Saça Kına Nasıl Yakılır

Saça Kına Nasıl Yakılır

Kına yakmak eski bir Türk geleneğidir. Düğünden önceki gün, mutlu bir evliliği olan biri tarafından gelinin avucuna ya da parmak uçlarına sürülürdü. Şimdilerde ise bu gelenek devam etse de kınanın genel olarak kullanım alanları gelişmiştir. Sadece düğünlerde değil aynı zamanda da kozmetik için saça ya da tırnaklara kına yakılmaya başladı. Saça kına nasıl yakılır, saçı yakmaz mı gibi düşünceleriniz olabilir. Fakat genel olarak saça kına yakmak saçı güçlendirebilir ve saçınıza uzun bir süre kalıcı renk verir. Rengin tutması ya da saçı gürleştirmesi gibi konular saçtan saça değişse de saça kına nasıl yakılır kesinlikle bilmeniz gerekir. Yanlış yakarsanız saçınız geri dönülemez bir şekilde zarar almış olabilir.

Saça Kına Nasıl Yakılır

Kınayı Nasıl Hazırlarız

Saça kına yakmak ne kadar faydalı olsa da oldukça zor bir işlemdir. Çünkü en ufak bir yanlış tüm saçınızı yakabilir. Bunun için işi bilen birinin yapması daha sağlıklı olacaktır. Saçınıza kına yakacak kişinin kesinlikle saça kına nasıl yakılmalı bilmesi gerekmektedir. Eğer etrafınızda sizin için yapacak bir kişi yoksa ilk olarak yapmanız kınayı hazırlamak olacaktır. Kınayı hazırlarken metal kaşık kullanmamalısınız. Hazırladığınız kınayı iyice tüm saçlarınıza boya yapıyormuş gibi sürmektir. Her yere eşit sürdüğünüzden emin olmalısınız. Kınalı saçınızı 2 saat beklettikten sonra ılık su ve şampuanlarla saçınızı duralayın. Dilerseniz saçınız bir iki hafta dinlendikten sonra ikinci katı sürebilirsiniz. Fakat bu saçınızın rengini koyulaştıracaktır.

Saça Kına Nasıl Yakılır

Saça Kına Yakarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Saça kına yakmak, saçınızı kaybetmek istemiyorsanız hassas bir konudur. Bu yüzden saça kına yakarken nelere dikkat etmelisiniz çok iyi bilmelisiniz. Kına yaktıktan sonra saçınızda dökülmeler artarsa bir cildiyeye gitmelisiniz. Ayrıca saç derinize kına yakmadan önce alerjinizin olup olmadığına bakmalısınız. Kınayı hazırlarken kınanın kıvamı da oldukça önemlidir. Kına fazla katı ya da fazla sıvı olmamalıdır. İstenilen kıvam krem kıvamındadır. Eğer kınayı geceden hazırlarsanız ve bir gün bekletirseniz kınanız çok daha güzel olabilir. Eğer kınanızın kıvamı çok koyu ise bitki çayı koyarak kınanızı açabilirsiniz. Bu uygulama saçınızın daha parlak görünmesini de sağlayacaktır.

Saça Kına Nasıl Yakılır Saça Kına Nasıl Yakılır Saça Kına Nasıl Yakılır Saça Kına Nasıl Yakılır Saça Kına Nasıl Yakılır

Bir önceki yazımız olan Turuncu Saç Renkleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.