Güneş Kremi Nasıl Ve Ne Kadar Sürülür

A+
A-
Güneş Kremi Nasıl Ve Ne Kadar Sürülür

Güneş Kremi Nasıl Ve Ne Kadar Sürülmeli

Yazın özellikle sahillerde ve deniz kıyılarında cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için mutlaka güneş kremi kullanmalıyız. Güneş kremi nasıl sürülmeli, ne kadar sürülmeli ve güneş kremi alırken nere dikkat etmeliyiz öncelikle bunları iyi bilmemiz gerekiyor. Çünkü yanlış uygulanan güneş kreminin koruyuculuğu azalır.

Güneş kremlerinin üzerinde 8.10.20.30.50 gibi değerler bulunur. Bunlar kremin güneşten koruma değerleridir. Bunlara SPT (Sun Protection Factor) rakamları diyoruz. Sayılar arttıkça kremin güneşe karşı koruma etkisi de artar düştükçe ise azalır. Mesela 20 koruma faktörlü bir krem, krem kullanmadan güneşe çıktığınızdan 20 dakika daha uzun cildinizi güneşe karşı korur. Kremi çok fazla ve yoğun uygulayarak bu koruma süresini arttıramazsınız. Kremin miktarı ile alakalı değildir. Kremin üzerinde hangi rakam varsa o kadar koruma sağlarsınız. Özellikle açık tenliler bu kremlerden alırken 50 gibi yüksek değerde olanlardan almalıdırlar

Güneş kremlerini kapalı ve bulutlu havalarda da sürmeye özen göstermelisiniz. Çünkü güneşin zararlı ışınları bu havalarda da zarar vermeye devam eder. Sadece bir ere sürmeniz yeterli olacaktır. Sık sık yenilemenize gerek yok.

Cilt kreminizi güneşe çıktıktan sonra değil güneşe çıkmadan yarım saat kadar önce sürmelisiniz ki krem cilt tarafından emilebilsin. Çünkü güneşe çıktıktan sonra sürerseniz ter yoluyla cildinizden atılır ve işe yaramaz. Kremi cildinize bol bol kalın tabaka şeklide sürün. Özellikle vücudunuzdaki cildin ince olduğu ve güneş yanıklarından çık etkilenen yerlere kalın tabaka şeklinde uygulayın. Bu bölgeler Diz kapakları, ayakların üstü alın, omuz ve burundur. Kol bacak ve sırtınıza normal şekilde uygulayın.

Güneşte fazla kalacaksanız kremi tazelemeniz gerekir. Bazı kremler suya dayanıklı olsa da yinede suya girip çıktıktan sonra kremi tazeleyin. Bu kremlerde mutlaka kimyasal ürünler bulunur. Cildin bu kimyasallardan zarar görmemesi için güneş altında fazla kalmamaya özen gösterin. Özellikle öğle saatlerinde.

Bir önceki yazımız olan Beli İnce Gösteren Kıyafet Modelleri başlıklı makalemizde beli ince gösteren, beli kalın olanlar nasıl giyinmeli ve elbise hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.