Podiatri, tırnak mantarı, tırnak batması ve ayak bakımı

A+
A-
Podiatri, tırnak mantarı, tırnak batması ve ayak bakımı

Podiatri, ayak, ayak bileği ve alt ekstremite hastalıklarının tanı, tedavi, önleme ve tedavisine, kusurlarına ve yaralanmasına odaklanan tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Bu ayak bileği ve ayak yaralanmaları, yürüme ile ilgili problemleri, diyabet ve artrit gibi tıbbi durumlarla ilgili komplikasyonları ve çatlak topuklar gibi deri ya da tırnak hastalıkları, batık ayak tırnakları, nöromlar, siğiller ve diğer mantar durumlarını içerir. Şimdi bu dal içerisinde yer alan tırnak mantarı, tırnak batması, ayak bakımı ve ayak sağlığı ile ilgili genel bilgilere bakalım:

TIRNAK MANTARI NEDİR?

Tırnak mantarı, genellikle ayak tırnağınızın ucunun altında beyaz veya sarı bir nokta olarak başlayan yaygın bir durumdur. Mantar yayılımı derinleştikçe, tırnakların kalınlaşmasına, renginin değişmesine ve tırnak kenarlarda parçalanmasına neden olabilir.

Karşılaşılan Enfeksiyon hafifse ve rahatsızlık vermiyorsa, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Tırnak mantarından dolayı bir ağrı varsa ve tırnaklarda kalınlaşmaya sebep oluyorsa, kendi kendine bakım yapma ve ilaçlar işe yarayabilir. Ancak tedavi başarılı olsa bile, tırnak mantarı sıklıkla tekrarlayabilir. Tırnak mantarı aynı zamanda onikomikoz olarak da adlandırılır.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnaklarınızda aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlası ise tırnak mantarı olabilir:

 • Tırnak kalınlaşmış ise,
 • Sarı-kahverengi renk değişikliği başlamışsa,
 • Kırılgan, ufalanan veya düzensiz bir yapı oluşmuşsa,
 • Şekil bozuklukları başladıysa,
 • Tırnak altında biriken kirlerin neden olduğu koyu bir renk oluşuyorsa,
 • Tırnakta koku başlamışsa, tırnak mantarı şüphesi vardır.

Tırnak mantarı el tırnaklarını da etkileyebilir, ancak ayak tırnaklarında daha yaygındır.

Tırnak Mantarı Oluşum Nedenleri

Tırnak mantar enfeksiyonlarına çeşitli mantar organizmaları (mantarlar) neden olur. En yaygın neden, dermatofit olarak adlandırılan bir mantar çeşididir. Tüm yaş grubundaki insanlarda tırnak mantarı enfeksiyonu görülebilir, ancak yaşlı erişkinlerde daha sık görülür. Tırnak yaşlandıkça kırılgan ve kuru olmaktadır. Tırnaklarda ortaya çıkan çatlaklar mantarların girmesine buralardan içeriye girmesine izin verir ve böylece tırnak mantarı oluşur. Diğer faktörler ayağa kan dolaşımının azalması ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi gibi sebepler de ayrıca bir rol oynayabilir.

Ayak tırnağı mantar enfeksiyonu, ayak tırnaklarından birinde (özellikle baş parmak)  başlayabilir ve bir tırnaktan diğerine yayılabilir. Ancak, başka birinden bir enfeksiyon almak çok ender olarak görülür.

Tırnak Mantarı Risk Faktörleri

Tırnak mantarı oluşum riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaş sebebi ile daha az kan akışı ve daha yavaş büyüyen tırnaklar,
 • Aşırı ayak terlemesi,
 • Yüzme havuzları, spor salonları ve duş odaları gibi nemli ortak alanlarda çıplak ayakla yürümek,
 • Sedef hastalığı gibi küçük bir cilt veya tırnak yaralanması veya cilt rahatsızlığı,
 • Diyabet, dolaşım problemleri veya zayıf bağışıklık sistemine sahip olmak tırnak mantar oluşum risklerini artıran faktörlerdir.

Tırnak Mantarı Komplikasyonları

Ciddi bir tırnak mantarı vakası ağrılı olabilir ve tırnaklarınıza kalıcı hasar verebilir. İlaçlar, diyabet veya diğer rahatsızlıklar nedeniyle bastırılmış bir bağışıklık sisteminiz varsa, ayaklarınızın ötesine yayılan diğer ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Diyabetiniz varsa, ayaklarınızda kan dolaşımını ve sinir sistemi sağlığını azaltmış olabilirsiniz. Ayrıca, bakteriyel bir cilt enfeksiyonu (selülit) riski daha yüksektir. Bu nedenle ayaklarınızın herhangi bir sebeple küçük de olsa yaralanması, tırnak mantar enfeksiyonu da dahil olmak üzere daha ciddi bir komplikasyona yol açabilir. Diyabetiniz varsa ve tırnak mantarı oluşuyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Tırnak Mantar Oluşumunu Önleme

Aşağıdaki alışkanlıklar tırnak mantarına yol açabilecek durumların önlenmesine yardımcı olabilir:

 • Ellerinizi ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkayınız. Enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Tırnakları düzgün bir şekilde kesin, kenarları bir törpü ile düzeltin. Her kullanımdan sonra tırnak makası dezenfekte edin.
 • Ter emici çorap giyin veya gün boyunca çoraplarınızı değiştirin.
 • Nefes alan malzemelerden yapılmış ayakkabıları seçin.
 • Eski ayakkabıları atın veya bunları dezenfektanlarla veya antifungal tozlarla temizleyin.
 • Havuz alanlarında ve soyunma odalarında ayakkabı veya terlik giyin.
 • Her müşteri için sterilize manikür araçları kullanan bir tırnak salonu seçin.

Evde Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Terenatal (Lamisil) veya flukonazol (Diflucan) gibi reçeteli oral mantar önleyiciler geleneksel olarak ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için kullanılır. Bu tedaviler genellikle etkilidir, ancak mide ve baş dönmesi ile ciddi cilt problemleri ve sarılık gibi ciddi yan etkilere neden olabildiklerinden dolayı ev yapımı doğal yöntemlerde mantar oluşumunu ve yayılımını önlemede etkili olmaktadır. İşte bu popüler ev terapilerinden bazıları:

 • Vicks VapoRub tropikal bir merhemdir. Üst solunum yolları gidermek için üretilmiş olmasına rağmen, aktif maddeleri olan kâfur ve okaliptüs yağı, ayak tırnağı mantarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Kullanım şekli, enfeksiyon kapmış bölgeye günde en az bir kez az miktarda sürülerek uygulanır.
 • Çay ağacı yağı, ayrıca melaleuca denilen çay ağacı yağı, antifungal ve antiseptik yetenekleri olan önemli bir yağdır. Kullanmak için çay ağacı yağını doğrudan etkilenen tırnak üzerine günde iki kez pamuklu çubukla sürülür.
 • Kekik yağı, Kekik yağı timol içerir. Timol antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için, hasta olan tırnağa günde iki defa pamuklu çubukla kekik yağı sürülür.
 • Ozonlanmış yağlar, zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi ozonlanmış yağlar ozon gazı ile enjekte edilir.  Ozonlu yağ ile ayak tırnağı mantar tedavisi için, günde iki kez etkilenen ayak tırnağına yağ sürmek gerekir.
 • Sarımsak, sarımsağın bazı antifungal ve antimikrobiyal özellikleri olduğu klinik olarak bulunmuştur. Her gün 30 dakika boyunca enfeksiyon alan bölgeye doğranmış veya ezilmiş sarımsak yerleştirerek tırnak mantarı tedavi edilebilir.
 • Listerin, Listerin, içerdiği antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip timol, mentol ve okaliptüs gibi bileşenler sayesinde ayak tırnağı mantarı için popüler kullanımı olan bir ilaçtır.
 • Beslenme desteği, diyet ve sağlık arasındaki bir bağın olduğu açıktır. Yediğiniz besinler ne kadar sağlıklı olursa, vücudunuzun ayak tırnağı mantarı gibi rahatsızlıklara karşı daha iyi bir şansı vardır.

Vücudunuza yiyerek ihtiyaç duyduğu besinleri vererek mantar oluşumunu önleyebilirsiniz:

 • Probiyotik açısından zengin yoğurt
 • Tırnak büyümesini desteklemek için yeterli protein
 • Kırılgan tırnakları önlemek için yeterli demir
 • Esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir diyet
 • Düşük yağlı süt ürünleri ile kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin besinler.

Tırnak Mantarında Podiatrist Tedavisi

Tırnak mantarı konusunda uzun süren bir bakım ve evde tedavi yöntemlerine rağmen bir türlü düzelmeyen ve düzelse de tekrar başlayan bir tırnak mantarı hastası olarak sizlere şu tavsiyede rahatlıkla bulunabilirim:

Ben tırnak mantarı rahatsızlığını çok uzun süre çektim yukarıdaki anlattıklarımla ayak sağlığınızı koruyor tırnak mantarını yenme konusunda adım atmış oluyorsunuz. Eğer ağır bir komplikasyon geçirmiyorsanız, bir podiatri uzmanıyla çok daha hızlı neticeler alıp bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Ben İstanbul’da yaşıyorum ve bir tavsiye neticesinde Podiatrist Hatice Çiftçi ile tanıştıktan sonra bu problemden çok hızlı sürede kurtuldum eğer sizde bir podiatrist yardımıyla tırnak mantarı, tırnak batması veya ayak sağlığı problemlerinizin üstesinden gelmek istiyorsanız kendisinden randevu alınız:

TIRNAK BATMASI NEDİR?

Ayak Tırnağı Batması (batık ayak tırnağı): Ayak tırnağının kenarı, özellikle ayak baş parmağı üzerinde ayak parmağının derisine ve içe doğru batarak ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Tırnak köşesi (dibi), genellikle tırnağın yanlış şekilde kesilmesinden veya çok sıkı olan ayakkabılardan dolayı cildin içine doğru kıvrılır. Tırnak batması ağrılı olabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Bazen bir doktor, ayak hastalıkları uzmanı veya ayak bakımı uzmanı tarafından yapılması gerekebileceği halde, tırnağın köşesini deriden çıkarmak bazen bu sorunu tedavi etmek için yeterlidir. Mevcut enfeksiyon varsa, bu da tedavi gerektirir. Bazı durumlarda tüm tırnaklar çıkarılmalıdır. Eğer tırnak batmasına doğuştan anomali tırnak bozuklukları neden oluyorsa, tırnak yatağı yeniden büyümeyi kalıcı olarak önleyici bir tedavi yöntemi uygulanır.

Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?

Parmak boyutuna göre tırnak büyüklüğü ve tırnak ile cilt kenarının büyümesi arasındaki bir dengesizlik, tırnak batmasına neden olur. Bu durumu daha kötü yapan faktörler ise, ayak tırnağının uygunsuz farklı açılı bir şekilde kesilmesi, kalıtsal doğuştan gelen bir durum veya uygun olmayan ayakkabı giyilmesidir. Aşırı agresif pedikürlerin, tırnak batmasında görülen yaygın nedenlerden biridir. Bazı insanların ayak tırnakları doğal olarak içe doğru kıvrılır (bu durum kıskaç tırnakları olarak bilinir). Bu ayak tırnakları kolayca ağrılı hale gelebilir. Ergenler ve sporcular daha çok terlemektedirler, bu tırnak ve cildin yumuşak olmasına neden olur. İnce tırnak sonunda yumuşatılmış cildi bölebilir ve delebilir.

Ayak parmağınızın köşesi veya kenarı kıvrıldığında ve etraftaki deriye doğru büyüdüğünde, batık bir ayak tırnağı oluştuğunu belirtmiştik. Bu ağrıya, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Durum hem erkek hem de kadınlarda çok yaygındır. Batık ayak tırnaklarının yaygın nedenleri:

 • Çok sıkı ayakkabılar giymek,
 • Tırnak büyümesini karşılamak için yeterince büyük olmayan küçük ayak parmaklarına sahip olunmak,
 • Ayak tırnaklarını çok kısa kesmek,
 • Farklı bir açıyla ayak tırnaklarını kesmek,
 • Çarpma sonucu parmakta ve tırnakta oluşan hasar

Enfeksiyonu önlemek için, ortaya çıktığı anda, batık ayak tırnaklarını tedavi etmek önemlidir. Hafif vakalar, ev ilaçlarıyla hafif tedavi gerektirebilir. Ciddi vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Tırnak Batmasında Oluşan Risk Faktörleri

Doğuştan bir rahatsızlığınız varsa, doğum sırasında ortaya çıkan, çok büyük ayak tırnakları gibi bir probleminiz varsa, tırnak batması riski altındasınız demektir. Bu, tırnaklarınızın büyümesini ayak parmaklarınızın kenarlarına doğru yönlendirmek için düz bir çizgide ayak tırnaklarınızı kesmeye çok dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Ayak tırnaklarını çok kısa kesmediğinizden emin olmalısın. Buna ek olarak, ayak parmaklarınızı sıkmayan rahat ayakkabılar giymeniz çok önemlidir ki bu da tırnak batması riskini azaltabilir.

Tırnak Batması Teşhisi

Eğer ayak parmağınızda tırnak batması olduğundan şüphelenirseniz, bir podiatriste görülmesi en iyisidir. Böylece hastanın batık bir ayak tırnağını teşhis etmesine ve neye sebep olduğunu anlamasına yardımcı olabilir. Tedavi gerektiren altta yatan bir sorun varsa veya yanlış ayakkabıları giyiyorsanız veya ayak tırnaklarınızı doğru şekilde kesmiyorsanız bunun tanısı uzman tarafından rahatlıkla konulabilir. Bir podiatrist sorunu tedavi edebilir ve mevcut olabilecek herhangi bir enfeksiyonla ilgilenebilir ve önleyebilir. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız size rahatlıkla ve güvenle Podiatrist Hatice  Çiftçi’yi önerebilirim. Kendisiyle 0553 647 25 73 nolu telefonla iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Tırnak Batmasıyla Oluşan Problemler

Ayak tırnağı batması olan bir hastada diyabet varsa, özellikle dikkatli olunması ve ayaklara iyi bakılması gerekir. Küçük bir sıyrık, kesilmiş veya batık ayak tırnakları , tedavi edilmediği takdirde her türlü soruna yol açabilir. Bir büyümüş ayak tırnağı enfekte olabilir ve daha sonra altta yatan kemiği enfekte ederek ciddi bir kemik enfeksiyonu oluşturur. Ayakta bir yaralanma düzgün iyileşmez ve enfekte olursa, iyileşmesi çok zor olan yaralar olan ülserlere yol açabilir. Bu durumda, özellikle diyabetli kişilerde, ülseri çıkarmak için, kangren olarak da bilinen dokunun ölümünü ve bozulmasını önlemek için cerrahi müdahale yapılabilir.

Tırnak yatağındaki kemiğe inen bir enfeksiyon bazı ciddi sorunlara neden olabilir ve yine bunlar diyabetli kişilerde daha fazladır. Bir enfeksiyon fark edilmez veya tedavi edilmezse, en kötü durum senaryosu tüm ayak parmağını kesmek anlamına gelir. Eğer kangren gelişirse, tüm ayağın ampute (ayağın kesilmesi) edilmesi gerekebilir. Bu durum başka hastalıklara ve hatta bazen ölüme neden olabilir.

Tırnak Batmasında Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Enfekte olmayan ayak tırnaklar normalde evde tedavi edilebilir. Ancak, ayak tırnağı cildi deldiyse veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, tıbbi tedaviye başvurulmalıdır.

Enfeksiyon belirtileri şunlardır:

 • Sıcaklık
 • İrin
 • Kızarıklık ve şişme

Tırnak Batmasında Ev tedavisi

Evde tedavi etmek için:

 • Ayaklar ılık suda yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca günde üç ila dört kez bekletin (Diğer zamanlarda, ayakkabılarınız ve ayaklarınız kuru tutulmalıdır).
 • Zeytinyağında ıslatılmış bir pamuk top ile tırnak ve parmak eti birbirinden uzağa itilerek tampon yapılır.
 • Ağrı için asetaminofen ( Tylenol ) gibi reçetesiz ilaçlar kullanılabilir.
 • Enfeksiyonu önlemek için polimiksin ve neomisin ( Neosporin’de mevcut ) veya bir steroid krem gibi bir topikal antibiyotik uygulanır.

Birkaç gün ila birkaç hafta ev bakımlarını denenir. Ağrı kötüleşirse ya da tırnak yüzünden yürüme zorlaşır veya başka aksilikler oluşursa, doktora başvurmak gerekir.

Ayak tırnağı evde tedaviye cevap vermiyorsa veya bir enfeksiyon olursa, ameliyat gerekebilir. Enfeksiyon durumunda, tüm ev bakımlarını durdurulmalı ve doktora görünmelidir.

Tırnak Batmasında Cerrahi tedavi

Batık ayak tırnakları için farklı cerrahi tedaviler vardır. Kısmi tırnakların çıkarılması sadece cildinize giren tırnak parçasının çıkarılmasını içerir. Doktor ayak parmağını uyuşturur ve sonra ayak tırnağını keserek daraltır. Kısmi tırnakların çıkarılması, gelecekte oluşabilecek tırnak batmasını önlemek için yüzde 98 etkilidir.

Kısmi tırnak çıkarma sırasında, tırnakların kenarları kesilir, böylece kenarlar tamamen düzgünleşir. Tırnak batmasının yinelenmesini önlemek için tırnağın kalan kısmının altına bir parça pamuk yerleştirilir. Doktor ayrıca parmağa, tırnağın büyümesini engelleyen fenol adı verilen bir bileşik tedavi uygulayabilir.

Eğer tırnaklardaki batma tırnak kalınlaşmadan kaynaklanıyorsa total tırnak çıkarma kullanılabilir. Doktor lokal bir ağrı enjeksiyonu parmağa uygular ve daha sonra tüm tırnağı matriksektomi adı verilen bir prosedürle çıkarır.

 

AYAK BAKIMI VE AYAK SAĞLIĞIHerkes küçük bebekler gibi güzel ve yumuşak ayaklara sahip olmak ister. Ancak, çok az insanın doğal güzel ayakları vardır. Ayaklar tüm vücudun ağırlığını alır ve çok fazla aşınma ve yıpranma geçirerek yaralanma, yorgunluk ve enfeksiyonlara karşı hassaslaşırlar. Ayak bakımını ihmal etmek gereksiz ağrılara ve diğer ayak sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, ayakları uçtan uca bakımlı ve sağlıkta tutmak için çaba göstermelidir.

Düzenli pedikürler için salonlara gitmek iyidir, ama sağlıklı ve güzel ayaklar için tek çözüm değildir. Ayaklarınızın doğal güzelliğini artırabilecek, ağrı kesici, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamanın yanı sıra optimum nemlenmeyi sağlayan birçok kolay ayak bakımı ipucu ve püf noktası vardır.

Ayak Bakımında Yapılacak Uygulamalar

·Ayakların Düzenli Olarak Yıkanması; Ayaklar vücudun diğer bölgelerinden daha kirli ve terli olma eğilimindedir, bu yüzden düzenli olarak yıkamak önemlidir. Ayakları günde iki kez, günün başında ve sonunda yıkamak bir alışkanlık haline getirilmelidir. Ayaklarda mevcut olabilecek ter, kir ve bakteriden kurtulmak için yumuşak bir sabun veya antiseptik sabun ve ılık su kullanılabilir.

Cildin doğal yağlarını yok edebilecek çok sıcak su kullanılmamalıdır. Ayrıca, cilt kolayca kuruyabileceğinden ve ayakların çatlamalara daha eğilimli olabileceğinden, ayakları yıkamak için sert su kullanmaktan kaçının.

Ayaklar yıkandıktan sonra, yumuşak bir havlu kullanarak ayaklarınızı ve özellikle ayak parmakları arasını iyice kurulayın. Ayak parmakları arasındaki su, mantar gibi enfeksiyonlarına yol açabilir. Ayakları kurutmak için ayrı bir havlu bulundurulmalıdır.

 • Ölü Hücreleri Temizleme (Eksfoliat) Uygulaması; Sadece yıkamak gibi, ayakları ve topukları düzenli olarak temizlemek de önemlidir. Ayaklardaki deri daha kalındır, özellikle topuklardaki ve tabandaki deriler deha kalındır. Bu nedenle ayakların yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlamak için ölü deriyi temizlemek önemlidir. Ölü deri hücrelerinden kurtulmak için bir ayak temizleyici veya ponza taşı kullanılabilir.  Ancak ponza taşı ayaklara çok sert sürtmekten kaçınılmalıdır. Sürtmeden en az 10 dakika önce ayaklar ılık suda ıslatılır. Bunun yanında, kalın bir macun yapmak için şeker veya tuzu bebek yağıyla karıştırarak ev yapımı bir ayak peelingi yapabilirsiniz. Yapıştırıcıyı tüm ayaklara uygulayarak, ardından dairesel hareketlerle 5 dakika masaj yapılır. Sonrasında hafif bir ponza taşı ovma işlemi ile uygulama bitirilir. Son olarak ayaklar serin su ile durulanır, kurulanır ve kaliteli bir ayak kremini uygulanır.
 • Ayakların Nemlendirilmesi; Ayakların yıpranmasıyla kuruma ve çatlama oluşumları gerçekleşmektedir. Bu nedenle, nemlendiriciyi günde birkaç kez ve özellikle de yatmadan önce ayaklara uygulamak çok önemlidir. Bir nemlendiriciyi uygularken, ayak parmaklarının da dâhil olmak üzere ayakların üst ve alt kısımlarının hepsinin ovalandığından emin olunmalıdır. Yatmadan önce, ayaklara bir miktar ayak kremini sürülebilir ve yaklaşık 10 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapılır. Eğer topuklar kış aylarında çatlama eğilimi gösteriyorsa , nemi daha uzun süre tutmak için nemlendirdikten sonra yatarken çorap giyilebilir. Ancak, ayak parmakların arasına asla çok fazla nemlendirici kullanmamalıdır. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya kakao yağı gibi doğal ürünler de kullanılabilir. Bu ürünler kuru cildin nemlenmesini sağlar. Yağı kullanırken, cildin hızla emmesini sağlamak için kullanmadan önce hafifçe ısıtılmasında fayda vardır.
 • Ayak Tırnaklarının Düzgün Olarak Kesilmesi; Haftada bir, sağlıklı ve güçlü tutmak için ayak tırnaklarını kesmelidir. Sadece uygun tırnak makası kullanılmalıdır.  Kesimi kolaylaştırmak için, duş aldıktan sonra yumuşayan ayak tırnaklarının kesimi rahat olacaktır. Tırnaklar çok kısa kesilmemelidir, çünkü bu yürürken rahatsızlık verebilir. Ayak tırnaklarını her zaman düz bir şekilde kesin ve köşeleri bir tırnak törpüsü ile düzeltin. Aşırı ağrılı ve aynı zamanda göze hoş gelmeyen ayak tırnaklarına neden olabileceğinden, asla kenarlarından tırnaklar sıyrılmamalıdır.
 • Günlük Masaj Uygulaması; Düzenli ayak masajları, ayakların her türlü ayak probleminden uzak ve sağlıklı tutmanın en kolay yollarından biridir. Her gün birkaç dakikalık ayak masajı da aşağıdaki gibi başka faydalar sağlamaktadır:
 • Bacaklara kan dolaşımını arttırır.
 • Uzun, yorucu bir günün ardından rahatlamaya yardım eder.
 • Ayak bileklerini güçlü ve esnek hale getirir.
 • Ağrı ve iltihabı giderir.
 • Ayak hissi ile ilgili rahatsızlıkların azaltır.

Ayaklara her gün masaj yapmak için sadece 5 dakika ayırılması yeterlidir. Masaj için ılık zeytin veya hindistancevizi yağı kullanılabilir. Masaj yaparken, başparmakları kullanarak yuvarlak bir ovalama ile ayak tabanlarına bastırılır. Ayrıca, gerginlik ve ağrıyı hafifletmek için ayak parmakları yavaşça teker teker çekilmelidir.

 • Ayak Kalıbına Uygun Ayakkabı Giyilmesi; Her zaman için rahat ve ayağa iyi oturmuş ayakkabılar giyilmelidir. Çok küçük ayakkabılar yürürken ağrıya, su toplanmasına ve nasıra yol açabilir. Çok büyük olan ayakkabılarda düşme riskini artırır.

Doğru ayakkabı çiftini seçmek için:

 • Yeni bir çift ayakkabı alırken, her iki ayakkabıyı da deneyin ve rahat olup olmadıklarını görmek için birkaç adım yürüyün.
 • Ayaklarınızın nefes almasını ve ayak şeklinize iyi bir şekil vermesini sağlayan malzemeleri seçin.
 • Yeni bir çift ayakkabı için alışveriş yaparken, öğleden sonra veya akşam saatlerinde gidin. Uzun bir günün ardından, ayaklar biraz şişmeye eğilimlidir ve ayakkabılarınız bu doğal oluşumun yerini almalıdır.
 • Gündüz kullanımı için koşu ayakkabıları, gündüz kullanımı için partiler ve daireler için yüksek topuklu ayakkabılar gibi farklı amaçlar için farklı ayakkabılar giyin.
 • Terli ayaklara eğilimli iseniz, maksimum nefes alabilirlik için örgü kumaşlardan yapılmış ayakkabılara bakın.
 • Ayak kokusunu veya mantar enfeksiyonunu önlemek için ayaklarınızı yazın sıcak tutacak ayakkabılardan kaçının.
 • Sadece özel günlerde yüksek topuklu ayakkabılar ve sivri ayakkabılar giyin ve bunu da uzun süre giymekten kaçının.

Ayak Sağlığı

Atılan her adımda, karmaşık kemikler, kaslar, tendonlar ve bağlar birlikte çalışmaktadır. Bu, taşıdıkları tüm ağırlıklar ile birleştiğinde ayakların neden sorun yaşayabileceğini anlaşılmasını sağlamaktadır. Ayakları sağlıklı tutmak için;

 • Ayaklar düzenli olarak incelenmeli ve bakımı yapılmalıdır
 • Uygun ayakkabılar giyilmelidir.
 • Ayaklar her gün sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır.
 • Ayak tırnakları düz bir şekilde çok kısaltmadan kesilmelidir.

Ayak sağlığı genel sağlık için bir ipucu olabilir. Örneğin eklem sertliği artrit anlamına gelebilir. Karıncalanma veya uyuşukluk diyabetin bir göstergesi olabilir. Parmakta oluşan şişme, kalp hastalığını, böbrek hastalığını veya yüksek tansiyonu işaret edebilir. İyi bir ayak bakımı ve düzenli ayak kontrolleri, sağlığın önemli bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Ayak sağlığı konusunda gerekirse bir podiatristten yardım alınabilir. . 

Bir önceki yazımız olan Karadut Şurubu Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.