Oto Direksiyon Kılıfı Nasıl Seçilir?

A+
A-
Oto Direksiyon Kılıfı Nasıl Seçilir?

Direksiyon kılıfı araçlarda olmazsa olmaz donanım niteliğindendir. Araçlarda bulunan direksiyonlar, aracın hem görsel anlamda hem de işlevsel anlamda en önemli donanımıdır. Bu kadar önemli göreve sahip olan donanımında kullanışlı ve kaliteli bir kılıf seçimiyle daha görsel ve daha işlevsel hale getirmek araç sahipleri bakımından yerinde bir uygulama olacaktır.

Direksiyona tam oturmayan ve direksiyon üzerinde sürekli kayan oto kılıfları sürücülerin konforunu önemli ölçüde bozacaktır. Bu nedenle direksiyon kılıfı seçiminde kılıfın araç marka ve modeline uygun olması hususuna ayrıca dikkat edilmelidir.

Oto Direksiyon Kılıflarında Kalitenin Önemi

Direksiyonlar aracı kontrol etmede görevli son derece önemli bir donanımdır. Birçok kaza sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu anlamda sürücünü direksiyonu tam kavraması sağlayacak özel bir kılıfla donatılması gerekir. 

Kaliteli kılıf kullanımı hem estetik açısından hem de sürücünün güvenli sürüşü açısından önemlidir. Özellikle sürücünün ani ve tam manevralarında, direksiyonun elden kayması istenmeyen kazalara neden olabilir. Bu nedenle kavraması iyi kaliteli direksiyon kılıfı kullanılması son derece önemlidir.

Oto Direksiyon Kılıfı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Araçlara direksiyon kılıfı seçilirken kaliteli olmasının yanında araç model ve markasına uygun kılıf olmasına dikkat edilmelidir. Tam uyumlu olmayan kalitesiz kılıflar sürüş güvenliğini tehlikeye sokmasının yanında estetik olarak hoş bir görünüm oluşturmaz. Oto direksiyon kılıf rengi ile araç döşemesinin renginin de uyumlu olması gerekir. Döşeme rengi uymayan zıt renkte direksiyon kılıfı seçimi görsellik açısından uygun olmayabilir. 

Diğer taraftan araç döşeme modeliyle direksiyon modelinin uyumlu olması estetik bir görünüm açısından önem arz eder. Spor bir döşeme için taşlı direksiyon kılıfı seçilebileceği gibi klasik modeller için bu direksiyon modeli uygun olamayabilir. Seçilecek kılıfın yapı olarak da araç direksiyonu ile tam uyumlu olması istenir. Küçük ebatlı bir araç direksiyonuna kaba yapılı kılıf uygulaması, sürücünün direksiyon kavramasını olumsuz yönde etkileyecek bir uygulama olacaktır.

Özel Dikim Direksiyon Kılıfı Nasıl Olur?

Araç model markasına göre direksiyon ölçüleri esas alınarak özel olarak dikilen kılıflar, özel dikim kılıflar olarak tanımlanır. Özel dikim kılıflar birebir ölçü alınarak uygulandığından araca tam uyumlu ve oldukça kullanışlı kılıflardır. Özel dikim direksiyon kılıfı istenilen modelde tasarlanabilir. Özellikle deri direksiyon kılıfı uygulamaları hem görsellik bakımından hem de sağlamlık bakımından oto kullanıcıları tarafından tercih edilen kılıflar arasında yer alır. 

Özel dikim direksiyon kılıfları araca göre ayarlandıktan sonra direksiyona dikim işlemi gerçekleştirilir. Bu dikim işlemi hata kabul etmeyen ustalık gerektiren bir işlemdir. Burada yapılacak küçük bir hata oto kılıfın şekil olarak bozuk durmasına veya direksiyonu tam kavramamasına neden olur. 

blank

Bu nedenle özel ustalık ve tecrübe gerektiren bu uygulamanın, bu konuda uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir. Hatalı veya eksik yapılan uygulamalar kılıfın çok kısa kullanım süresinde dikiş hatası olan yerden sökülmesi ve ödenen bedelin boşa gitmesi anlamı taşır.

Oto Direksiyon Kılıfı Nereden Satın Alınır?

Oto kılıfları birçok yerde satışı bulanan bir üründür. Ancak kaliteli ve araçla tam uyumlu direksiyon kılıfı satın almak isteyenler bu konuda profesyonel hizmet veren direksiyon kılıfı satış noktalarından alışveriş yapması gerekir. Piyasada satılan ucuz ürünler araca tam uyum sağlamayan ve sürücüyü sürekli rahatsız ederek konforunu bozan ürünlerdir. 

Bu nedenle sektörde kendini ispatlamış garantili ve hangi maddeler kullanılarak imal edildiği açıkça yazan ürünlerin satılığı yerden alışveriş yapmak gerekir. Ürünle ilgili herhangi bir sorun yaşandığında ürün firmaya iade edilebilmeli veya garanti kapsamında değiştirilebilmelidir. Kılıf satın alınacak yerin özel dikim kılıf ve her marka araç modeli için direksiyon kılıfına sahip ürün çeşitliği bulunan bir işletme olması gerekir.

Direksiyon Kılıfı Fiyatları

Araçlarda kullanılacak direksiyon kılıfı fiyatları satın alınacak kılıfın kalitesine, rengine ve modeline göre değişir. Özel tasarım taşlı veya kadife direksiyon kılıfı daha yüksek fiyattan satışı bulunurken, basit hazır satılan oto kılıfları daha uygun fiyatlı olabiliyor. 

Ekonomik direksiyon kılıfı olarak satılan bu ürünler direksiyona tam oturmayan, direksiyon kavramasını tamamen ortadan kaldıran, sürüş güvenliği açısından kullanımı son derece sakıncalı olan ürünlerdir. 

Günü kurtarmak için alınan bu ürünler bir kaç kullanım sonucu hemen deforme olarak işlevini yitirecektir. Bu ürün için ödenen ücretin çöp olması anlamına gelir. Bu itibarla bir kereliğine direksiyon için ücret ayrılarak en iyisini en kalitelisini, kurumsal ve bilinen bir satış noktasından alma daha akılcı bir yaklaşım olacaktır.

blank

Direksiyon Kılıfı Nasıl Dikilir?

Direksiyon kılıfı dikmek her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de ustalık ve marifet gerektiren bir işlemdir. Direksiyonlar araç marka ve modeline uygun olarak alınan ölçüye göre dikilir. Kalıp halinde direksiyona dikilen direksiyon kılıfı modelleri de mevcuttur. Bu modellerde kurumsal satış noktalarında bulunur. 

Yılların vermiş olduğu tecrübe ve oto kılıf sektöründe lider konumda yer alan Tasarım Arabam firması; gerek kaliteli ürün sunumu gerekse her araca uygun özel tasarımlı taşlı direksiyon kılıfı seçenekleriyle sektörde hizmet veren kurumsal işletmeler arasında ye alır. Özel dikim direksiyon kılıfları görsellik ve sağlamlık açısından oto kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen kılıf modelidir. 

Özel dikim kılıfların araca kusuruz şekilde uyum sağlaması için özel ustalık ve özel uygulama gerektirir. Bu itibarla gerek özel dikim kılıf uygulamaları gerekse diğer oto kılıf uygulamaları için Tasarım Arabam le iletişime geçmek yerinde bir davranış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En İyi Bronzlaştırıcı Yağlar Hangileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.