Shea Yağı Nedir Faydaları Nelerdir?

Shea Yağı Nedir Faydaları Nelerdir?

Shea yağı, shea (karite) ağacının meyvesinin tohumlarından elde edilen süper bir bileşendir. SPF ~ 6’ya kadar hafif UV koruması sunar, cilde gerekli yağ asitlerini ve kolajen üretimi için gerekli besinleri sağlar.

Shea yağı Afrika’da ve diğer birçok yerde cildi ve saçı daha iyi hale getirmek için yıllardır kullanılmaktadır. Aynı zamanda yara bakımı ve cüzzam tedavisi gibi tıbbi işlemlerde de kullanılmıştır.

Yüksek konsantrasyondaki vitamin ve yağ asitleriyle cildinizi yumuşatmak ve yatıştırmak için harika bir üründür.

Shea Yağı Ne İşe Yarar?

Shea yağı kullanmanın sayısız faydası vardır. Bu faydalar aşağıdakileri içerir:

1. Her cilt tipi için uygundur

Shea yağı cildi kurutan kimyasal tahriş edici maddeler içermez ve gözenekleri tıkamaz. Neredeyse her cilt tipi için uygundur.

2. Nemlendiricidir

Linoleik, oleik, stearik ve palmitik asitler içeren shea yağı nemlendirici etkileri için kullanılır.

3. Cildinizi yağlandırmaz

Shea yağı yüksek düzeyde linoleik ve oleik asit içerir. Bu iki asit birbirini dengeler. Bu da shea yağının uygulamadan sonra cildinizin yağlı görünmesini sağlamayacağı anlamına gelir.

4. Cildi pürüzsüzleştirir

Shea cildin doğal kollajen üretimine yardımcı olur ve kurumayı önlemek için cildi koruyan ve besleyen oleik, stearik, palmitik ve linolenik asitler içerir.

Shea Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Ham shea yağı doğrudan saça uygulanabilir.

Saçınız kıvırcık veya gözenekli ise saç kremi olarak shea yağı kullanabilirsiniz. Durulamadan ve şekillendirmeden önce saçınızın shea yağının çoğunu emdiğinden emin olun.

Saçınız düz veya ince ise, shea yağını saçınızın uçlarında kullanın. Saç köklerinize shea yağı sürmek yağlı görünümlü saçlara sebep olabilir.

Hamilelikte Shea Yağı Kullanımı

Çatlaklar hamilelikte kadınların en zorlandığı cilt sorunlarından biridir. Ağırlıkta hızlı değişiklikler olduğunda ve vücut tipik olarak tepki verecek veya normale dönecek elastikiyete sahip olmadığında, ciltte çatlaklar oluşur. Vitamin ve antioksidanlardan oluşan shea yağı, hamilelikte çatlakları önlemeye yardımcı olur. Shea yağının özellikleri, cildi güçlendirdiği ve çatlakların daha fazla büyümesine izin vermediği için çatlakları ortadan kaldırmak için en iyi yöntemdir.

Shea yağı cildi daha elastik hale getirmeye yardımcı olur. Bu da cildin hamilelikteki hızlı değişiklikleri önlemesine yardım eder. Bu yüzden hamile kadınlara, hamileliğin başlangıcından itibaren shea yağı kullanması tavsiye edilir. Düzenli olarak kullanılan küçük bir miktar shea yağı, cildin çatlaklara karşı savaşmasını sağlar.

Hamilelik sırasında göğüsler de çok hassas hale gelir, shea yağı ile yapılan hafif bir masaj, meme uçlarının hassasiyetini azaltır. Bu shea yağının hamilelikteki başka bir uygulamasıdır.

Shea Butter Yağı Özellikleri 

Shea butter yağı, oleik asit, stearik asit, linoleik asit ve palmitik asit gibi ağacına bağlı olarak orantısı değişen çeşitli yağ asitlerinden oluşur.

Doğal shea yağı, cilt üzerindeki nemlendirici ve koruyucu etkilerden sorumlu ana faktörler olan A ve E vitaminlerini içerir.

Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı shea yağı genellikle cilt nemlendirici kremler ve saç kremleri gibi ürünlerde bulunur.

Shea yağı ayrıca akne, egzama ve artrit gibi cilt hastalıklarında kullanılan ilaçların yapımında kullanılır.

Siz de shea yağının sayısız faydasından yararlanmak için en iyi shea yağına ulaşmak isterseniz, gerekli araştırmaları yapın ve farklı mağazalardaki shea yağı fiyatlarını karşılaştırmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar başlıklı makalemizde Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.