Aynı Anda İki Dil Öğrenmek Mümkün Mü?

Aynı Anda İki Dil Öğrenmek Mümkün Mü?

Aynı anda iki dil öğrenmek kulağa oldukça imkansız gibi gelmektedir. Özellikle Türkiye’de İngilizce bilenlerin sayısı bile oldukça düşük olduğundan dolayı iki farklı dil konuşmak çok zor bir konu gibi gelmektedir. Ancak gerçekte öyle değildir. Aynı anda iki dili öğrenseniz de bu oldukça zorlayıcı bir süreç olacaktır. Yani o iki dili öğrenmeye gerçekten yeterli azminiz yoksa aynı anda iki dil öğrenmeyi denemenizi tavsiye etmiyoruz. Dil öğrenmek basit görünen anca çok fazla zorlukla karşılaştığınız bir konudur. Dil günlük hayatımızın her yanında olduğundan dolayı hemen yapılabilecek bir şey gibi gelmektedir. Ancak çalışmaya başlayınca çok daha zorlanılmaktadır. Öğrenilecek dil sayısını ikiye çıkartsanız bile aslında uygulayabileceğiniz teknikler vardır. Gelin yakından bakalım.

Aynı anda iki dil öğrenmek

Aynı Anda İki Dil Öğrenmek İçin Ne Yapmalı?

Aynı anda iki dil öğrenmek için birbirlerine yakın dilleri seçmenizi tavsiye ederiz. Örneğin İngilizce bilmiyorsanız bunun yanına Almanca da ekleyebilirsiniz. Kelimelerin yazılımı benzer olduğundan dolayı oldukça rahat edeceksiniz. Ancak bu iki diller aynı olmadığı için farklılıklarının zorluklarını da aynı anda yaşayacaksınız. Örneğin İngilizcede bulunan bazı yapılar Almancada bulunmamaktadır. Bu gibi zorlukları görecek ancak kelimeleri daha çok görüp öğrendiğinizde çok daha rahat edeceksiniz. İngilizce ve Almanca dikkatinizi çekmiyorsa o zaman İspanyolca ve Portekizceyi de beraber öğrenebilirsiniz. Bu iki dil birbirlerine oldukça yakın olduğu için yine aynı anda öğrenirken rahat edeceğiniz şeyler arasındadır.

Aynı anda öğrenmek istediğiniz için iki dilde de seviyenize uygun kitaplar kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin yeni başladıysanız o zaman bilmediğiniz kelimeleri kendi not defterinize yazabilir ve karşısına Türkçesini öğrendikten sonra öğrendiğiniz diğer kelimeyi yazabilirsiniz. Örneğin İngilizce ve Almanca öğreniyorsanız ve İngilizce metinde “shopping” kelimesini gördüyseniz o zaman defterinize not alın. Ardından Türkçesine baktıktan sonra karşısına Almancası olan “das Einkaufen” yazın. Bu gibi şeylerle daha kolay öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu dillerde oyun oynamayı unutmayın. Ancak oyun terchinizi yaparken yeni başladığınızda sürekli tekrarlayan kelimelerin olduğu oyunlardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede o kelimeyle sürekli karşılaşıp, anlamını iyice öğreneceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Meditasyonun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde meditasyonun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.