Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Kullanımı

A+
A-
Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Kullanımı

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Kullanımı

Yaz aylarının kavurucu sıcacığında güneş kremi olmadan özellikle deniz ve sahil kenarlarında vakit geçirmenin tehlikeli olduğunu artık herkes biliyor. Kullanacağınız güneş kreminin cilt tipinize uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Cilt tipine göre güneş kremi kullanımı nasıl olmalı bunu iyi bilmeniz gerekir yoksa kullanacağınız kremin koruyuculuğundan yararlanamazsınız.

Öncelikle güneş kreminizi güneşe çıktıktan sonra değil çımadan 15 -20 dakika önce sürmelisiniz. Koruyucu kremlerin etkisini göstermesi için giydiğiniz kıyafete, güneşte kalma sürenize dikkat etmelisiniz. Yoksa kremin koruyuculuğu azalır. Özellikle Türkiye de de çok fazla görülmeye başlanan cilt kanserinden korunmak için kreminizi mutlaka sürmelisiniz. Ayrıca kreminizi 2 saatte bir yenilemelisiniz. Özellikle küçük çocuklar güneşe çıkarılmamalıdır çünkü ileride cilt kanseri riskini arttırır. Ayrıca çocuklar için geliştirilmiş olan özel ürünleri mutlaka kullanmalısınız.

Güneş kremleri cildi güneşin zararlı ışınlarından korumasının yanı sıra güneşin cildi yaşlandırmasını da engelliyor. Bunun için güneş kremi alırken güneş kreminizin nemlendirici özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. ” Güneş kremi nasıl ve ne kadar sürülür ” bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.

Ayrıca alacağınız güneş kreminin cilt tipinize ve foto tipine uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Foto tip ten rengimizin güneşe verdiği tepki demektir. Açık tene ve ince bir tene sahip olanlar zor bronzlaşırlar ve kısa sürede güneşin etkisi ile birlikte kızarırlar. Bunun için açık ve ince tene sahip olanların yüksek korumalı kremleri tercih etmeleri gerekir. Esmer tenliler ise daha düşük korumalı kremleri tercih edebilirler çünkü kolaylıkla bronzlaşıp uzun süre cilt renkleri açılmaz hatta kalıcı olanlar bile vardır. Esmer tenlerin güneşe karşı savunma sistemleri diğer tenlere göre daha yüksek olsada en az 15 koruma faktörlü kremleri kullanmalıdırlar. Yağlı ciltliler akışkan formda hafif dokulu kremleri tercih etmeliler. Kuru ciltlere sahip olanlarsa yoğun kıvamlı kremleri tercih etmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Susam Yağının Cilt ve Saç İçin Faydaları başlıklı makalemizde cilde, egzamaya ve faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.