Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

A+
A-
Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rahatsız edecek derecede fazla kiloya sahip olmak hem yaşam kalitesini düşürüyor hem de sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Söz konusu fazla kilo sorunu zaman içinde obezite rahatsızlığına dönüşebiliyor. “Obez” teşhisi konulan kişinin kilosu, önce medikal müdahaleler ile ideal kiloya düşürülmeye çalışılıyor. Ancak kişinin buna cevap verilmediği noktada doktorlar, tetkik ve muayeneler sonunda cerrahi müdahaleye gerek duyabiliyor. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ise mide küçültme ameliyatı öne çıkıyor ve yaygın olarak gerçekleştirilen 3 farklı mide küçültme ameliyatı bulunuyor; Sleeve Gastrektomi (tüp mide ameliyatı), Roux-Y Gastrik Bypass ve Biliyopankreatik Diversiyon ile mide küçültme. Tüm bu operasyonlarda bireyin daha fazla kilo almasının önüne geçmek ve kişiyi ideal kilosuna doğru yaklaştırmak hedefleniyor. Bu doğrultuda; gıdanın bağırsakta emilmesini azaltmak ve gıda alınmasını kısıtlamak için de cerrahi müdahale gerçekleştiriliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı (Sleeve Gastrektomi); midenin bir kısmının uzunlamasına çıkartılması ve midenin tüp haline getirilmesi esasına dayanıyor. Mide söz konusu ameliyatla küçültülüyor ve midenin kubbe kısmı olarak tanımlanan fundusun büyük bir kısmı çıkartılıyor. Midenin dolmasıyla beyne gönderilen nörohümöral mesaj fundustan kaynaklanıyor. Fundusun büyük bir kısmının çıkarılması erken doyma hissi konusunda yardımcı oluyor. Öte yandan; normal bir midenin sahip olduğu hacim 1500 – 2000 ml iken mide küçültme ameliyatı sonrasında midenin hacmi 50 – 100 ml’ye kadar düşürülüyor. Mide küçültme ameliyatı; karına açılan yaklaşık 1 cm çapındaki 5 delikten Laparoskopi yöntemiyle (kapalı müdahale) gerçekleştiriliyor. Tüp mide ameliyatı cerrahi müdahale açısından hem çok daha kolay hem de ameliyat sonrasında hastanın normal yaşantısına daha hızlı adapte olmasını sağlayan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Roux-Y Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Roux-Y Gastrik Bypass, midenin küçültülmesi ve yeni bir midenin eklenmesi esasına dayanıyor. Yaklaşık bir çay fincanı büyüklüğünde yeni bir mide yapılıyor. Kişi bu yeni mideyle yaşantısını sürdürüyor. Ameliyat esnasında; bağırsak uygun mesafeden kesiliyor, kesilen bağırsağın bir ucu daha önceden oluşturulmuş yeni mideye bağlanıyor. Devre dışı bırakılan büyük mide ve oniki parmak bağırsağından gelen kısım daha ileride ince bağırsağa bağlanıyor.

Biliyopankreatik Diversiyon İle Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Biliyopankreatik Diversiyon, obezite rahatsızlığı ciddi boyutlarda olan kişilere uygulanıyor ve bu operasyonda gıda emiliminin azaltılması amaçlanıyor. Böylelikle gıdalardan alınan kalorinin azalması sağlanıyor. Midede küçük bir poş/cep oluşturuluyor ve bu cep sayesinde gıda alımı da sınırlandırılıyor. Süreç içinde birey kolayca kilo vermeye başlıyor.

Mide Küçültme Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Laparoskopi yöntemiyle gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Ancak yine de ameliyat süresi hastanın durumuna göre de değişiklik gösterebiliyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Hemen Kilo Verilir Mi?

Ameliyat sonrasında kişilerin unutmaması gereken en önemli şey; yeme ve içme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi gerekliliği! Mide küçültme ameliyatı sonrasında beklenen kilo kaybı yaklaşık 2 yıl içinde yüzde 60 oranında gerçekleşecektir. Etkili biçimde kilo kaybı sağladığı rahatlıkla söylenebilir ancak midenin elastik bir yapıya sahip olduğu ve kontrollü şekilde beslenme düzeni sağlanmaması halinde yeniden kilo alınabileceği de unutulmamalıdır. Ameliyat olmaya karar vermeden önce hasta mutlaka, yeme – içme alışkanlığını değiştireceği konusunda kendisine söz vermelidir.

Mide Küçültme Ameliyatları Riskli Midir?

Mide küçültme ameliyatı cerrahi bir müdahaledir ve her cerrahi müdahalede olduğu gibi belirli riskler taşıyabilir. Ancak bu ameliyatların çoğunda uygulanan laparoskopik yöntem yani ameliyatın kapalı olarak gerçekleşmesi, operasyonun riskini azaltır. Yine de; mide küçültme ameliyatı uzman doktorlar elinde, uygun teknik ve donanıma sahip bir hastanede gerçekleştirilmelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nerede Yaptırılmalı?

Florence Nightingale Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi’nin uzman doktorları sizlere yardımcı olmaya hazır. Florence Nightingale çatısı altında gerçekleştirilen obezite ameliyatlarında en son teknoloji kullanılır. Obeziteyle mücadele konusunda gerekli tüm teşhis ve tetkikleri gönül rahatlığıyla yaptırabilir, size en uygun tedavi yönteminin belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Mide küçültme ameliyatı fiyatı konusunda ayrıntılı bilgi için çağrı merkeziyle ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lazer Liposuction İle Yepyeni Bir Siz İle Tanışın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.