Muz Kabuğunun Cilt Üzerindeki Bilinmeyen Faydaları

Muz Kabuğunun Cilt Üzerindeki Bilinmeyen Faydaları

En çok yediğimiz meyveler arasında yer alan muz, yememiz ile birlikte bizlere çok sayıda yarar sağlamakta. Çocuklarımıza vitamin olsun, kasları güçlensin, sağlıklı büyüsün diye yedirmiş olduğumuz muz, bir yandan tansiyon düşürmek için de yenilebilmekte. Hem yenilen tarafı hem kabuk tarafı başlı başına doğal bir antibiyotik değerindedir. Bunun yanında kalbimizi aritmilerden korumak ile görevlidir. Muzun yenilen tarafında faydaların olduğu gibi kabuğunda da çok sayıda fayda taşımakta.

Yaz aylarında sinek denilince ilk akla gelen sivrisinekler herkesin ortak problemi olmuş durumda. Sivrisinek ısırıklarının olduğu bölgemizin şişip kaşındığını uygulamalı olarak biliyoruz. Peki doğal yollarla nasıl kurtulacağız bu kaşıntı ve ısırık izinden? Elbette ki muz yardımıyla. Muzu yedikten sonra ısırılmış olan bölgeye muz kabuğunu sürdüğünüz taktirde kaşıntısını alacak, izi biraz biraz yok edecektir. Bu yolu geçene kadar yani bir kaç gün kullanarak sivrisinek ısırıklarınızdan çabucak kurtulabilirsiniz. Hatta aynı tekniği olur ya zehirli bir sarmaşığa dolandığınızda hasar gören bölgenize de yapabilirsiniz. Etkisini orada da gösterecektir. Günlük kullanım halinde hasar görmüş olan bölge daha çabuk düzelecektir.

Her birimizin bir taraflarına en az bir kere kıymık batmıştır. Çoğunlukla el ve ayaklarımıza batan kıymıklar da canımızı bir o kadar acıtmaktadır. Kimileri cımbız ile çıkartmaya çalışır, vakitlerini bir kıymık uğruna harcarlar. Fakat buna hiç gerek yok. Tenimizin içerisine girmiş olan o kıymığı yine muz yardımı ile kolayca çıkartabiliriz. Kararmış, ufak boyutta bir muz kabuğu parçasını alarak kıymığın battığı yere bantlarsanız ve ertesi güne kadar bekletirseniz eğer kıymığın deri üzerine çıkmış olduğuna tanık olacaksınız. Aynı tekniği siğil almış olan bölgemize de yaparsak eğer siğilimizin de kısa zamanda geçeceğini görürüz. Fakat kıymıktaki gibi bir gün değil, birkaç hafta boyunca her gün bu tekniği uygulamak gerekmektedir.

Özellikle ergenlik döneminde çok sayıda oluşan sivilcelerden rahatsız olanların muz kabuğunu yatmadan önce yüzlerinde gezdirmeleri sivilce problemlerinden en kısa zamanda kurtulmalarına neden olacaktır. Bunun için uyumadan önce yüzünüzü yıkadıktan sonra muz kabuğunu yoğunluğu sivilcelerin olduğu kısma vererek yüzünüzde gezdirmeniz yeterli olacaktır. Gece boyu yüzünüze sürülmüş olan muz ile uyuduktan sonra uyandığınız an ılık su ile yıkarsanız sivilcelerinizin azaldığını, geçtiğini göreceksiniz. Sivilcelerinizden tamamen kurtulmak isterseniz bu uygulamayı her gün yapmanız yeterli olacaktır. Sivilcelerden kurtulayım derken çok sayıda fayda da beraberinde gelecektir.

Sedef hastalığı olan kişilerin muz kabuğundan yardım almaları da hastalıklarını geçirmek için uygulanan bilinen bir yöntemdir.Muz kabuğunun iç kısmını sedef yaralarının olduğu bölgelere düzenli zaman aralıkları içerisinde temas ettirmeleri halinde sedeflerin azaldığını görecekler.

Gün geçtikçe biraz daha yaşlanıyor oluşumuz kırışıklıkların oluşması ile doğru orantılı. Yaşımız ne kadar ilerlerse kırışıklıklarımız da o derecede ilerleme kaydetmekte. Bu kırışıklıklardan doğal yollarla kurtulmak istiyorsanız adres yine muz kabuğunda. Düzenli bir şekilde yüzünüze sürmüş olduğunuz muz kabuğu, kırışıklıklarınızı azaltır ve ileriki yıllarda da kırışıklıklarınızın ilerlemesini yavaşlatır. Üstelik henüz kırışıklıklarınız yokken uygulamayı gerçekleştirmeye başlarsanız kırışıklıklarınız daha oluşmadan önüne geçmiş olursunuz. Böylelikle hep genç kalırsınız. Çok daha geç zamanda yaşlanmış hissine bürünmeye başlarsınız.

Cildimize olduğu gibi dişlerimize de bir o kadar fayda sağlamakta. Muz kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi iyice ovmanız halinde dişleriniz olduğundan daha beyaz bir görüntüye sahip olacaktır. Dişleriniz muz ile dolana kadar ovma işlemine devam ettikten sonra 10 dakika bekleyin. Bekleme sırasında ağzınızı kapatmamaya özen gösterin. Bekledikten sonra ıslatılmamış diş fırçanızı alarak dizlerinizi fırçalayın. İki üç dakika kadar fırçaladıktan sonra durulayın. Farkı göreceksiniz.. Dişlerinizi beyazlattığı gibi temizlenmesine de yardımcı olacaktır.

Sizlerin de görmüş olduğu gibi muzun çok sayıda faydası var. Bu yüzden düzenli şekilde hem muzu yer hem kabuğunu çeşitli yarar sağlayacak şey için kullanırsak kırışıklıkların, sivilcenin, sarı dişlerin, sedeflerin, sivrisinek ısırıklarının çilesinden ve diğer olumsuzluklarımızdan kurtulabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Akının Cilde Sağladığı Faydalar Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.