Doğum Kilolarından Kolayca Kurtulmak için: Emziren Anne Diyeti

A+
A-
Doğum Kilolarından Kolayca Kurtulmak için: Emziren Anne Diyeti

Anne sütü, bebeğin bağışıklığının güçlenmesine, hastalıklardan korunmasına, büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan çok önemli bir besin kaynağıdır. Bebek için bu denli önem taşıyan anne sütünün kalitesini artırmak için ise anne için doğru bir beslenme düzeninin oluşturulması gerekir. Hamileliğin süresince aldığın kiloları, senin ve bebeğinin sağlığı gözetilerek verilmesini istersen de emziren anne diyeti, bu süreçte sana yardımcı olabilir. Emziren anne diyeti, ile doğum süreci boyunca aldığın kiloları verebilir, süt verimini artırabilir ve bu süreçte kendin ve bebeğin için en uygun olan beslenme programını oluşturabilirsin. 

blank

Emziren Anneler için Diyet Listesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Emziren anneler için diyet, anne ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri temel alarak oluşturulmuş olan bir programı kapsar. Doğum sonrası diyet için en önemli olan faktör, anne ve bebeğin sağlığını gözetmektir. Bununla birlikte süt verimi açısından olumlu sonuçlar elde etmek de emzirirken diyet yapmada gözetilmesi gereken en önemli faktörlerdendir. Hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşamak için düşük kalori oranına sahip olan diyet programlarını uygulaman sağlık açısından olumsuz durumlar yaratmasının yanı sıra anne sütünü azaltıcı bir etki de gösterir. 

Protein ve karbonhidratın yetersiz bir şekilde tüketilmesi anne sütü verimini azaltan önemli etkenlerden biridir. Emzirirken kilo vermek için diyet listesi oluşturulurken süt, peynir, yoğurt ve yumurta gibi kalsiyum ve protein açısından zengin değere sahip yiyecek ve içecekleri emziren anne diyeti beslenme programına dahil etmen önemlidir. Bunun yanı sıra et, tavuk ve balık gibi zengin protein kaynaklarını da tüketmen gerekir. Tüm bunlarla birlikte yeterli miktarda sıvı alımı yapman da emziren anne diyeti programının önemli bir parçasıdır. 

Bebeğini emzirdiğin dönem içerisinde ne ihtiyacın olandan fazlasını tüketmen ne de kilo kaybı için sağlıksız bir diyet programı uygulaman doğru olacaktır. Bu nedenle bir uzman yardımıyla emziren anne diyeti yapman gerekir. Emzirme sürecinde vücudun için gerekli olan kalori ihtiyacına ek olarak 300 ila 500 kalori fazlasını alman yeterlidir. Emziren anne diyeti süreci tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak uygulanır.

Emziren Anne Diyeti İle Hamilelik Kilolarından Kurtulman Mümkün

Emzirme dönemi içerisinde her gün yaklaşık olarak 600 ila 700 ml civarında süt salgılanır. Bu durum, her gün 500 ila 700 kalori harcanmasını sağlar. Emzirirken verilen bu kalori oranı, 1 saat boyunca orta seviyede olacak şekilde egzersiz yapmanla aynı seviyededir. Eğer hamileliğin normal olarak kabul edilen bir kilo ile sonlandıysa ve emzirme sürecinde doğru bir beslenme düzeni uygularsan 6 ayı geride bıraktığında fazla kilolardan kurtulman mümkün. Doğru bir şekilde uygulanan lohusa diyeti ile birlikte doktorun önerdiği doğrultuda hafif ve düzenli egzersizlerle de bu sürecin kolaylaşması sağlanabilir. Beslenme kalitesi ve süt veriminin birbiriyle doğrudan ilişkili olduğu bu süreçte bir beslenme uzmanından yardım alarak emzirme döneminde diyet yapman sen ve bebeğin için en doğru karar olacaktır. Tüm bunların yanı sıra süt verimi için emzirme sürecinde sağlıklı bir psikoloji durumuna sahip olman, huzurlu ve dinlenmiş hissetmen de çok önemli.

Doğum Sonrası Diyet Hakkında Bilmen Gerekenler

Emziren anne diyeti ancak doğru bir şekilde uygulandığı zaman etkili bir sonuç elde edilebilir. Bu nedenle doğum sonrası diyet için doktor onayı alman önemli. Emziren annelere diyet için oluşturulan yanlış beslenme düzeninden dolayı süt kesilmesi gibi olumsuz durumlar görülebilir. Bu nedenle de senin ve bebeğinin sağlığı için süt artırıcı içeriğe sahip olan, vitamin ve mineral oranı yüksek besinlerden oluşan bir emziren anne diyeti programı uygulaman gerekir. Bu program doğumdan sonra diyet sürecin için yararlı sonuçların oluşmasını sağlar. 

Eğer sen de kendini daha iyi hissetmek ve beslenme düzenini desteklemek istiyorsan emziren anne diyeti uygulayabilirsin. Ancak bu süreçte doktor kontrolünü ihmal etmemen önemli. Senin için büyük bir özenle hazırlanan Juico ürünleri arasında sağlığını destekleyecek pratik menüler ve ürünler bulabilir ve keyifle tüketebilirsin.

Bir önceki yazımız olan Lohusa Pijama Çeşitleri ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.