Tam Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tam Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplama yöntemleri kullanılarak tam hesaplama yapılması mümkündür. Ancak bunun için uzman kontrolüne ihtiyaç duyulacaktır. Diğer yöntemler ile yapılacak hesaplamalar kapsamında tahmini sonuçlar elde edilebilir. Ultrason ve diğer testler ile hamilelik hesaplama işlemlerinde doğru sonuçların elde edilmesi daha kolay olacağı için bu yöntemlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Negele Yöntemi ile Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Negele yöntemi hesaplama işlemlerinde anne adaylarını tahmini olarak ne kadar sürede bebeklerine kavuşacaklarının hesaplanabildiği bir yöntemdir. Bu yöntem kapsamında son adet tarihinin ilk günü dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Bu güne 7 gün eklenerek ve 3 ay geri gidilerek hesaplama yapılmaktadır.

Negele yöntemi ile gebelik hesaplama işlemlerine örnek vermek gerekirse, anne adaylarının son adet tarihin ilk günü 20 Ocak ise 20’ye eklenerek 27 Ocak tarihi elde edilecektir. Ocak ayından 3 ay geri gidildiğinde ise ekim ayı bulunur. Buna göre tahmini doğum tarihi ise 27 Ekim olacaktır. Düzensiz adet ve yumurtalama nedeniyle bu hesaplamalarda süreler farklılık görülmesi de mümkündür.

Ultrasonda Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

İlişki tarihine göre gebelik hesaplama işlemlerine göre çok daha kesin sonuçların elde edilmesi için ultrason gibi tıbbi tekniklere de başvurulması gerekmektedir. Sadece doğumum gerçekleşeceği tarihin belirlenmesi için değil, aynı zamanda bebeğin sağlıklı gelişiminin de takip edilmesi için bu yönteme başvurulması gerekmektedir.

Ultrason ile hamilelik hesaplama işlemlerinin yapılması için ultrasonografi işlemlerinin kadın doğum uzmanları tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak kişinin uterusunun boyutu da her muayenede ölçülmektedir. Bu ki verinin birleşimi ile gebelik süresi tespit edilebilir. Doğum tarihi hakkında daha net bir sonuca ulaşmak için ultrason yöntemine başvurulması mümkündür.

Tam Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan Pırlantanın Işıltısı Sevdiğinizle Buluşsun başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.