10 Adımda Buğulu Göz Makyajı

A+
A-
10 Adımda Buğulu Göz Makyajı

Buğulu bakışların mimarı, özel günlerin ve davetlerin vazgeçilmezi buğulu göz makyajı ya da diğer adıyla “smokey makyaj” stilini sevmeyen yoktur. Buğulu göz makyajı hakkında birkaç ön yargıyı yıkmakla işe başlayalım: Öncelikle buğulu makyajın, yalnızca gri ve tonlarındaki farlarla yapılabileceği algısını kırmak gerekiyor. Her göz rengi ve yapısına yakışan renk tonları ayrıdır. Örneğin, kahverengi gözlerde daha çok toprak tonları ve hâki tonları, gözün rengini ortaya çıkarırken; mavi ve gri renk tonları ise çok doğal durmayabilir. Her göz yapısına buğulu makyaj uygulanabilir. Doğru renk tonları ve doğru stil belirlendiği takdirde buğulu makyaj stili, kolaylıkla uygulanabilir. Buğulu göz makyajı; siyah, gri, toprak rengi tonları kullanılarak uygulanırsa daha doğal bir görünüm kazanılabilir.

10 temel adımda buğulu gözlere sahip olmak, düşündüğünüz kadar da uğraştırıcı ve zor değil. 10 dakika içerisinde ten ve göz makyajınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Gündüz kullanımı içinse buğulu makyaj stili çok doğru olmayabilir. Gündüz için daha hafif tonlarda renk tercihleri yaparak, daha yumuşak geçişlerle uygulayacağınız makyaj tarzı, çok daha kullanışlı olacaktır.

Etkili Bir Buğulu Göz Makyajını İçin

  • Öncelikle makyaj malzemelerinin kalıcılığını artırmak adına göz farından başlayabilirsiniz. Primer olarak geçen bu ürün grubundan bir ürün tercih ederek, göz kapağınıza uygulamalısınız. Bu ürünler, göz farının daha kalıcı olmasını; uygulanan makyajın, göz çizgilerinde toplanmasını ve dağılmasını engelleyecektir.
  • Buğulu göz makyajı deyince aklımıza gelmesi gereken ikinci kural, gölgelendirme yapmaktır. O hâlde sırada, gölgelendirme var: Öncelikle kaşınızın alt bölgesine dışarıdan içeriye doğru; kaş hizasına fazla gelmeyecek şekilde kullanacağınız allıktan az bir miktar uygulayabilirsiniz. Genelde bu bölgeye nötr bir renk uygulanır. Kullandığınız allık tonu, daha uygun olacaktır. Böylece makyaj bitiminde daha bütünlüklü bir görünüm sağlanabilir.
  • Kullanmak istediğiniz renkte 3 ton seçin. Örneğin, kahverengi tonlarında bir buğulu makyaj yapacaksanız acı kahve, orta koyu kahve ve açık kahve ya da bej tonlarında far üçlüsünü tercih edebilirsiniz. Bu makyaj stilinde gözleri ortaya çıkarmak önemli olduğu kadar doğal görünümü yakalamak da önemlidir, Yves Rocher göz makyajı ürünleri arasında yer alan doğal far paleti, doğal görünüm elde etmek isteyenler için ideal bir alternatif olabilir. İddialı renkleri sevenler için “smokey” göz farı paleti uygun olacaktır.
  • Kaşınızın altına uyguladığınız nötr rengin hemen altından kirpik diplerinize kadarsa seçtiğiniz açık tonu uygulamalısınız. Nötr far ile bütünleşecek şekilde farı iyice yaymanız gerekir.
  • Orta tonu ise göz kapağı kıvrımından kirpik diplerine kadar geniş alanda uygulamanız gerekir. Diğer tonlarla katman katman durmaması için renk geçişlerinin yumuşak olması önemlidir.
  • Son olaraksa koyu tonu, kirpik diplerinize uygulamanız ve bir üstte kullandığınız renk tonuyla gölgelendirerek yumuşak bir geçiş sağlamanız yeterli olacaktır.
  • Far uygulaması bittikten sonra kirpik diplerine, kullandığınız far rengine uygun göz kalemi sürerek, kirpik diplerini daha belirgin hâle getirmelisiniz.
  • Eyeliner kullanıp kullanmamak, tamamen tercihinize kalmıştır. Göz kalemi uygulayarak da kirpik diplerini koyulaştırmanız mümkün olacağı gibi, koyu renkli bir eyeliner ile de makyajınıza derinlik kazandırabilirsiniz.
  • Gözlerinizin alt kısmına da yukarıda uyguladığınız işlemleri küçük miktarda uygulamanız yeterli olacaktır. Alt kirpik diplerinde göz pınarına doğru sırasıyla dıştan içe açık, orta ve koyu renk tonunda far uygulamalısınız. En koyu renk tonu, yalnızca gözün en dış kısmında kalmalıdır. Dış kısımdan göz pınarına ilerledikçe renk tonunun açılması gerekir.
  • Son olarak, kirpiklere aşağıdan yukarı doğru kıvırma hareketiyle bol miktarda maskara uygulayarak, buğulu göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Her pazartesi ve perşembe günleri saat 18:00’da, kozmetik ürün incelemeleri yapan Niyans in Motion Youtube kanalının Yves Rocher hakkında çekmiş olduğu uygulamalı inceleme videosunu izliyor ve kanalına abone olmayı unutmuyoruz.. İyi seyirler 🙂

Bir önceki yazımız olan 2020 Yılı Ruj Modelleri başlıklı makalemizde ruj modelleri, Ruj seçimi ve ruj trendleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.