Çörek Otu Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

A+
A-
Çörek Otu Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Çörek otu, tarihin çok eski dönemlerinden beri bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Önceleri, tıbbi-teknolojik gelişmelerin olmaması ve tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması, o dönemlerde yaşayan insanları, hastalıkların doğal yollarla tedavisi için arayışlara yönlendirmiştir. Çörek otu, farklı yöntemlerle, birçok hastalığın tedavisi için mucizevi faydalara sahiptir. Keşfedildiği dönemde birçok hastalığın şifası olan çörek otunun sağlığa faydalarının kanıtlanması için sonrasında bazı klinik araştırmalar yapılmıştır. Sonuçta, çörek otunun sağlık açısından birçok faydasının olduğu kabul edilmiştir. Hatta çörek otu, faydalarından dolayı eczanelerde satılan baz tıbbi ilaçların üretiminde bile kullanılmaktadır.

   Çörek Otu Yağının Faydaları

   1) Ağrı kesici özelliği vardır: Çörek otu, fosfor, demir, kalsiyum, protein, çinko, bakır, omega 6, B1, B2, B3, B6 ve folik asit açısından zengindir. İçerdiği vitamin ve minerallerin yararlı etkileri sayesinde çörek otu yağının, ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Baş ağrısı, romatizmal ağrılar, kas ve eklem ağrıları için çörek otu yağı, doğal bir tedavi edicidir.

   2) Sindirim sistemi için faydalıdır: Çörek otu yağının faydalarından birisi de, sindirimi düzenlemesidir. Gaz giderici, rahatlatıcı ve şişkinliği önleyici etkileri vardır. Ayrıca, bağırsak kurtlarını düşürme gibi bir faydası da vardır.

   3) Kış hastalıklarına iyi gelir: Sonbaharın gelmesiyle birlikte, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, enfeksiyonel hastalıklara çok kolay yakalanmaktadır. Çörek otu yağı, kış hastalıklarından korunmada veya bu hastalıkların tedavisinde olumlu etkileri bulunan bir yağdır. Ateş düşürür, burun tıkanıklıklarını açar, kırgınlığı alır ve öksürüğe iyi gelir.

   4) Bağışıklık sistemini güçlendirir: Birçok hastalığın sebebi, kişilerin bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasıdır. Çörek otu yağı, bağışıklık sistemini güçlendirerek, birçok hastalığın oluşma riskini azaltır. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

    5) Tansiyonu düşürücü etkisi vardır: Bilindiği üzere yüksek tansiyon, birçok hastalığın sebebidir. Kontrol altında tutulmadığı takdirde, beyin kanaması ve felç gibi hayati riskler taşımaktadır. Çörek otu yağı, kan basıncının dengelenmesinde ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde, tansiyonun normal değerlerde seyretmesini sağlar.

   6) Kolesterolü dengeler: Çörek otu yağı, kandaki kötü kolesterolü düşürme ve dengede tutmaya yardımcıdır. Doğal olarak, kolesterol yüksekliğinin sebep olduğu kalp ve damar hastalıklarını da önlemiş olur.

   7) Astıma iyi gelir: Çörek otu yağı, antienflamatuar özelliği ile adaleleri genişleterek astım  hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır. Çörek otu yağının astım üzerindeki olumlu etkileri, tıbbi araştırma ve deneylerle kanıtlanmıştır.

  8) Radyasyonun hasarına karşı hücreleri korur: Bilindiği üzere radyasyonun, sağlık açısından birçok zararı vardır. Yapılan araştırmalar, çörek otu yağının, radyasyonun zararlı etkilerinden koruduğunu kanıtlamıştır. Çörek otu yağı, beyin dokularını radyasyona karşı etkili bir şekilde korumaktadır.

  9) Kansere karşı koruyucu etkisi vardır: Çörek otu yağının faydalarından birisi de, kanser karşı koruyucu olmasıdır. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde çörek otu yağı, kansere neden olan serbest radikallerle savaşmakta ve onların zararlı etkilerini yok etmektedir.

  10) Psikoloji üzerinde olumlu etkileri vardır: Çörek otu yağı, hafızayı kuvvetlendirir, ruhsal sorunları önler ve stresi azaltır.

   11) Hormon seviyesini dengede tutar: Sağlık için birçok faydası bulunan çörek otu yağının bir diğer faydası da, hormonları dengede tutmasıdır. Bu özelliğiyle, birçok hastalığın oluşumunu da önlemiş olur.

   12) Cilt sağlığı için faydalıdır: Çörek otu yağı, hem cilt hastalıklarından korur hem de cildi güzelleştirir. Ayrıca, saç sağlığı için de faydalıdır.

  13) Böbrek taşlarını düşürür: Çörek otu yağı, insan vücudu için gerekli birçok vitamini bünyesinde bulundurmaktadır. Böbrek taşlarını düşürücü etkisi, çörek otu yağının faydalarından birisidir.

    Çörek Otu Yağının Kullanımı

Çörek otu yağı, bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış, tedavi edici özellikte bir yağdır. Ancak, yine de tıbbi bir ilaç değildir. Kullanımına dikkat edilmelidir. Dahili veya harici olarak kullanılabilir. Dahili olarak, günde bir tatlı kaşığı direk içilebilir. Doğrudan içemeyenler, bir bardak suya katarak içebilir. Harici kullanımı ise, ağrılı bölgelere, cilde veya saça masaj şeklinde yapılmaktadır.

    Çörek Otu Yağının Kullanım Alanları

Çörek otu yağı, tıp ve kozmetik alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok ilacın içeriğindeki etkin maddeden birisi olan çörek otu yağı, cilt için olan faydalarından dolayı kozmetik alanında da kullanılmaktadır. İçeriğinde çörek otu yağı bulunan azı krem ve saç bakım ürünleri, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Düşükten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. blank Fatmanur dedi ki:

  Çörek Otu Yağı hakkında en çok duyduğum şey cilde iyi geldiği. Hatta yağından ziyade kremi de var sanırım.

 2. blank Hatice dedi ki:

  Ses tellerinden problem olan bir tanıdığım çörek otu yağı ile bu sorununa şifa bulmuştu. Gerçekten faydalı bir ürün.

 3. blank Hande dedi ki:

  Piyasada bir çok çörek otu yağı satan yer var ancak organik olması en önemlisi. Yoksa bu faydaları vereceğini sanmıyorum.

 4. blank Jale dedi ki:

  Yanılmıyorsam çörek otu yağı ile ilgili bir hadis de vardı. Çok eskiden beri kullanılıyor ve sağlığa yararları çok fazla.

 5. blank Firuze dedi ki:

  Kış hastalıklarına karşı çörek otu yağını ne şekilde kullanmalıyız? Etkili bir yöntemi var mı acaba?