Yumurta Akının Cilde Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Yumurta Akının Cilde Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Yumurta Akının Cilde Faydası

İçeriğin de yüksek oran da protein bulunduran yumurta, hem cilt hem de saç bakımın da büyük oran da kullanılmaktadır. Yumurta akı, sarısına nazaran daha düşük kalorili ancak yüksek protein özelliklidir. Cildi sıkılaştırmada, gözenekleri küçültme de, cildi parlatma ve temizleme de, ciltte ki fazla yağın giderilmesi ve sivilce lekelerinin giderilmesin de yumurta akı maskesinden yararlanılabilir. Bakımına önem veren bayanlar  doğal yumurta akı maskesi ile pürüzsüz bir cilde kolayca sahip olabilirler.

Cildinizin  neye ihtiyacı olduğunu belirleyip ona uygun maskeyi düzenli olarak uygularsanız kısa sürede etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Yumurta akına karşı alerjik reaksiyonlar olabileceğinden maskeyi yüzünüze uygulamadan önce elinize uygulayıp 10-15 dk kadar bekletin. Yıkadıktan sonra herhangi bir olumsuz durum, kaşıntı, döküntü gibi durumlar olmazsa yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Yumurta maskelerini hafta da bir veya iki defa uygulayabilirsiniz. Uygulamaya başlamadan önce cildin maskeye hazırlanabilmesi için, güzel bir şekil de temizlenmesi gerekir. Ciltte herhangi bir yara bulunmamasına dikkat edilmelidir. Öncelikle yara tedavi edilip daha sonra maske uygulanmalıdır. Aksi durum da yara iltihap kapıp daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Uygulama sonrası cildi mutlaka bol su ile yıkamalı, havlu ile yavaşça kurulamalısınız. Yumurta maskesi sonrası cildi kurutabileceğinden mutlaka cilt tipinize uygun nemlendirici ile bakımınızı tamamlamalısınız. Yumurta akının cilt için faydalarına kısaca değinelim.

 • Yumurta akı yüzde bulunan gözenekleri sıkılaştırır. Büyüyen gözenekler, içerisin de ölü hücreleri biriktirerek akne ve siyah noktalara zemin hazırlarlar. Yumurta akında bulunan amino asit ve ağır enzimler,büyüyen gözeneklerin küçülmesine etki ederek, daha temiz ve parlak bir cilde ortam hazırlar. Küçülen gözenekler cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Haftada bir defa uygulanması yeterli olan sıkılaştırıcı yumurta akı maskesi, cildin hem daha yumuşak hem de daha sıkı olmasını sağlar. Bu maske ile çoğalan hücreler gözenekleri de sıkılaştırır. Böylece sivilce ve siyah noktayla karşılaşma durumu minimum seviye de olur.
 • Cildin ölü hücrelerden arınması için de yumurta akı maskesi uygulanabilir. Ölü hücreler, cildin yorgun ve mat görünmesine neden olurlar. Yumurta akı maskesi  peeling etkisi göstereceğinden cilt ölü hücrelerden arınıp parlak bir görünüm sağlayacaktır.
 • Yüzün farklı bölgelerin de oluşabilen sivilce ve siyah noktalar için de etkili olmaktadır. Hafta da bir defa ve düzenli olarak uygulanan yumurta akı maskesi ile ciltteki siyah nokta ve sivilceler de maksimum seviye de azalma olacağı görülecektir.
 • Yağlı cilt tipine sahip olanlar için de, ciltte ki fazla yağı aldığından yumurta akı maskesi oldukça etkili ve faydalıdır. Maske de kurutma özelliği bulunduğundan fazla yağın emilmesi sonucu sivilce ve lekeler de azalmalar görülür.
 • Cilt renginde sorun yaşayanlar için de, cilt beyazlatma özelliğinden dolayı yumurta akı maskesi önerilir. Cilt tonunu açıcı özellği bulunmaktadır.
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesi için de bu doğal maskeden faydalanılabilir.
 • Cildin daha genç görünmesi için maske düzenli olarak kullanılabilir.
 • Yumurta akı kolestrol içermediğinden, kolestrol hastaları da tüketebilir

Portrait of girl with the ideal skin, isolated on a white background

Yumurta Akı İle Yüz Maskesi Yapımı

Bir adet yumurta beyazını bir kase içerisine alıp, köpüklenene kadar iyice çırpın. Oluşan köpüğü önceden temizlenmiş cildinize sürerek kurumasını bekleyin. Daha sonra bol su ile durulayıp kurulayın. Son olarak cildinize uygun nemlendirici ile işleminizi tamamlayın. Hazırlaması oldukça kolay ve aynı zaman da etkili olan bu maske düzenli olarak uygulanabilir. Ancak cildinizin ihtiyacına bağlı olarak,farklı ürünlerle de karıştırıp maskeyi hazırlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir? başlıklı makalemizde kil maskesi tarileri, kil maskesinin cilt için yararları ve kil maskesinin yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. blank Çiğdem dedi ki:

  Yumurta akının cilt için faydalı olduğunu ilk defa duydum. Biraz daha araştırıp deneyeceğim.

 2. blank Deniz dedi ki:

  Bu tarif bana biraz ilginç geldi. Ancak güzel bir cilde sahip olmak için bunu da denemek lazım. Kim bilir belki işe yarar.

 3. blank Dilek dedi ki:

  Cildimiz güzel olacak diye yüzümüze bir tek bunu sürmediğimiz kalmıştı. Ama yine de deneyeceğim.

 4. blank Duygu dedi ki:

  Nasıl oluyor da bu yumurta akı sivilcelere iyi geliyor. Mantığı kurutması mı yoksa bakterileri yok etmesi mi?

 5. blank Fatma dedi ki:

  Bunun hazırlanışı ve kullanılması sırasında her yerim yapış yapış oluyor. Ancak olumlu bir sonuç çıkacak gibi de duruyor.