Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

A+
A-
Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtileri nelerdir? Günümüzde meme kanserinin belirtileri çoğu kişinin kendisi tarafından fark ediliyor. Tüm kadınlar, hayatlarının herhangi bir döneminde memelerinde bir sertlik fark edebilirler. Böyle bir durumla karşılaştıklarında akıllarına meme kanseri belirtileri nelerdir sorusu gelmektedir. Bu belirtiler arasında en sık rastlanan bulgu ise memede kitle ele gelmesidir. Ele gelen bu kitlelerin büyük kısmı iyi huylu tümörlerdir. Bununla beraber, ele gelen kitle mutlaka araştırılmalıdır. Peki meme kanseri belirtileri nelerdir?

Memede Kist

Memede kist genellikle memenin iyi huylu tümörleridir. Kistlerin boyutları birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişiklik gösterebiliyor. 25  yaşın altındaki kadınlarda nadir, menopoza yaklaşmış kadınlar daha sık rastlanıyor.

blank

Meme Başında Akıntı

Her kadında meme başında akıntı kimi zaman rastlanan bir durumdur. Özellikle memenin başı sıkıldığı zaman akan sarı- yeşil arası renkte, koyu kıvamlı olan akıntı normal kabul ediliyor. Meme kanserinin belirtisi olan akıntı ise, meme başını sıkmadan kendiliğinden gelen sıvıdır. Bu durum çamaşırın ıslanmasıyla fark edilir. Akıntının özellikle koyu kahverengi, siyah ve kan rengi olmasıdır.

Memede İçeri Doğru Çekinti Olması

Kimi kadında çocukluktan itibaren her iki meme başında da içe çekiklik olabilir. Bu herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Meme kanseri açısından ise, tek meme başının son zamanlarda içeri çekilmesidir. Memede içeri doğru çekinti olması durumunda doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Meme Başında Kızarıklık Veya Yara Olması

Meme başında kızarıklık veya yara olması meme kanseri belirtisi olabiliyor. Özellikle de meme başı çevresinde meydana gelen kızarıklık, yara gibi değişiklikler memede herhangi bir kitle olmasa bile meme kanseri belirtisi olabiliyor.

Meme Derisinde Şişme ve Renk Değişikliği

Bazen memede kitle olmasa bile, doğrudan meme derisinde bazı değişiklikler de meme kanseri belirtisi olabilir. Meme derisinde şişme ve renk değişikliği, bazı  bölgesinde kızarıklık veya kalınlaşma meme kanseri belirtileri arasında sayılabilir.

blank

Meme Başlarının Pozisyonlarında Değişiklik

Meme başlarının pozisyonlarında değişiklik varsa veya meme başı bir tarafa doğru çekiliyorsa bu sebepler bir meme kanseri belirtisi olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesine faydalı yağlar başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan En Kaliteli 10 Güneş Kremi başlıklı makalemizde En Kaliteli 10 Güneş Kremi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.