Kadın Spor Ayakkabı Modelleri Arasında Kalmayın: İşte Püf Noktaları!

Kadın Spor Ayakkabı Modelleri Arasında Kalmayın: İşte Püf Noktaları!

Ayaklarınız yaşamınız boyunca vücudunuzu taşıyan ve aynı zamanda yürümenizi, koşmanızı sağlayan iki işçi gibidir. Bu nedenle ayak rahatınız oldukça önemlidir. Sizler, şıklığınıza özen gösterdiğiniz kadar rahatlığınıza da gerekli özeni göstermek istersiniz. Hareket özgürlüğünüzü, ayağınıza en uygun olan kadın spor ayakkabıyı tercih ederek sağlayabilirsiniz. Ancak aldığınız spor ayakkabı ayak yapınıza ya da yaptığınız spor dalına uygun ayakkabı olmalıdır. Şimdi sizlere kadın spor ayakkabısı bakarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazacağız.

Kadın Spor Ayakkabısı

Kadın Spor Ayakkabı Seçimine Dikkat!

 Herkes modaya uygun, şıklıktan taviz vermeyen bir ayakkabı ister. Ancak önceliğimiz ayak rahatlığımızı ve sağlığımızı korumak olmalıdır. Bu nedenle kadın spor ayakkabı alırken her zaman ayağınızın ne kadar rahat ettiğine dikkat edin. Ayrıca ayakkabının sakatlanma riskinizi en aza indiren şekilde tasarlanmış olmasına dikkat edin. Yanlış tercih yapılarak alınmış bir kadın spor ayakkabı sağlığınızı tehdit eder. Peki nelere nasıl önem göstermek gerek?

1- Kadın Spor Ayakkabıda Altın Kural: Rahatlık!

 Birçok ayakkabı, bazı spor türlerinin sebep olabileceği burkulma ve gerilmelerden ayakları korumak için yapılır. Her ayakkabının işlevi, tabanı, bileği ve ayağı sarış biçimi branşa uygun olarak yapılır. Mesela yürüyüş ayakkabıları serttir, koşu ayakkabıları ise daha esnek ve yumuşaktır. Hava yastıklı ya da jelle dolu yaylı bir görünüşe sahip spor ayakkabılar taban ve topuk ağrısı çekenler için çok iyi bir tercihtir. Ancak ayak bilekleri çok kolay dönen kişiler için ise hiç uygun değildir. Spor ayakkabı hem dayanıklı hem de hafif olmalıdır. Mutlaka ayak numaranıza uygun bir ayakkabı almanız gerekir. Yaşınız ilerledikçe ayak numaranız değişebilir; ayak numarası markalara göre de değişiklik gösterir. Kendinize uygun gördüğünüz ayakkabıları denerken, mutlaka her iki ayağınıza da giyin. Yürüyün. Eğer online olarak ayakkabı aldıysanız, şanslısınız evde daha fazla deneme hakkınız var. Unutmayın, kadın spor ayakkabı modellerinde üst kısmın rahatlığı oldukça önemlidir. Çok sıkı olmamalıdır. Ayağınızı rahatsız edecek biçimde temas eden bir yeri olmamalıdır. Parmak uçlarında ise mutlaka boşluk olmalı, tüm ayak parmaklarınız rahatça hareket edebilmelidir. Kadın spor ayakkabısı alırken bunlara kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Kadın Spor Ayakkabısı

2- Ayaklarınız Mutlaka Nefes Alsın!

 Kadın spor ayakkabı tercihinizde ayakkabının nefes alan bir kumaştan yapılmış olmasına dikkat edin. Aksi halde ayağınız hava almaz. Bunun sonucunda da ayağınızda terlemeye başlar ve kötü bir koku ortaya çıkar. Aynı zamanda ayağınızda mantar gibi hastalıklara da davetiye çıkarır. Unutmayın; ayağınızın da nefes almaya hakkı vardır!

3- Kadın Spor Ayakkabısı Denerken Çorapsız Olmayın!

 Spor ayakkabı seçerken, onu her daim kullanacağınız çorapla denemelisiniz. Çünkü spor yaparken giydiğiniz çorap ile günlük giydiğiniz çorap, yapısal olarak farklılık gösterebilir.

Kadın Spor Ayakkabısı

4- Fazlalıklardan Kurtulun!

 Kadın spor ayakkabı seçiminde, ayakkabının bağcıklarına, spor ayakkabıdaki gereksiz aksesuarlara dikkat edin. Özellikle ayakkabıların birbirine sürtünmesine sebep olacak aksesuarlara sahip olan, kadın spor ayakkabı modellerini tercih etmek ayak rahatınız için doğru bir seçenek olmayabilir.

5- Bir Spor için Bir, İki Spor için İki Ayakkabı!

 Her spor alanına özel olarak farklı spor ayakkabı modelleri tasarlanır. Spor alanları, kendi içlerinde farklı fiziksel özellikler ve hareketler gerektirir. Bundan dolayı amacı dışında spor ayakkabı kullanmak sağlığınızı tehdit eder. Ayrıca sakatlık riskini de artırır. Bu nedenle farklı spor dalları için farklı spor ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Spor egzersizlerini sağlıklı ve konforlu bir şekilde yaparken aynı zamanda şıklıktan da ödün vermek istemeyen kadınlar için Sportive, alanındaki en iyi markaları yüzlerce farklı kadın spor ayakkabı seçenekleri ile kapınıza kadar getirir.  Alışverişinizi keyifli, kolay ve kaliteli bir hale getirmek için Sportive’e uğrayın, onlarca farklı markanın yüzlerce modeli ile tanışın!

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar başlıklı makalemizde Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.