Seyahat Etmek İçin Geçerli Sebepler

A+
A-
Seyahat Etmek İçin Geçerli Sebepler

Çoğumuz zihinsel ya da fiziksel fark etmezsizin, başka yerlere kaçmayı, seyahat etmeyi severiz. Bu seyahatlerimizin amacı, macera istememiz, bilinmeyeni aramamızdır. Yeni yerler görmek, yeni şeyler öğrenmek, yeni deneyimlerin tadını çıkarmak, günlük işlerimizin monotonluğundan uzaklaşmak için iyi bir sebep.

Kendinize Meydan Okursunuz

Günlük hayatınızda kendinizi, sorunlarla boğuşurken duvara sıkışmış ve bıkmış hissedebilirsiniz. Ya da sadece heyecan verici ve farklı bir şey için özlem duyabilirsiniz. Yeni deneyimler ve yeni zorluklar istiyorsanız, seyahat, kendinizi test etmek için ideal bir metoddür. Kendi sınırlarınızı zorlarsınız ve konfor bölgenizin dışına çıkmış olursunuz. Yeni yerlere gittiğinizde, yeni insanlarla tanıştığınızda ve farklı deneyimler yaşadığınızda, ne kadar becerikli olduğunuzu keşfedersiniz. Kendinizi büyük bir şehrin etrafında yol bulmaya çalışırken veya dilinizi anlamayan insanlara derdinizi anlatmaya çalışırken bulabilirsiniz. Yolculuğunuzu başarıyla bitirdiğinizde kendinizle gurur duyacaksınız. Zorlukların üstesinden gelmek, gelecekteki seyahatleriniz için size özgüven ve enerji getirecektir. Ne kadar yetenekli olduğunuzun farkına varacak ve kendinize olan güveniniz daha da sağlamlaşacaktır.

Bilginizi Artırır

İnsanların seyahat etmeyi sevmelerinin en güçlü nedenlerinden biri de dünyaya bakış açılarını, genel kültürlerini artırma eğilimidir. Dünyayı görmek, okulda veya üniversitede öğrendiklerinizden çok daha fazlasını verir. Dünyanın geri kalanının nasıl yaşadığını, neler yaptığını keşfetmek için, okullarda tarih, coğrafya ve sosyoloji gibi konular işlense de, dünyayı görmek bu öğrendiklerinizden daha fazlasıdır. Yeni bir dil, yeni bir mutfak, farklı kültür hayatınızı daha da renklendirir ve ufkunuzu genişletir. Seyahate çıkmadan önce hedeflediğiniz şeylerden daha fazlasını alırsınız ve bir şeyler yapmanın tamamen farklı yollarını keşfedersiniz. Ayrıca yeni gelenekler, kültürler, insanlar ve yerler hakkında da farkındalık kazanırsınız. Öğrenmiş olduğunuz yeni bilgiler ve kazandığınız yeni becerilerle, derin bir tatmin duygusu yaşarsınız.

Bakış Açınızı Genişletir

İnsanların seyahat etmeyi sevmesinin bir başka nedeni de, yolculukların ufku genişletmesidir. Başka yerlerden insanlarla tanışmak, bakış açınızın herkesle aynı olmadığını size gösterecektir. Farklı ortamlar, daha önce hakkında hiç düşünmediğiniz yeni fikirler keşfetmenize yardımcı olacaktır. Yeni yerlerle, insanlarla ve kültürlerle daha geniş bir bakiş açısı geliştireceksiniz. Seyahat etmeyi seven insanlar için bütün bunlar, çok büyük bir ödül değerindedir.

Özünüze İnin

Seyahat, kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin en iyi yollarından biridir. Her yapacağınız yolculuk, yeni bir dizi sorun veya aksine fırsat getirir. Bunlarla baş etme şekliniz de, kim olduğunuzu anlamanızı sağlar. Kendinizi daha iyi tanımanızı ve kendiniz sorgulayıp, hayattan ne istediğiniz hakkında yeni bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. Bu deneyim hayatınızı değiştirecektir.

Yaşama Sevincinizi Artırır

Günlük hayatımızın monotonluğu içerisinde, bazen sahip olduğumuz şeyleri gözden kaçırırız, bizim için herşey basitleşir. Yeni bir yer keşfetmek, sizin yaşadığınız şehire veya “gerçek hayatınıza” yeni anlamlar yüklemenize sebep olur. Yeni topraklar keşfetmek, size yeni deneyimler kazandırır. Bu da sizi daha da canlandırır, yaşama sevincinizi artırır. Macera, yeni bir yere indiğiniz anda başlar. Hiç tanımadığınız, yol iz bilmediğiniz ülkede gün boyu dolaşmak, şehrin hiç tatmadığınız yemeklerini tatmak, hayatınızda ilk defa gördüğünüz insanlarla arkadaş olmak, hatta bazen aynı evi paylaşmak. Tüm bunlar hayatınızın sonuna kadar eşsiz hatıralarınız olarak kalacaktır.

Bir Kaçıştır

Seyahat, işlerini geride bırakmakta zorlanan işkolikler için özellikle yararlıdır. İşyerinden uzaklaşmak, hem zihinsel hem de fiziksel olarak sizin yenilenmenizi ve sorunlara daha farklı bakış açısından bakmanızı sağlar. Seyahat, sadece kaçış değildir, aynı zamanda iyileşmeniz, kendinizi daha da toparlamanız için size güç verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. blank Bircan dedi ki:

  Dünyada o kadar yer varken tek bir şehirde ömür geçirmek zorunda olmak üzücü.

 2. blank Zeynep dedi ki:

  Gezerek para kazanma yollarını araştırmak lazım aslında. Yoksa bu hayat böyle çekilmez.

 3. blank Aysun dedi ki:

  Çok gezen mi bilir yoksa okuyan mı derler ya, benim cevabım gezerken okuyan.

 4. blank Aysel dedi ki:

  Gezmek, tozmak güzel ama bu zamanlarda malesef geçim derdinden gezemiyoruz.

 5. blank Betül dedi ki:

  Doğu ekspresi ile Kars’a kadar gidiliyormuş ve çok güzel diyorlar. Bu konuda bilgilendirici bir yazı yazar mısınız?

 6. blank Ceren dedi ki:

  Seyahat etmek ciddi anlamda bilgi artışı sağlıyor. Yeni yerler yeni fikirler demek.

 7. blank Ayşe dedi ki:

  Güzel ülkemizin her yerini gezmeye kalksak ömür yetmez cennet gibi memleket.

 8. blank Ahmet dedi ki:

  Seyahat ciddi anlamda daha çok kaçış için yapılıyor. Sorunlardan, ortamdan kaçıp rahatlıyor insan.

 9. blank Azra dedi ki:

  O değil de bir Karadeniz turu yapmadan ölmek istemiyorum. Seyahatin en güzeli Karadeniz turudur.

 10. blank Bengü dedi ki:

  Seyahat işi daha çok gençken yapılıyor. Yaş ilerledikçe maalesef rahat gezemiyorsunuz.