Telkâri Nasıl Yapılır

Telkâri Nasıl Yapılır

Telkâri hem zarafetiyle hem de güzelliğiyle özellikle kadınların göz bebeği olmaya devam ediyor. Günümüzde de oldukça yaygın olarak yapılmaya devam etmektedir. Her ne kadar yapılmaya devam etse de günümüzün gençleri tarafından telkâri nasıl yapılır bilinmemektedir. İlk önce telkâri nedir ondan bahsedelim. Telkâri gümüşün el ile özel olarak işlenmesi ile oluşmaktadır. Oldukça sabır ve yetenek isteyen bir zanaattır. Genel olarak telkâri gümüş madenin dikkatlice eritilip işlemden geçirerek yapılan iki ya da daha fazla telin birleşip onlara şekil verilmesiyle oluşur. Genel ve basit tabiriyle telkâri nasıl yapılır sorusunun cevabı bu olsa da bundan daha fazladır. Daha fazla emek ve daha fazlı sabır isteyen bir iştir.

Telkâri Nasıl Yapılır

Aşamalarla Telkâri Nasıl Yapılır

Aşamalarla telkâri nasıl yapılır incelemek daha kolay anlamınızı sağlayacaktır. Telkâri genel olarak sabır ve el emeği isteyen bir zanaat olduğu için kesinlikle ilkte aman aman güzel işler çıkaramayabilirsiniz. Fakat bunlar sizi korkutmasın. Zaman gittikçe eliniz alışacak ve oldukça güzel şeyler ortaya çıkaracaksınız. Ayrıca hayatınızda daha önce telkâri yapmadıysanız kesinlikle ustasıyla beraber yapmanız sizin sağlığınız için önemlidir. İlk olarak gümüş madenini potada eritmelisiniz ve ince tel halinde yaklaşık 70 mikrona indirmelisiniz. Bu sırada yapmak istediğiniz modeli bir kâğıt üzerine çizmelisiniz. Bu taslakta detay olarak hangi kısımda kaç mikronluk tel kullanacağınızı belirtmelisiniz. Hazırlık aşaması bu iki kısımdan oluşmaktadır.

Telkâri Nasıl Yapılır

Telkâri Yapımı

Hazırlık aşamaları bittikten sonra telkâri yapımı sizin için daha kolay olacaktır. İlk olarak kafanızda belirlediğiniz tasarıma göre telleri kesmelisiniz. Kesilmeyecek parçaları bükerek dilediğiniz şekilde getirmelisiniz. Küçük kestiğiniz teller ile yapacağınız modele dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Eğer iki farklı modellemeyi birleştirmek istiyorsanız kaynak yaparak modelleri birleştirin. Bu işlemden sonra modeliniz hazır olacaktır fakat çok fazla işlemden geçtiği için telkâriniz kararmış kendi halinden uzaklaşmış olacaktır. Bunun içinde ağartma işlemi uygulamalısınız. Ayrıca telkâriyi işlerken tavlama tekniğini unutmamalısınız. Aksi halde telleriniz mahvolacaktır. Bu güzel telkâriler ile kendinize broş, küpe kolye gibi takılar yapabilirsiniz. Böylece özel günlerinizde oldukça güzel ve şık olursunuz.

Telkâri Nasıl Yapılır Telkâri Nasıl Yapılır Telkâri Nasıl Yapılır Telkâri Nasıl Yapılır Telkâri Nasıl Yapılır Telkâri Nasıl Yapılır Telkâri Nasıl Yapılır Telkâri Nasıl Yapılır

Bir önceki yazımız olan Yeni Çıkan Parfümler ve İçerikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.