Evde Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

Evde Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

Bugünkü konumuz güzellik ile ilgili olacak. İnsanoğlu ilk çağlardan beri güzelleşmek için çeşitli şeyleri denemiş ve bunları yıllarca kullanmıştır. İşte bugünde gerçekten etkili olacak bir öneri kil maskesi hakkında bilgiler vereceğiz. Kil bildiğiniz gibi organik bir şekilde var olan bir maddedir. Belirli bölgelerde oluşan bu madde genellikle cilt sorunları için kullanılmaktadır. Benim de sıklıkla kullandığı bir maddedir. Kil maskesini kullanan kişiler çok güzel faydalar gördüğü için tüm detayları ile size de aktarmak istedik. Kil maskesi nasıl yapılır sorusu da bayanların sıklıkla merak ettikleri arasındadır. Aşağıda Hem faydaları üzerinde durduk hem de cilt tiplerine göre nasıl hazırlamanız gerektiğini belirttik. Kolay ve etkili bir maske olduğu için çok çok beğeneceksiniz. Kullandıktan sonra etkilerini görmeye başlayınca da daha çok mutlu olacaksınız. Şimdi de konuyu fazla dağıtmadan evde kil maskesi nasıl yapılır? yararları nelerdir? sorularımızın cevabını verelim.

 

kille yapılan maskeler

Kil maskesi tarifleri

 

Kil Maskesinin Ne Gibi Yararları Vardır?

 

1.Ciltteki Yağ Durumunu Normale Çevirir

Çok aşırı yağ salgısı yapan cildin belirli bir kullanımdan sonra normal yağ üretimi yaptığı çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Yağlı cilt tipi için aşağıdaki önerilere göre seçimler yapın. Yağlı bir cildiniz de var ise doğal olan bu maddeyi daha fazla önemseyin.

2.Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırır

Bu çoğu kişini muzdarip olduğu bir durumdur. Çok sorunlu bir cildiniz yoksa bile geniş gözenek sorunu yaşayabilirsiniz. Yine zamanla gözeneklerin daraldığı ve daha normal bir hal aldığını göstermiştir.

3.Sivilcelerin Oluşumunu Engeller

Günümüzün en büyük cilt sorunu aknedir. Akneler üzerinde %70’e varan olumlu etkiler saptanmıştır. Ayrıca diğer ağır akne ilaçları gibi vücuda ekstra tahripler vermez. Tam tersine doğaldır ve hiç yan etkisi yoktur.

4.Ciltteki Ölü Derileri Giderir

Derimizde zamanla ölü deri oluşması kaçınılmazdır. Alttaki canlı deri ortaya çıkmazsa da cildiniz çok kötü görünür. Kilin soyma peeling özelliği sayesinde  süper canlı bir cilt oluşumunu destekler. Cildinizi zamanla soyarak alttaki parlak deriyi ortaya çıkarır.

5.Cilt Lekelerini Giderir

Lekeler süreç içerisinde azalır. Killerin uzun süreli kullanımlarında fark edilen yönü ise lekelerde belirgin azalışlar idi. Bahsettiğimiz güneş lekeleri, sivilce lekeleri, hafif yanık lekeleridir. Cildinizde muhakkak çok az da olsa leke vardır bunun için bile kullanmalısınız.

6.Siyah Nokta Oluşumunu Azaltır.

Siyah noktalar burun üzerinde, kenarlarda, alınlarda çok kötü görünüme neden olurlar. Bir de sürekli olarak tekrarlama eğilimi gösterir. Kil maskelerini sürekli kullandığınızda tekrarlamayı önleyecektir. Nasıl etki ediyor derseniz de cilt gözeneklerini açarak siyah nokta oluşumunu önlüyor diyebiliriz.

7.Cildinizin Rengini Normalleştirir

Cilt rengi zamanla değişir. Özellikle çevresel etmenlerle değişen cilt rengine çok ciddi katkılar sağlar. Gerçek cilt renginizi bulmanıza yardımcı olur.

8.Cildi ve Deriyi Canlandırır

Yukarıda da anlattık ifade ettik peeling etkisi göstererek deriyi soyar ve alttaki canlı deriyi ortaya çıkarır. Bir diğer deyişle ölü hücreleri ortadan kaldırarak bu görünümü sağlar.

9.Cildi Pürüzsüzleştirir

Cilt zamanla pürüzlü bir hal alır. Bunda makyajın etkisi çok büyüktür bunu ortadan kaldırarak daha düzgün bir cilt için kil kullanın diyoruz.

10.Derinizin Nefes Almasını Sağlar

Deri nefes almazsa birçok problem ortaya çıkar. Kilin en büyük özelliği ise ferahlık vermektir. Aşağıdaki önerileri uyguladıktan sonra bir ferahlık ve bir nefes hissedeceksiniz.

11.Kırışıklıkları Azaltır

Otuzlu yaşlara doğru ilerledikçe cildimiz kırışmaya başlar. Kil ise direk mücadele etmese bile dolaylı olarak katkılar sunar.

12.Cildinizi Doğal Bir Şekilde Temizler

Cilt temizlenmezse akne, siyah nokta, leke gibi birçok cilt sorununa davetiye çıkarır. Temizleme özelliği olduğunu da unutmayalım. Ayrıca birçok temizleyici yüzeysel temizler. Derinlemesine de temizlik de hayati önem taşır bunun içinde bu mineral zengini maddeyi kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir : Kakao ve Kahve Yüz Maskesi

 

Killi maske tarifi

Kille maske nasıl hazırlanmalı?

 

 

Cilt Tiplerine Göre Kil Maskesi Tarifleri

 

Yağlı Cilt Tipi İçin

 

Gerekli Malzemeler

– 3 yemek kaşığı ile kil

-2 yemek kaşığı ile limon yağı

-2 yemek kaşığı kadar lavanta yağı

-2 yemek kaşığı ile maden suyu

Hazırlanışı

Yukarıdaki saydığımız maddeleri güzel bir şekilde harmanlayıp karıştırarak güzel bir karışım elde edin. Bunu daha önceden yıkadığınız cildinize  sürüp 25 dakika kadar bekledikten sonra organik ılık bir su ile yıkayın. Bu maskeyi, 7-8 günde bir yapın. Yaklaşık üç sonra süper bir cilde kavuşacaksınız.

 

kil

en iyi kil maskesi tarifleri

 

Tüm Ciltlere Uygun Maske

 

Gerekli Malzemeler

-1 çay kaşığı kadar

-2 adet aspirin

-1 çay kaşığa kadar limon

Hazırlanışı

-İlk olarak aspirinle ezip toz haline getiriyoruz. Derin bir kaba koyduğumuz kilimizin üstüne ise  ilk olarak 1 çay kaşığı limonu döküp daha sonra da aspirinimizi ilave edelim. Ardından güzel karıştırıp macun kıvamını aldıralım. Bu karışımı cilde sürüp 20 dakika kadar bekleyin ve ardından cildinizi hafif hafif ovarak ılık su ile durulayın. Bir hafta aralıklarla cildinize uyguladığınızda yukarıdaki faydaların hepsini göreceksiniz.

 

kil maskesi

Kil maskesi ile sivilce tedavisi

 

 

Sivilceli Ciltler İçin

 

Gerekli Malzemeler

– 1.5 tatlı kaşığı kil

-1 çay kaşığı limon suyu

-25 gram gül suyu (1 yemek kaşığı kadar eder)

-50 gram maden suyu ( 2 yemek kaşığı kadar)

 

Hazırlanışı

Malzemelerin hepsini  derin bir kapta karıştırıp 15 dakika bekleyip kuruduktan sonra yüzümüzü ılık su ile ovalayarak yıkıyoruz sonrasında ise pamuk yardımıyla cildimizi güzelce maden suyu ile siliyoruz. Çok hassas bir cilde sahipseniz bu öneriyi uygulamayın. Haftada 2 kere bu tarif yapıldığında 2 ay sonra sivilcelerinizden eser kalmayacaktır.

İlginizi Çekebilir : Sivilce Maskesi 

 

kil maskesi nasıl sürülür

kil maskesi uygulanışı

 

Kuru Ciltler İçin Kil Maskesi Tarifi

 

İçeriği

-Beyaz kil

-3 ile 4 yemek kaşığı kadar süt

-1 yemek kaşığı ekşi krema

-1 yemek kaşığı kadar süzme peynir

Hazırlanışı

Yapmamız gereken şu 1 yemek kaşığı süzme peyniri  beyaz kille güzelce karıştırın, diğer ayrı bir kapta ekşi kremayı süte ilave ettikten sonra hazırladığınız iki farklı karışımı karıştırarak önce temizlediğiniz cilde uygulayın.

 

 

 

Normal Cilt Tipine Uygun Kil Maskesi

 

Gerekli Olan Malzemeler

-1/2 yemek kaşığı kil

-1/2 yemek kaşığı gül suyu

-1/2 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Bu ürünleri alıp genişçe bir kapta karıştırıyoruz. Daha sonra hafif masaj yaparak killi maskemizi cildimize yediriyoruz. Cildinizde 20 dakika kadar kaldıktan sonra ovarak hafif hafif ılık su ile yıkıyoruz. 7 günde bir defa bu öneriyi denemeniz yeterli olacaktır. Cilt sorunları için çok etkili sonuçlar alacaksınız ayrıca cildiniz çok parlak görünecek.

 

suna dumankaya kil maskesi

Suna dumankaya’nın kil maske tarifi

 

Siyah Noktalar İçin Kullanımı

 

Gerekli Malzemeler

-1 çorba kaşığı badem yağı

-1.5 çorba kaşığı kil

-1 çorba kaşığı bal

-1 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri iyice karıştırıp yüzümüze uyguluyoruz yaklaşık 30 dakika yüzde kaldıktan sonra da ılık su ile ovarak çıkarıyoruz. Bu fikri hafta da 2 defa yapın 3 ay sonra siyah noktalardan bir tane bile kalmayacak.

 

beyaz kil

Beyaz kille maske tarifi ve yapılışı

 

Kil Çeşitleri ve Özellikleri

 

Killer renklerine göre çeşitlendirilmiştir. Bunlar arasında renklere göre farklılık bulunmaktadır. Hangi probleminiz var ise ona göre kil seçmeniz çok yerinde tercih olacaktır. İşte kil çeşitleri ve özellikleri!

Yeşil Kil : Cildiniz çok fazla yağ üretiyorsa çareniz yeşil kildir. Yeşil cilt yağlı ciltlerde cilt gözeneklerini açar ve sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu önler. Düzenli olarak kullanılmalıdır, kuru ciltler için ise kesinlikle kullanılmamalı. Çünkü aşırı derece de kuruluğa sebebiyet veriyor.

Kırmızı Kil : Mineral bakımıdan yeryüzündeki harika maddelerden bir tanesidir. Bu rengi kullandığınızda cildinizde berraklık, yağ üretiminde düzen, yeni cilt hücreleri olacaktır. Solgun cansız bir cildiniz var ise kesinlikle kırmızı kili kullanın.

Pembe Kil : Bu kil türü hassas ciltler için kullanılır. Pembemsi bir rengi vardır. Pembe maskesi adlandırması da sıkça yapılıyor. Kalsiyum karonat bakımında çok zengin bir kil türüdür. Özellikle cilde canlılık katmak için bire bir. Cilde parlaklık etkisi çok yüksek olan bir kil. Solgun, cansız kötü bir cildiniz var ise denemelisiniz.

Bentonit Kil :  Beyaz renkli kil olarak da bilinir. Normal ve az kuru ciltler bu rengi kullanmalıdır. Cilde bol mineral takviyesi yapar. Kırışıklıklar için bire birdir çoğu bayan daha genç görünmek için bu rengi kullanmaktadır. Halk arasında en çok kullanılan renkte budur. Lav ve tüf kimyasallarının ayrışması sonucu ortaya çıktığını söyleyelim.

 

 

Kil Alırken Cilt Tipinize Göre Alın

Yukarıda saydığımız gibi bir sürü çeşidi vardır. Uzmanlarda bu noktada fazlasıyla uyarıyor. Eğer kuru ciltli biri gidip yeşil kili alıp kullanırsa çok yanlış ve kötü bir seçim yapmış olur. Bunun için yukarıda anlattığımız bilgilere göre kil seçimi yapımın. Gerçekten denenmiş ve önemli bilgiler verdik en önemlisi bu maskeleri yaptığınızda cildinizi bir rahatladığını hafiflediğini göreceksiniz tabi bu doğru seçim yaparsanız yoksa tam tersine zarar bile görebilirsiniz.

 

Evde Kolay Pembe Maske Tarifi Nasıl yapılır?

 

yeşil kil

yeşil kille maske

 

Bir önceki yazımız olan Ameliyatsız Burun Küçültme Yolları başlıklı makalemizde burun küçültme yöntemleri, burun küçültücü ve estetiksiz burun küçültme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.