Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere evde yapılabilecek egzersizler göstereceğiz. Bu gösterdiğimiz egzersizleri yapmaya başlamadan önce en az 15 dakika boyunca ısınma hareketleri yapmalısınız. Ardından tabii ki kas yaralanma ihtimalini azaltmak için 5 6 dakikalık birbirinden farklı esneme hareketleri uygulayabilirsiniz. Bu da bittikten sonda evinizde yapabileceğiniz egzersiz hareketlerine başlayın. Bu hareketleri bitirdikten sonra ise yapmanız gereken şey tekrar esneme hareketleri yapmak. Bunun nedeni egzersiz sırasında kaslarınız çok fazla ısınacaktır. Spor biter bitmez esneme yapmadan duş alırsanız kas ağrılarınız çok daha yoğun olacaktır. Birazdan vereceğimiz egzersizler zor olduğundan dolayı diz ameliyatı gibi bacak veya başka bölgenizden ciddi bir rahatsızlığınız varsa tavsiye etmiyoruz.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersizler Bir Numara: Sıkışık Cin Zıplaması

Bu egzersiz ismini lambadan çıkan bir cin pozisyonu gibi durduğu için almıştır. Evde yapılabilecek bu egzersizi yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç şey var şimdi başlayalım. A pozisyonunda önce ellerinizi lambadan çıkan cin gibi göğüs hizanızda üst üste koyun ancak göğsünüze kollarınız değmesin arada boşluk olsun. Ardından B pozisyonuna geçiyorsunuz. Kalçanız dışarı çıkmış, kollarınız birbirine kenetli, dizleriniz içeri doğru kırık ve zıplamaya hazır. C pozisyonunda ise zıplarken kollarınızı hala kenetli halde tutacaksınız ve bacaklarınızı ise içeri çekeceksiniz. Ardından bu formu bozmadan hızlıca tekrarlayabildiğiniz kadar çok tekrarlayacaksınız. Eğer çok yorulur ya da nefessiz kalırsanız mola verebilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek İki Numaralı Egzersiz: Geniş Şınav Sırasında Omuza Dokunma

Evde yapılabilecek egzersizler için tam gaz devam ediyoruz. Bu hareketimiz diğer hareketimize göre daha yavaş görünse de daha fazla odaklanma ve güç istiyor. A pozisyonunda gördüğünüz gibi ellerinizi omuz hizanızdan daha geniş yerleştirdikten sonra vücudunuzu indirip şınav çekeceksiniz. B poziyonunda ise gövdenizi kaldırdığınızda başlayacaksınız. Yani sırasıyla bir elinizi kaldırıp omzunuza koyacaksınız. Bu şekilde diğer kolunuzla hem denge sağlayacak hem de kollarınızı sırasıyla kullandığınız için daha az ağrı hissedeceksiniz. Bu egzersizi yaparken bol bol nefes almayı unutmayın. Özellikle şınav hareketleri oldukça fazla nefes isteyen hareketlerdir.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersiz Üç Numara: Dalgıç Şınavı

Evde yapılabilecek diğer bir egzersizi yaparken öncelikle A pozisyonu gibi ters V şeklinde durmalısınız. Parmak uçlarınızda durmanız gerektiğini unutmayın. Dizleriniz ise uzun olmalı asla bükülmemelilerdir. Eğer ellerinizi çok uzağa koyarsanız vücut ağırlığınızı taşıyamazsınız. Yakına koyarsanız aşırı esneyeceğinizden dizlerinizi bükersiniz. Ellerinizi dizlerinizin bükülmeyeceği ve parmak uçlarında kalacağınız seviyede tutmalısınız. B pozisyonuna geçerken kalçanızı yavaşça aşağı indirin göğüs kısmınızı ileri aşağı doğru hareket ettirin. Yerle aranızda birkaç santim mesafe kalsın. B hareketini tamamladıktan sonra kalçanızı yukarı kaldırın ve kollarınızı tekrar esnetin. Bu hareketi verilen süre esnasında sık sık tekrarlayın. B hareketinde gördüğünüz gibi bu da bir şınav hareketi olduğundan dolayı bol bol nefes almayı unutmayın. Bu gibi evde yapılabilecek egzersizler olduğunu unutmayın.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersiz: 360 Squad

Bu evde yapılabilecek egzersiz hareketi için bacaklarınızı omuz hizanızdan biraz daha geniş bir şekilde açın. Kalçanızı olabildiğince aşağı indirin. Göğsünüzü öne doğru bükün. Parmak uçlarınızın yere değsin. Sonra yapmanız gerekense tüm gücünüzle saat yönünde 90° dönmek. Başlangıç noktanıza ulaştığınızda 1 set tamamlamış oluyorsunuz. Bu hareketi yaparken yere yumuşak bir şekilde inmeniz önemli. Ayrıca yere inerken topuklarınızı fazla kullanırsanız dengeniz geriye gider ve düşersiniz. Parmaklarınızı daha çok kullanırsanız o zaman da dengeniz ileriye doğru gider ve yine düşersiniz. Bir denemeyle olacak iş tabii ki değil ancak evde egzersizler yapmaya devam ettikten sonra daha rahat ve kolayca yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Tatlı Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.