80’ler Old Skool Stili: Nike Dunk

80’ler Old Skool Stili: Nike Dunk

1985 yılında, ilk defa piyasaya çıkarılan ve “Be True to Your School” kampanyasıyla çıkış yapan Nike Dunk basketbol taktikleri ve pivot hareketleri üzerine kurgulanan tarz ayakkabılar arasına girdi. Kentucky Üniversitesi, Iowa Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Georgetown, St. John’s gibi üniversite takımlarının renklerini de taşımaya başlayan Nike Dunk,  zamanla takımların gözdesi oldu ve hızla yükselişe geçerek sembol marka ve model haline geldi. Takım ruhunu ayakkabı modeliyle bütünleştirmeyi ve renklerini taşıdığı takımların sadakatini kazanmayı başaran Nike, maçların tanınan sembollerinden olmayı da hak etti.  İlk çıktığı zamandan bu yana kalitesi ve sokak stili ile kazandığı takipçi kitlesini korumaya devam ediyor. StockX’de yayınlanan rapora göre özellikle 2020 yılında satışında büyük oranda artış gerçekleşti ve yaşını koruyarak gençlerin son zamanlar da ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Nike Dunk Kültürü

Ayakkabı yeni çıktığı zamanlarda “Collage Color High” olarak biliniyordu. Model ismini, okul renklerine deri üstü kısımlarda yer verilmesiyle aldı. Nike Dunk’ın tasarımcısı Peter Moore, 1982’de çıkış yapan Air Force 1 ve aylar öncesi piyasaya sürülen Air Jordan 1’in arkasındaki tasarımcıdan ipuçları aldı. Haliyle Nike Dunk bir süre bu iki ayakkabının karışımı olarak tasarlandı.

Popüler olarak basketbol ayakkabısı şeklinde kullanılsa da ayakkabıların yastıklama, destek ve tutuşu, 90’ların sonunda kaykaycıların da vazgeçilmez modeli haline gelmesini sağladı. Son 37 yıl içinde kaykay kategorisinde Nike SB ile yüksek, orta ve düşük yinelemeleri birbirinin yerine kullanılarak birkaç farklı değişimin ardından sunuma çıkarıldı.

Özellikle kaykay ayakkabısı olarak anılmasını yani sert zeminde tercih edilir hale gelmesini sağlayan; yanal destek, hava yastıklaması, pivot odaklı çekiş özellikleri kaykay ayakkabısı olarak anılmasını sağlıyor. Danny Supa, Gino Ianucci, Richard Mulder ve Reese Forbes gibi ünlü isimler de Nike Dunk’ın skateboard ile ilgilenenler tarafından tutulmasını sağladı.

Modellerinde sevilen dönem 80’ler hip hop tarzını yansıtarak Nike Dunk “80’ler Old Skool Stili” olarak hafızalara kazındı.

80’ler Old Skool Stili: Nike Dunk

Nike Dunk Modellerinin Günümüze Yolculuğu

Nike SB’nin genel müdürü Sandy Bodecker olmasıyla birlikte 2000 yılı Nike Dunk’ın en büyük dönemi haline geldi. Nike Dunk serisi sevenlerinin ve yoğun ilgi gösterenlerin isteklerine göre yeniden uyarlandı ve gerekli iyileştirmeler, tüm Nike Dunk kültürünün kabulü doğrultusunda tasarlandı.

Nike Dunk serisi var olan süresi boyunca yapısal düzenlemeler ve değişiklikler geçirdi. 2015 yılında Nike 30. yıldönümünü kutlamak adına “Be True to Your School Pack” serisini çıkardı. 35 yıl sonra ise Dunk, Travis Scott, Rihanna ve Offset gibi ünlü isimler arasında önemli ikon haline geldi. Böylelikle Nike Dunk artık tamamen evrensel oldu.  2021 yılındaki Dunk modellerinde önceki serideki modellere oranla daha abartılı renkler, farklı materyaller ve daha unisex tasarımların kullanıldığı görülmekte. Geçen yıl ise piyasaya sürülen modeller arasında; Nike SB Dunk Low Grateful Dead, Nike SB Dunk Low Ben & Jerry’s Chunky Dunky, “Kentucky” mavisi ve “Syracuse” turuncu “Be True to Your School” yer alıyor.

Son dönemlerin en çok sevilen Nike Dunk modelleri ise şu şekilde; Nike Dunk Low “Team Green” (spartan green renklerinin kullanıldığı model), Nike Dunk Low “Michigan”(team greenle beraber çıkıyor), Fragment x Nike Dunk High “Black” (2010 City Pack koleksiyonunun yeniden ele alındığı model), Nike Dunk Low “Sunset Pluse”(süet, deri ve birçok materyalden oluşan model), Nike Dunk High “Game Royal” (son yılların en çok satılan Dunk’larından bu kez Kentucky Low renkleriyle High olarak çıkan model), Nike Dunk Low “University Blue”.

Nike Dunk Modellerini Tüm Güne Uyarla

80’ler ve hip hop kültürünün günümüzdeki temsilcilerinden Nike Dunk ayakkabıları günümüz sokak modasına da renk katıyor. Kalıplara sıkışıp kalmayan tarzları ve modelleriyle kıyafetiniz ve kombininiz ne olursa olsun farklı olmanızı sağlar. Rihanna, Offset ve Travis Scott gibi dikkat çeken ve özgün amerikan sokak modasını yansıtabileceğiniz gibi sadece joggerlarınızla ve şortlarınızla da kullanabilirsiniz.

Skateboard yapanların her çeşidini bulundurduğu özel koleksiyonlar ve spor giyimin her türlüsünü tamamlayan stillerle tercih edebileceğiniz ürün yelpazesi oldukça geniş.

Nike Dunk modellerini rahat bir şekilde koşuda ve yürüyüşte de kullanabilirsiniz. Sunduğu konfor sayesinde gün içerisinde ayakları yormaz. Nike Dunk High modelleri antrenman ve spor aktiviteleri için üretilen kıyafetler ile kombinlenebilir.  Nike Dunk modelleri aynı zamanda casual tarzdaki kıyafetler (kot pantolon, sweatshirt, spor gömlek vb.) ile de kombinlenebilir. Günlük yaşantınızda işe, okula giderken veya herhangi bir seyahate çıkarken tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kış Oda Kokuları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.