Sirkenin Saça Faydası ve Kullanımı

Sirkenin Saça Faydası ve Kullanımı

Birçok insan sağlıklı, parlak saçlara sahip olmak ister ve bunun için saç bakım ürünlerine yoğun ilgi gösterir. Ancak bu ürünlerin pek çoğu istenilen sonucu vermez ve insanlar çareyi doğal yöntemlerde ararlar. Bu yöntemlerin içerisinde en dikkat çeken ve etkili olan kaynak sirkedir. Sirkenin asitli yapısı saçın daha sağlıklı olmasını sağlamakta ve daha canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Sirke Saça Parlaklık Verir

Saç bakımında sirke kullanıldığı takdirde daha parlak saçlara sahip olunur. Buna imkan sağlayan ise sirkenin içerisindeki ph dengesidir. Bunun için iki ölçü yıkama suyuna bir ölçü sirke karıştırılıp saç durulanır. Daha sonra saçların parlaklığı artarken daha çabuk tarandığı görülür. Ayrıca sirke ile durulanan saç telleri daha güçlü bir yapıya kavuşmaktadır.

Sirke Kepek Oluşumunu Önler

Kepek sorunu birçok insanın mücadele ettiği saç problemleri arasında yer almaktadır. Bu sorunu çözmek için sirke kullanmak oldukça işe yaramaktadır. Sirkenin içerisinde bulunan asitler saç derisindeki kepeklerin oluşumunu önleyerek mevcut olanları da temizler. Bunun için saç derisine sirkeli su ile masaj yapılarak uygulanması gerekir. Masajın ardından ortalama yirmi dakika kadar beklenir ve ardından saçlar saf su ile durulanır.

Sirke ile saç bakımı yaparken su ile seyreltilmesine dikkat edilmelidir. Kepek sorununa karşı sirke için iki ölçü su bir ölçü sirke ile karıştırılarak kullanılır. Görmüş olduğunuz gibi sirkenin faydası saymakla bitmiyor ve kepek nasıl geçer düşüncesini de ortadan kaldırmaktadır.

Sirke Saç Diplerini Besler

Saç diplerinin güçlü ve sağlıklı olması daha canlı saçların büyümesine imkan sağlar. Bunun için saç diplerine düzenli aralıklarla bakım yapılmalıdır. Genellikle sirkenin sadece saç telleri için faydalı olduğu bilinse de saç kökleri üzerinde de son derece etkilidir.

Sirke ile saç diplerine bakım için iki su bardağı su ile yarım su bardağı sirke karıştırılır. Elde edilen karışım ile saç dipleri iyice yıkanır ve yaklaşık yarım saat kadar beklenir. Daha sonra sirkenin temizlenmesi için saçlar temiz ve ılık su ile durulanır. Sirkeli su ile saçı yıkamak saç diplerini beslemenin yanı sıra saç diplerinde kalan saç kremi ve şampuan kalıntılarının da temizlenmesini sağlar.

Sirke Saçları Uzatır

Pek çok kişi saçlarının çabuk uzamayışından dolayı şikayet etmektedir. Bu durumu çözmek için ise sirke kullanılması tavsiye edilir. Buna göre saçın durulama suyuna sirke karıştırılmalı ve o şekilde uygulanmalıdır. Bu işlem haftada iki kere yapıldığında yeterlidir. Kullanılacak olan ölçü ise yarım bardak sirkeye dört su bardağı ılık su olarak belirtilir.

Sirkeli durulama suyunun sıklıkla uygulanmaması gerekir. Aksi takdirde saç dipleri kurur ve başka saç problemleri ortaya çıkabilir. Bazı insanlar sirkenin kokusundan rahatsız olabilir. Bunun için sirkeli su uygulamasının ardından yaklaşık iki saat sonra saçların ılık ve bol su ile tekrar durulanması önerilir.

Saçlar İçin Sirke Nasıl Kullanılmalıdır?

Saç için sirke kullanımında mutlaka su ile karıştırılması gerekir. Ayrıca kullanılacak olan sirke ne kadar organik olursa o kadar çok fayda sağlar. Buna göre içerisindeki asit oranı yüzde dört ile dokuz olan sirkelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Fazla asitli sirkeler saç derisinde tahrişe neden olabileceğinden dolayı sirke seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Brezilya Fönü Hakkında Tüm Sorulara Cevap Bulacaksınız başlıklı makalemizde brezilya fiyatları ne kadar?, brezilya fönü kullanıcı yorumları ve brezilya fönünün zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Hülya G. dedi ki:

    Kokusu yüzünden devam edemedım ama onun yerıne ben de keratin dip bakım yağı aldım memnun kaldım