’in bob ikonu tarzı saçlarının modelidir. Bu görünüm için en önemli nokta çene kısmının ağır olmasıdır. Bu yüz şekli için harika bir fikir çünkü yüz şeklini dengeler. Dar yüz şekli ve hafif sivri çeneler için çene etrafında bir denge oluşturmak kusursuzdur. Düz yada ince telli saçlarınız var ise bu model sizin için iyi bir alternatif olacaktır.

 

c)Zarif Kısa Saç Tarzı

 

 

Modern ve şık görünüm isteyen kadınların seçimi olacak bir tarzdır. Şaşırtıcı şekilde irice elmacık kemikleriniz var ise bunlara dikkat çekerek daha da kendinizi gösterebilirsiniz. İşte bu saç modeli de bunun için tasarlandı. Geniş yanaklar ve çıkıntılı elmacık kemikleri için eşsiz bir görünüm vermektedir. Yalnız saç stilistinizden sade bir şekilde birkaç santim daha saçınızın uzun olması isteyin ayrıca yan saç tellerinin yanaklarınızın üzerinden geçmesine dikkat edin.

 

d)Çene Uzunluğunda Bob ve Hacimli Saç Uçları

 

 

Reese Witherspoon kalp şekilli yüzü ve saçları ile bilinir. Çene uzunluğunda bob ve hareketli saç uçları bu yüze canlılık katıyor. Hafif yana doğru saçlar ise gerçekten çok hoş görünüm katıyor. Saç uçlarındaki hareketler ve hacimler ise her şeyi tamamlıyor.

 

e)Perçemli Pixie Saç Modeli

 

Ultra kısa stil arayan kadınlar için çok güzel bir fikir. Jennifer Lawrence, Reese Witherspoon, Jessica Stroup ve Katie Holmes’un yıllardır kullandığı aynı zamanda perçem hilesini kullanıyorlar. Perçemler Alın genişliğini en aza indirgeyerek yüzde denge sağlanıyor. Çalışan bayanlar için çok kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çene görünümünü düzenleyerek bütün güzel bir görünüm veriyor.

 

Kalp Şeklindeki Yüzlerin Kesinlikle Kullanmaması Gereken Kısa Saç Kesimleri

 

-Ağır Kaküller

Yukarıdaki kaküllü bobla karıştırmayın burada çok önemli bir hata var. Kaküller çok fazla geniş kesilmiş bu da dengesiz bir görünüm ortaya çıkarıyor. Kalp yüz şeklinde dar çeneler olduğu için aşırı kaküller doğal olmayan görünüm ortaya çıkarıyor ve bu yüz şekline yakışmıyor.

 

-Uzunca Kaküllü Kesim

 

İşte  bir model daha kesinlikle denenmemesi gereken. Uzunca saçlarla kaküller bu yüze uygun düşmüyor ve yüz hatlarını çok kötü bir görünüme doğru götürüyor. Alt çene belirgin derecede geniş olduğu için burada bir denge oluşturmak gerek ama bu saç modeli tam tersini gerçekleştiriyor bu yüzden kesinlikle kalp yüz şekline sahip bayanlar denememelidir.

 

-Düz Bir Bob

 

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi alın kısmında kaküller yok bundan dolayı da geniş alın ortaya çıkıyor. Bundan dolayı da yüzde denge bozuluyor. Bu şekilde düz kakülsüz bir bob tercih etmeyin diyoruz.

 

-Üst Uzun Yanlar Kısa Stil

 

Yanlar oldukça kısa üst kısım ise çok yoğun bu şekilde çenenizi çok ön plana çıkararak kötü bir görünüm elde edersiniz.  Tam tersine saç tellerini çene etrafında tutmak çok çok önemlidir. Ondan dolayı da bu modelden kesinlikle kaçının.

 

-Çok Hacimli Kısa Kesim

 

Buradaki en büyük hata saç telleri yukarı doğru kalkık bir şekilde hacimli. Bu da çene görünümünü ortaya çıkararak yüzdeki dengeyi bozmaktadır. Kalp yüz şeklindeki kadınlar için kötü bir kısa saç modelidir. Gerçekten bu şekilde hacimli saçlar istiyorsanız omuz uzunluğunda bir saç stili deneyin.

 

2.Uzun Yüz Şekli İçin Öneriler

 

Uzun suratlı bir bayan olduğunuzu u düşünüyorsunuz? Uzun yüz ile oval yüz arasında birkaç ince fark vardır. Uzun yüz, geniş elmacık kemikleri, güçlü bir çene ve uzun alın dar bir genişlikle karakterizedir. Gisele Bundchen , Alexa Chung , Liv Tyler , Sarah Jessica Parker ve Ashlee Simpson gibi ünlüler uzun yüz şekline sahip birkaç ünlüdür. Uzun yüzlü hanımlar, uzun görünümden sıyrılmaları gereklidir. Bunun içinde saçlarına hacim katmaya odaklanmalıdırlar.

 

Uzun Yüze Yakışan Kısa Saçlar

 

a)Kısa Katmanlı Kıvırcık Saçlar

 

Sarah Jessica Parker, uzun yüzüyle ünlü en tanınmış şöhretlerden biridir. Bu öneri uzun yüzlere çok yakışıyor. Çünkü saçların her noktasına hacim kazandırıyor. Saçları çene bölgesinden uzaklaştırarak uzun görünümü kırabiliriz bu saç modeli de tam bu noktada devreye giriyor. Maşalarla bu görünümü elde edebilirsiniz.

 

b)Katmanlı Shag Saç

 

En iyiyi bulmak içinde sürekli değişme devam edebilirsiniz ama bazen de durmak gerek. Bu tarzın hacim zenginliği kattığı biliniyor. Uzun görünüm içinde önemli olan hacimdir. Yana doğru olan saç tutamları alnın etrafına hacim katarken alttaki  tabakalar çeneyi daha geniş yapar.

 

c)Şık Bob

 

Şık bobla her zamankinden daha iyi görünebilirsiniz. Uzun yüzler için mükemmel bir seçim diyebiliriz. Modaya uygun ama bakımı da son derece kolay olan bir öneridir. İnce telli saçlı bayanlar için tam seçilmesi gereken modeldir. Kıvırcık saçlar için zor bir öneridir denemelerini tavsiye etmiyoruz.

 

d)Küt Kesimli Bob

 

Şık boba iyi bir alternatiftir. Bu stil dalgalı ve düz saçlar güzel bir fikirdir. Kıvırcık ve kalın telli saçlar için uygun değildir. Küt kesimli bob saç modelini ortadan ayırıp da kullanabilirsiniz.

 

e)Uçları Kesikli Bob

 

Saç uçlarını kesmek doku ve hacim eklemek için iyi bir yoldur. Normal küt bob dan sıkıldıysanız iyi bir alternatiftir. İnce telli saçlarınız var ise bu modelden kaçınmalısınız çünkü saçlarınızın kırılmasına sebep olabilir.

 

Uzun Yüzlü Bayanların Uzak Durması Gereken Kısa Saçlar

 

-Hacimsiz Stiller

Uzun yüzler için korkunç bir kesimdir. En önemlisi tüm hacmi alınmış bir saç olduğu için yüzü direk ortaya çıkarır. Hatta bu saç yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterir bundan dolayı da çok kötü görünüm verir.

 

-Sade Hacimsiz Bob

Buradaki en önemli sıkıntı hacimdir ondan dolayı da çok sıkıcı görünür. Bu modeli kesinlikle kahverengi tonlu saç rengi ile uzun bir yüzde kullanmayın.

 

-Katmanlı Kısa Saç

Farklı katmanlarla hacim sağlanmaya çalışılsa da yetersi olmuş. Yüzdeki dengeyi sağlayamamak kötü bir görünüme sebep oluyor.

 

-Yandan Tıraşlı Bob

 

Bu tarzı için ne diyeceğime bile emin değilim. Genç bir görünüm katmış gibi gözükse de yanların iyice kesilmiş olması bu yüz yapısı için kesinlikle uyumsuzdur.

 

-Düz Kesimli Bob

Saçlar yanlarda ve çok düz kesim olduğu için yüz tamamen ortaya çıkıyor. Ortadan ayrık stilde görünüme çok hantallık katıyor.

 

3.Kare Şekilli Yüzler

 

Kare şeklindeki bir yüzünüz varsa, alnınız, elmacık kemikleriniz ve çenenizin tüm genişliği aynıdır. Yuvarlak yüze göre birkaç farklılık vardır. Kare şeklindeki yüzler açısal ve keskin özellikler ile karakterize edilebilir. Demi Moore, Angelina Jolie gibi ünlülerin yüzleri de kara yüz tipine girer.

 

Kare Şeklindeki Yüze Yakışan Kısa Saç Modelleri

 

a)Açılı Bob

 

Keskin bob kısa saç modelleri sert bir görünüm verebilir bunun yerine açılı boblar daha mükemmel olacak. Keskin boblar yüzü uzatur bu nedenle de bu yüz tipine yakışmaz. Başınızın yanındaki saçlar yanılsamayı sağlayarak yüzü güzel gösterir. Güçlü çene çizgisine sahip olduğunuz için dişil ve yumuşak stillere odaklanmak gerekir.

 

b)Dalgalı Asimetrik Bob

 

Bu model kısacık bir görünüm verebilir ama kare yüzleri olanlar için güzel bir seçimdir. Yumuşak ve kadınsı bir öneridir. Saçlar hemen çene çizgisinin altındadır, bu da yüze uygun bir görünüm katar. Ayrıca bakımı da son derece basittir.

 

c)Kayganlaştırılmış Bob

 

Daha modern bir fikir ister misiniz? İşte bunun için daha parlak bir bob kesim daha. Güzel bir alternatif olduğunu söyleyeyim. Modaya uygun olduğunu da belirteyim.

 

d)Şık Kısa Stil

 

Ciddi bir kesime hazırsanız bu stile bir göz atın. Kare yüzleri olan bayanlar için süper kısa saç kesimidir. Güçlü ve kusursuz bir görünümle dikkat çekersiniz. 15 Sevimli Kısa Saç İçin Tıklayınız.

 

e)Açılı Kakül ile Omuz Uzunluğunda Saçlar

Omuz uzunluğunda ayrıca kaküllü bir modelle gurur verici gözükebilirsiniz. Özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlı bayanlar için idealdir.

 

Kare Şeklindeki Yüzlerin Uzak Durması Gereken Kısa Saçlar

 

-Pixie Kesimli Model

Göründüğü gibi kare bir yüze uygun olmayan bir şekillendirmedir. Birazcık erkeksi görünmesi de dezavantajlarından siz siz olun bu tarzı denemeyin.

 

-Yanlardan Kısa Stiller

 

Çok fazla yüzü ön plana çıkarmakta olan bir görünüm ve yüz hatlarını iyi derecede vurgulamıyor, bunun içinde ortaya hoş bir tarz çıkmıyor.

 

-Asimetrik Kesim

 

Birazcık farklı asimetrik kesim olsa da kare yüzler için uygun görünmüyor. Çok güçlü özellikleri ile ciddi bir görünüm de katması eksi.

 

-Yuvarlak Kıvırcık Stil

Yuvarlak ve kıvırcık bir görünümün kare yüzlere uymadığı kesin. Göründüğü gibi yukarıdaki uyan öneriler daha güzel bir görünüm veriyor.

 

-Pixie Stili

Çok aşırı kısa saçlar hoş bir görünüm vermiyor bunun yerine asimetrik bob daha gurur verici diyebiliriz.

 

4.Oval Şekilli Yüzler İçin

 

Emma Watson, Rihanna, Kate Middleton ve Jessica Alba gibi ünlülerin yüz şeklidir. Saç modellerinin en kolay yakıştığı yüz şekli diyebilirim. Oval yüzleri daha uzun göstermek en mantıklı olan davranış bizde bunlara göre saç modelleri seçtik.

 

Oval Yüze Yakışan Saç Modelleri

 

a)Dalgalı Katmanlı Saç Modeli

 

Charlize Theron’un dalgalı katmanlı hacimli saç modelidir. Çoğu yüz şekline de  rahatlıkla uyum sağlayan bir saç şekillendirmesidir. Dalgalı saç tipine sahip olanlar için daha idealdir.

 

b)Küt Bob

Biraz daha uzun saçlara sahip olmak ister misiniz? Omuzların üzerinde duran hoş bir tarzdır.

 

c)Katmanlı Shag Saç Modeli

 

Doğru katmanlarla saçlarınıza mükemmel açılar düşecektir. Düz ve cansız saçlar içinde güzel bir öneridir.

 

d)Açılı Bob

 

Çılgınca ultra modern bir görünüm. Kusursuz bir şekilde saçlarınızı göstermek istiyorsanız açılı bobu deneyebilirsiniz.

 

e)Yanlardan Ayrık Stil

 

Pixie saç kesimine mükemmel bir alternatif. Birazcık tombul yanaklarınız var ise bu kısa saçla daha güzel görüneceksiniz diyebilirim.

 

Uzak Durulması Gereken Saç Stilleri

 

-Ultra Kısa Pixie

Temel mantığı ile çok yanlış bir öneri kesinlikle denenmeli. Ultra kısalık oval görünüme gitmez.

 

-Düz Küt Bob

 

Başka yüz tipleri ile kendi yüz tipinizi karıştırmayın. Oval yüzlere bu saç modeli kesinlikle yakışmaz.

 

-Yanlar Kısa Üstler Uzun Saç Stili

Birazcık marjinal nitelemesini de yapsak da kesinlikle olmamış bir görünümdür.

 

-Uzun Pixie

 

Berbat korkunç bir görünüm istemiyorsanız kesinlikle denemeyin. Yüz görünümüne hiç uyumlu değil.

 

-Kıvırcık Kör Bob Stili

 

Beyonce de iyi görünmüyorsa diğer kişilerde de kesinlikle düzgün görünmeyecektir. Kalp şeklindeki yüzleri olanlara uygundur.

 

5.Yuvarlak Şekilli Yüz

 

 

Alın, çene, elmacık kemiklerinin aynı genişliğe sahip olduğu yüz tipidir. Aynı durum kare yüz tipinde de vardır. Farkı ise yuvarlak yüz daha yumuşak özelliklere sahiptir. Kare yüzler ise daha açısaldır.

 

Yuvarlak Yüze Yakışan Kısa Saç Modelleri

 

a)Yuvarlak Yüzler İçin Bob Saç Kesimleri

 

 

Bob saç kesiminin yuvarlak yüzlere yakışmadığı düşünülür bu son derece yanlıştır, tam tersine harika bir görünüm katar.

 

b)Yuvarlak Yüze Pixie Kesim

 

Hem kısa hem de hacimli bir görünüm için pixie kesim diyebiliriz.

 

c)Yuvarlak Yüz İçin Perçemli Pixie

 

 

 

Bu bayanların yüzlerini şekillendirebileceği en kolay kısa saç modellerinden biridir. İnce telli sarı saçlı bayanlara çok yakışmaktadır.

 

d)Şık Açılı Bob

 

Kısa saça geçiş yapacağınız iyi bir örnek. Kısa saç bana yakışır mı diye düşünüyorsanız bu şekilde yumuşak bir geçiş yerinde olacaktır.

 

e)Mohawk Saç Stili

 

Ciddi  ve cesur bir saç stiline hazır mısınız? İşte size güzel bir ilham, kendinize güveniniz var ise denemekten çekinmeyin.

 

Yuvarlak Yüzlü Bayanlar Kesinlikle Uzak Durması Gereken Saçlar

 

-Dairesel Kesim

 

Yuvarlak yüzlü kadınlar için en kötü saç kesimi dairesel stildir. Kesinlikle uzak durun yüzünüzle aynı özellikteki bu saç size yakışmayacaktır.

 

-Yuvarlak ve Kıvırcık Kesim

 

Çok kötü bir görünüme kavuşmak istemiyorsanız saçlarınızı kıvırcık ve kısa kestirmemelisiniz bu yuvarlak yüz özelliğine yakışmaz.

 

-Dalgalı Katmanlı Bob

 

Bu saçla beraber dikkat çekebilirsiniz ama uyum iyi seviyede olmaz. Önemli olan her ikisinin bir arada bulunduğu saç modelidir.

 

-Retro Saç Modeli

 

 

Eskiyi anımsatan tarzlar çok güzeldir ama yuvarlak yüz için değil kendinize uygun bir model seçimi daha iyi olacaktır.

 

-Kıvrımlı Bob

 

Yüzdeki abartı katmanlar kötü bir görüntüye sebep olacağı için önermiyoruz. Eğer yuvarlak yüzlü iseniz bu modeli deneyince sizde hiç beğenmeyeceksiniz.

 

6.Üçgen Şekilli Yüz İçin Öneriler

 

Üçgen şeklindeki bir yüzü ters üçgen şeklindeki bir yüzle karıştırmayın. Üçgen şeklindeki bir yüzün çene çizgisi alından daha geniştir. Kelly Osbourne , Raven Symone ve Minnie Driver  gibi ünlüler bu yüz tipine sahiptir.

 

Üçgen Yüz Şekline Yakışan Saç Modelleri

 

a)Ters Bob

 

Ters çevrilmiş bob, üçgen şekilli yüzleri olan kadınlar için mükemmel bir kısa saç kesimi. Saç kesiminizin çenenizin altına düşmesi önemlidir. Bu noktaya dikkat edin.

 

b)Modern Bouffant Saç Modeli

Üçgen yüz şekliniz için güzel bir kısa saç modeli. Modern görünümlü şık bir tasarım gerçekten.

 

c)Zarif İnce Saçlar

Çok tatlı ve zarif gösterin bir öneri. Hem şık hem de az bakım isteyen bir kısa saç, bir saç silinden daha ne isteyebilirsiniz?

 

d)Hacimli Kıvırcık Saç

Üçgen bir yüzünüz ve kıvır kıvır saçlarınız var ise çok şanslısınız demektir. Çünkü gerçekten doğal bir görünüm katıyor.

 

e)Dalgalı Katmanlar

 

Kıvırcık saçlı  ve üçgen şeklinde bir yüz için idal bir kısa saçtır.

 

Üçgen Yüzlülerin Uzak Durması Gereken Saç Modelleri

 

-Islak Görünümlü Geriye Taranmış Saçlar

 

Asla denemeyin diyeceğimiz bir saç modelidir. Alın bölgesini çok geniş göstereceği için kötü bir görünüm katar.

 

-Kısa Yuvarlak Saç Modeli

 

Hacim çok fazla olmasına rağmen katmanlar eksik olduğu için yeterli bir görünüm vermez.

 

-Ultra Kısa Bob

Çok ultra kısa saçları denemeyin. Bu da yakışmayan saç modelleri listemizde.

 

-Farklı Pixie Stili

 

Üçgen bir yüz için korkunç bir kısa saçtır kesinlikle ama kesinlikle denemeyin.

 

-Merkezden Bölümlü Saçlar

 

 

Merkezden ayrık saç tarzları farklı görünüm veri ama bu üçgen yüz tipine .ok uygun düşmüyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kahküllü Saç Kesim Modelleri 2020 başlıklı makalemizde bangs hairstyles, kahküllü saç modelleri 2014 ve yüz şekline göre kahkül kesimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.