Tiroid Hastalığının Belirtileri Yok Sayılmamalı

A+
A-
Tiroid Hastalığının Belirtileri Yok Sayılmamalı

Tiroid bezi metabolizmanızı, vücut sıcaklığını, ve nabız oranınızı düzenleyen hormonların üretiminden sorumludur. Tiroid bezinin çalışması bozulduğunda, organlarınız için ciddi sıkıntılar doğurabilir. Tiroid bezi karaciğer, bağırsak, böbrek, üreme sistemi, kalp hatta beyini etkiler. Bugün size tiroid hastalığının belirtileri neler bunları derinlemesine bir şekilde öğreneceğiz. Birçok kişi hastalığının ne olduğunu ve belirtileri   konusunda sıkıntı çekiyor. Bir hastalığın ne olduğunu belirlemek gerçekten çok çok önemlidir. Hele ki erken bir teşhis hayat kurtarır. Onun içinde tiroid hastalığının belirtileri yok sayılmamalıdır. İşte tiroid hastalığının en önemli belirtileri.

 

1.Yorgunluk ve Huzursuzluk

 

tiroidin belirtileri

tiroid hastalığının en temel belirtileri

 

Tiroid hastalığı, enerji seviyenizi ve ruh halinizi etkileyebilir. Hipotiroidizm, yorgunluk ve güç kaybı hissi, sıklıkla uyku sorunları ve sinirliliğe neden olur. Bu belirtiler en net belirtilerden bazılarıdır.

 

2.Kalp Atış Hızındaki Değişiklikler

 

tiroid hastalığı

tiroid hastalığında hangi belirtiler olur?

 

Tiroid hormonları vücudun neredeyse her organını etkiler ve kalp atış hızını değiştirebilir. Yeni ortaya çıkan tiroid bezi bozukluğu olan insanlar, kalp atışlarının sıklığı her zamankinden daha az olduğu ya da tam tersine büyük oranda arttığı görülür.

 

3.Aşırı Kilo Verme ve Alma

 

tiroid

tiroid hastalığı

 

Ani bir kilo değişimi, tiroid hastalığının en yaygın semptomlarından biridir. Kısa süre içinde alınan yada verilen kilolar bu durumu işaret edebilir. Bu durum çok düşük tiroid ya da çok yüksek tiroide sebep olur.

 

4.Kuru Ciltler ve Kırılgan Tırnaklar

 

tiroid hastalığı

tiroid hastalığının sebepleri

 

Kuru kaşıntılı cilt belirtileri tiroid bezi sorunları ile ilgilidir. Bununla birlikte tırnaklarınızın yüzeyinde göze çarpan dikey kırılgan çizgiler var ise endişe duymalısınız. Bu durum tiroid bezinden kaynaklanabilir.

 

5.Vucüt Sıcaklığını Düzenleme Problemleri

 

tiroid hastalığı

tiroid hastalığının en yaygın belirtileri

 

Tiroid hastalığı vücudunuzun sıcaklığını kontrol etme yeteneğini bozabilir. Titreme ya da tam tersine aşırı derecede terleme yapabilir. Yani vücut sıcaklık dengesini gözle görülür derecede bozar. Sağlık Kategorimiz İçin Tıklayınız.

 

6.Boyun Şişmesi

 

tiroid

tiroid hastalığının detayları

 

Boyun bölgesinde şişme veya genişleme, tiroid beziyle ilgili sorunlardan görünür olan bir işaretidir. Bu tür semptomlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 

7.Kas Ağrısı ve Nöbetleri

 

tiroidin belirtileri

tiroidin belirtisi neler?

 

Hipotiroid belirtileri, vücudun farklı yerlerinde ağrı yapabilir. Çoğu durumda, bu semptomlar kasların şişmesi veya sinirlerin üzerine baskı yapan tümör şeklinde görülür. Diğer Öneriler İçin Tıklayınız.

 

8.Evde Tiroid Fonksiyonunu Kontrol Etme

 

tiroidin detayları

tiroid hastalığının ayrıntıları

 

Tiroid kontrolü çok yeterli olmasa da, yapımı çok kolay ve sağlığınız için tamamen zararsızdır. Saat 22:00 ile 00:00 arasındaki zaman diliminde, % 5 iyod çözeltisi alıp  ve bileklerinize iyodu uygulayın. Sabahleyin uyandığınızda iyodun orada olup olmadığını kontrol edin. Eğer iyod kayboldu ise bu tiroid de sıkıntı olabilir demektir.

 

Videomuzu da İzleyerek Detaylı Bilgi Sahibi Olabilirsiniz!

 

 

Yukarıda bahsedilen semptomlar, diğer bazı hastalıkların semptomlarına çok benzer olduğu için, kesin teşhis için tam temel oluşturmayabilir. Bununla birlikte, bu belirtilerden birine sahipseniz , durumu göz ardı etmeden  doktorunuza danışın ve mümkün olan en kısa zamanda muayene olun.

 

Bir önceki yazımız olan Dik Göğüsler İçin Etkili 7 Süper Yoga Hareketi başlıklı makalemizde Dik göğüsler, Dik göğüsler için yapmanız gereken egzersizler ve Süper göğüsler için yoga hareketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.