Ergenlik Sivilceleri İçin Doğal Çözümler

A+
A-
Ergenlik Sivilceleri İçin Doğal Çözümler

Ergenlik, vücudun fizyolojik ve biyolojik anlamda değiştiği ve geliştiği, oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Özellikle hormonlardaki ani değişimler, vücuda çeşitli yağ problemleri olarak yansır. Vücut gelişmeye ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji gerekir ve daha çok yeme isteği ortaya çıkar. Buna bağlı olarak hem alınan gıdalardaki yağ-karbonhidrat-protein dengelerinden hem de özelikle cinsiyet hormonları-yağ ilişkisinden dolayı özellikle yüz bölgesinde çok sık sivilce oluşumu görülür. Bu durum normal olmakla beraber, eğer çok sık ağrılı ve aşırı yağlı sivilce oluşuyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır. Bunun dışındaki durumlarda bir takım doğal yöntemlerle ergenlik sivilcelerinden kurtulmak mümkündür.

Cilt temizliği için yaygın olarak kullanılan elma sirkesi, ergenlik sivilceleri için de oldukça güçlü bir çözümdür. Bir miktar suyla karıştırıp özellikle sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere sürülen elma sirkesi, hem mikropları öldürür hem de cilt yüzeyinde genel bir temizlik sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında, sivilce oluşumunda gözle görülür bir azalma meydana gelir.

Ergenlik sırasında cildin mineral dengesinde de değişimler ve bozulmalar meydana gelir. Bu da vücuda ergenlik sivilcesi olarak yansır. Mineral dengesini sağlamak amacıyla, özellikle vücutta sivilcelerin yoğun olduğu bölgeleri uyumadan önce maden suyuyla temizlemek, hem sivilceleri azaltır hem de ergenlik sırasındaki ani biyolojik değişimlerden dolayı görünümü bozulan cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.
Ergenlik sivilcelerinden kurtulmak için kullanılabilecek bir diğer doğal malzeme de gülsuyudur. Yine uyumadan önce her gece bir pamuk yardımıyla sivilceli bölgelere sürülen doğal gülsuyu, cildi toksin ve mikroplardan arındırarak sivilce oluşumunu azaltır.

Bir önceki yazımız olan Cilt Kırışıklığından Nasıl Kurtulurum ? başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt kırışıklığı ve cilt kırışıklığı nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.