Vücut Tipinize En Uygun Elbise Hangisi?

A+
A-
Vücut Tipinize En Uygun Elbise Hangisi?

Vücut hatlarınızı en iyi şekilde öne çıkaran elbiseyi bulmak söz konusu olduğu zaman önemli olan ilk konu vücut şeklinizi anlayabilmeniz olacaktır. Vücut şeklinizi anladığınız zaman üzerinize en iyi duracak ve sizi en iyi gösterecek elbiseleri bulmak çok kolay hale gelecek. Elbisenizin içinde güzel durmak için bir stiliste tonlarca para yatırmanız ya da vücut şeklinizi değşitirmeniz gerekmiyor.

Dengeyi Bulmak

Hayallerinizdeki elbiseyi bulmanın ilk adımı hangi vücut tipine sahip olduğunuzu keşfetmekten geçiyor. Eğer hangi vücut şekline sahip olduğunuza dair şüpheleriniz varsa daha önce paylaştığımız ve vücut şeklinize karar vermenize yardımcı olan yazımızdan destek alabilirsiniz.

Buradaki amaç, hangi vücut şekline sahip olursanız olun, dengeli bir vücut hattınız olduğu illüzyonunu oluşturmak olacaktır. Bu da omuzlarınız ve kalçalarınızın çizgide olması ve belinizin ve göğüs kısmınızın da belirgin hale gelmesi anlamına geliyor.

Elma Vücut Şekli İçin Elbiseler

Elme vücut şekli gibi daha yuvarlak hatlara sahip olan bir vücudunuz varsa şunları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Bel kısmında bir ya da birkaç kesim olan elbise tipleri vücut hatlarınızı ön plana çıkaracaktır.
 • Düz ya da tam oturan silüette, göğüs, bel ve göbek kısmında kaba durmayan elbiseler tercih etmelisiniz
 • Göğüs kısmının altından oturtmalı ve dizlerinize kadar inen elbiseler sizi en iyi gösteren elbiselerdir
 • V-yaka elbiseler de aynı şekilde daha dengeli bir vücut hattına sahip olmanızı sağlar.

Halter Yaka Elbiseler

Elma vücut şekline sahip kadınlar için harika bir seçenek de büyük desenli halter yaka elbiseler olacaktır. Bu modeldeki uzunluk, dizin hemen üstünde bitiyor olması da yine elma vücut şekli için oldukça uygun.

Halter yaka elbiseler dikkati orta kısmınızdan uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır, elbisenin düz kesimi ise orta kısmı ince göstermeyi ve problemli kısımları gizlemeye yardımcı olur. Elbisenin uzunluğu da en ince kısmınız olan bacaklarınızı sergilemenizi ve genel olarak daha önce bir figüre sahip illüzyonunu sahip olmanızı sağlar.

 

Armut Vücut Şekli İçin En İyi Elbiseler

Armut vücut şekline sahip bir kadının elbise modeliyle doğru dengeyi bulması için:

 • Her zaman vücut kısmınızı ortaya çıkarmaya çalışın ve bu kısımda üzerinize oturan elbiseler tercih edin.
 • Buna en güzel örneklerden biri Empire kesim elbiseler ve wrap elbiseler olacaktır.
 • Vücudunuzun üst kısmında ve omuzlarınızda drama oluşturan elbiseler tercih etmeniz gerekiyor. Bunu da üst kısmında desenler hatta kol kısımlarında farklı detaylara sahip olan elbiseler tercih ederek yapabilirsiniz.
 • Düşük bel kısmına sahip elbiselerden uzak durmalısınız çünkü bunlar kalçalarınızı daha büyük gösterir.
 • Kalça kısmında daha salaş ve geniş elbiseler tercih etmeniz de daha hoş bir figüre sahip olmanıza yardımcı olur.

Empire Bel Elbiseler

Armut vücut şekline sahip kadınlar için harika olacak bir elbise tipi de böyle göğüs dekoltesi olan uzun elbiseler olacaktır. Geniş ve dramatik kimono-stili elbiseler omuzlarınızın daha geniş durmasını sağlayarak daha dengeli bir vücut şekli illüzyonu oluşturur.

 

Ters Üçgen Vücut Şekli İçin Elbise Önerileri

Ters üçgen bir vücut şekli için elbise seçmeden önce geniş omuzlarınızı ve daha dar olan kalçalarınızı dikkate almalı ve şu ipuçlarına dikkat etmelisiniz:

 • Vücudunuzun alt kısmının daha geniş görünmesini sağlayacak elbiseler aramalısınız.
 • Bel kısmında kemer olan elbiseler tercih etmeli (ya da eklemeli) ve vücudunuzun alt kısmını daha dengeli göstermek için düz kesime sahip ya da alt kısmı kabarık olan elbiselere önelmelisiniz.
 • Bu vücut şekli için düşük bir bel modeline sahip olan elbiseler tercih etmek daha geniş olan üst vücut kısmınızı dengelemenize yardımcı olur.
 • Halter elbiseler, straplez elbiseler ve kolsuz elbiseler bu vücut tipine uyum sağlayacaktır.

Bel Kısmı Düşük Elbiseler

Eğer ter üçgen vücut şekline sahip bir hanımsanız, bu tarzda eğlenceli bir desene sahip olan hareketli bir elbise tercih edebilirsiniz. Dekoratif düşük bel kısmı kalça kısmını daha geniş göstererek geniş üst kısımla dengeyi sağlıyor. Tercihe göre bu elbiseye kemer ekleyebilir ve daha önce sahip olmadığınız şekilde belinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Kum Saati

Vücut hatlarınızı öne çıkaracak bir elbise bulmak söz konusu olduğunda en esnek sınırlara sahip olan vücut şekli budur. Vücudunuzun doğal kıvrımlarını öne çıkaran her türlü elbiseyi tercih edebilirsiniz fakat vücut hatlarınızı gizleyen elbiselerden uzak durmalısınız. Wrap elbiseler ve düzgün kesime sahip elbiseler de figürünüzü en iyi şekilde ortaya çıkarır.

V-Yaka Elbiseler

Bu modeldeki zarif V-yaka elbiseyi örnek alabilirsiniz. Bu elbise kum saati vücut şekli için mükemmel çünkü hatları ortaya çıkarıyor ve kıvrımları en iyi şekilde tanımlıyor (zaten kıvrımlı olan vücudunuzu sararak). Elbisenin renginin siyah olması da yine daha ince ve belirgin bir silüet oluşturmanızı sağlıyor. V-yaka detayı dikkati göğüs kısmına çekiyor – ki kum saati vücut şekline sahip bir kadının en belirgin özelliği budur.

 

Düz Vücut Şekilleri İçin Elbiseler

Doğal kıvrımları olmayan, düz vücut şekillerinde daha dengeli bir silüet ortaya çıkarmak için şu ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Sizin için bir bel kısmı oluşturacak ve omuz ve kalça kısımlarınızı da daha büyük gösterecek elbiselere ihtiyacını olacak.
 • Fırfırlar ve her türlü süslemeler de sizin en yakın arkadaşınız!
 • Ommuz kısmını geniş göstermek için halter yaka elbiseler harikadır ve kabarık etekli bir elbise tercih ederek de vücudunuzun alt kısmına ekstra hacim ekleyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda dizlerinizin üstündeki etekler ya da mini etekler de sizin için uygun olacaktır.

Wrap Elbiseler

Eğer yeni bir elbise satın almayı düşünüyorsanız kesinlikle bir wrap elbise tercih etmelisiniz. Düğümlü bel kısmı belinizi ortaya çıkarak ve sizin için çok daha feminen bir figür ortaya çıkaraktır. Hafif büzgülü etek kısımları da aynı şekilde kalçalarınızı ortaya çıkaracaktır.

 

Tam – Figür

Eğer tam figüre sahip bir kadınsanız, proporsiyonlarınızı göz önünde bulundurarak bazı kısımları gizlemek ya da bazı kısımları öne çıkarmak isteyebilirsiniz çünkü bu şekilde daha dengeli bir figüre sahip olursunuz.

 • Arka plana atmak istediğiniz kısımlar için o kısımları daha incegösteren ve genel olarak daha belirgin hatlara sahip olmanızı sağlayacak elbiseler seçmeniz gerekiyor.
 • Bel kısmınızı daha ince gösterecek wrap elbiseler aynı şekilde belinizden düz inen elbiseler de göbek kısmınızı daha ince gösterirken kalçalarınızı ön plana çıkarır.
 • Dizlerinizin hemen altına düşen ve kolları uzun elbiseler de uzun figürünüzü en iyi şekilde ortaya çıkaracaktır.

Plus-size Elbiseler

Mesela böyle V-yaka bir elbise vücut şeklinizi en iyi şekilde öne çıkarır ve vücudunuzun en zarif kısmına dikkat çeker. Göğsün alt kısmını ince gösteren detaylar da yine aynı şekilde vücut şeklinizi ön plana çıkarır. Üç çeyrek kollara sahip olması vücudun üst kısmının daha ince görünmesini sağlarken, etek kısmı da bacak kısmına doğru şekilde oturarak ne daha ince ne de daha kalın görünmesine sebep olur.

 

Vücut Şeklinizi Sevin

Vücut şekliniz ne olursa olsun harika görünmenizi sağlamanın ilk adımı sahip olduğunuz vücut şeklini kabul etmek olacaktır! Dışarıda herkes için harika bir elbise mevcut. Önemli olan vücut şeklinizi anlamanız ve sevmenizdir-çünkü siz kendinizi güzel hissettiğinizde, hissettiğiniz kadar güzel görünürsünüz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Sezon Abiye Elbise Modelleri 2020 başlıklı makalemizde abiye, abiye elbise ve elbise hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.