Adet Gecikmesi Nedir?

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet gecikmesi nedir hemen anlatalım. Olması gereken zaman adet kanamasının gerçekleşmemesi adet gecikmesi olarak adlandırılır. Belli periyotlarla olan bu kanamanın gecikmesi durumunda adet düzensizliği anlamı taşır. Her adet döneminde rahimden bir yumurta çıkarak döllenme yaşayacakmış gibi kalınlaşır ve hazırlanır. Döllenme olmaması durumunda ise yumurtanın kalınlaşan kenarları döküntü yapar. Bu döküntü adet kanaması olarak vücuttan atılır. Adet Gecikmesi uzmandoktor gözetiminde teşhis yapılarak saptanmaktadır.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Genel adet süresi 28 günde birdir. Gün sayısı 2-7 gün arasında uzayabilir. İlk iki yıl adetler düzensiz olsada daha sonra düzene girer ve 7 gün aşımında 35 günü geçince adet gecikmesi olarak kabul edilir.

 • Adet gecikmesinin 35 günü aşması
 • Adet kanamasının gecikmesi yada olmaması
 • 3 dönemden uzun süre adet görmemek

Bunların dışında görülen ek belirtiler şunlardır:

 • Göğüs uçlarından süt gelmesi
 • Baş ağrısı
 • Yüzdeki kıllanmada artış
 • Görmede bozukluk
 • Saçlarda dökülme

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Bazı kadınların adet görememesi normaldir. Bu duruma fizyolojik amenore denir. Fizyolojik amenore durumuna sebep olan durumlar şunlardır:

 • Ergenliğe henüz girmemiş olmak
 • Ergenlik sonrası adet başlamasını takip eden 2 yıla kadar düzensiz adet normaldir.
 • Gebelik döneminde olmak
 • Emzirme: Düzenli emzirme adet görmemeye neden olur.
 • Menopoza yakın dönemler
 • Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapları adet döngüsünün uzamasına ve düzensizleşmesine neden olabilir.
 • Stres: Depresyon ve kaygı bozuklukları adetlerin gecikmesine neden olan durumlardandır.
 • Beslenme Bozuklukları: Yetersiz ve düzensiz beslenme, vücut kitle endeksinin çok üzerinde yada çok altında bir kiloya sahip olma adet gecikmelerine ve düzensizliklerine neden olur.
 • Aşırı egzersiz yapmak: Yüksek ağırlıklarla yada yüksek yoğunlukta yapılan egzersizler adet gecikmesine neden olan bir diğer faktördür.

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet Gecikmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Adet gecikmesinin tespiti için doktor hastanın adet görme düzenine dair sorular sorar. Soruların ardından kist yada benzeri bir sorun olup olmadığını kontrol için fiziksel muayene yapılır ve ultrason ile görüntülenme istenir.

Adet Gecikmesi Tedavisi Nasıldır?

Adet gecikmesi bir hastalık değildir. Genelde altta yatan hastalığın habercisidir. O sebepten önce altta yatan nedenler bulunup onların tedavi edilmesi gerekmektedir. Kişinin hormon problemi var ise ve doğum kontrol hapı kullanıyor ise ilaç kullanımı durdurulur. Her adet döneminde progesteron alımı adeti düzene sokacaktır. Kişinin kilosu olması gerekenden düşük yada yüksek ise, kişi ağır antrenmanlar yapıyor ise bu durum adet gecikmesine ve düzensizliğine yol açmaktadır. Adet Gecikmesi tedavisi ilaçları spesifik değildir. Genellikle adet gecikmesinin nedeni tespit edildikten sonra rahatlatıcı ilaçlar verilmektedir.

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Adet gecikmesi yaşayan kadınlar düzenli beslenmeli, uyku düzenine dikkat etmeli, stresten uzak durmalı, ağır antremanlar yerine hafif tempoda egzersiz yapmalı ve doğum kontrol hapları kullanıyor ise bunun adet gecikmesine neden olabileceğini bilmesi gerekmektedir. Kişinin ani kilo alıp vermesi adet gecikmesine olumsuz etkisi olacaktır.

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelmez?

Kötü ve sağlıksız beslenme, stresli bir hayat, bozuk uyku düzeni, ağır antrenmanlar doktor bilgisi dışında doğum kontrol hapı kullanma gibi alışkanlıklar adet gecikmesine iyi gelmeyen bazı davranışlardır.

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet Gecikmesi İlaçları Nelerdir?

Yaşanan adet gecikmesi rahim yumurtalıklarında bulunan bir kist yada tümörden kaynaklı ise ameliyat yapılmak zorundadır. Cerrahi müdahale ile var olan kist yada tümör alınarak kişi sağlığına geri kavuşur.

Hamilelikte Adet Gecikmesi?

Gebelik adet gecikmesinin sağlıklı ilk ve ana bulgusudur. Eğer hamile iseniz rahimde yumurtlama durur. Bu duruma hormonlar sebep olur. Kişinin düzenli bir cinsel hayatı var ise adet gecikmesi durumunda ilk şüphelenmesi gereken konu hamileliktir. Kişi evde yapabileceği hamilelik testi ile adet gecikmesinin hamilelik ile alakalı olup olmadığını öğrenebilmektedir. Eğer kişi bunu doktor kontrolünde yaparsa kan yada idrar tahlili ile gebe olup olmadığını öğrenir.

Çocuklarda Adet Gecikmesi Nedir?

Peki ya çocuklarda adet gecikmesi nedir? Kız çocukları ortalama 9-10 yaşlarında adet görmeye başlarlar. BU dönemde adetlerde gecikmeler olması normal karşılanır. Hiç adet görülmemesine ise primer amenore denir. Bu durum genellikle ergenliğe yeni girmiş çocuklarda görülür. Bu rahatsızlığın sebebi çocuğun rahim yapısında olan bazı anormal durumlardır.

Adet Gecikmesi için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmelidir?

Adet gecikmesi görüyor iseniz en kısa zamanda hastanenin kadın doğum bölümüne danışmanız gerekmektedir. Adetiniz 35 günü aştıysa gebelik testi negatif çıkıyor ise en kısa sürede kadın doğum doktorlarından randevu alınması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Doğallığın Öncüsü Hibboux ile Uykuda Konfor Kaçınılmaz başlıklı makalemizde Doğallığın Öncüsü Hibboux ile Uykuda Konfor Kaçınılmaz hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.