Höşmerim Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

A+
A-
Höşmerim Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Balıkesir’in ünlü tatlısıdır. Bu yörenin en sevdiği leziz tatlılardan bir tanesidir. Höşmerim tatlısını bir kez tadanların vazgeçemeyecekleri yolları Balıkesir’e düştüklerinde muhakkak bu tatlıyı yer ve yanlarına bir miktar alarak memleketlerine götürmektedirler.Bu tatlının asıl çıkış noktası ise Balıkser’in Havran ilçesidir. Yaklaşık 600 yılı aşkın değişik tariflerle hazırlanan sarı renkli tatlıdır. Bu tatlıyı ilk deneyenler Anadolu yörükleridir. Bu tatlının  ismi halk arasında ‘peynir tatlısı’ olarak bilinir. Asıl ismi bu tatlının ,’Hoşmu Erim’dir. değişikliğe uğrayarak Höşmerim adını almıştır. Yöre ile özdeşleşen bu tatlı Havran ilçesinin sembolü haline gelmiştir. Her zaman Balıkesir’e yolunuz düşmeyebilir bunun için sizlerde höşmerim tatlısını deneyebilir yapabilirsiniz. Yapımı oldukça basit ve fazla teferruatı olmayan bir tatlıdır. İşte höşmerim tatlısının yapılışı…

   Malzemeleri
-1 kg süt (pişmemiş olacak)
-1 çay kaşığı peynir mayası
-1 bardak irmik
-3.5 bardak şeker
-1 yumurta sarısı
 Tarifi
Tatlının sütü pastorize olmayacak yani hazır süt olmayacaktır. Pişmemiş süte peynir mayasını ekleyip 6 dakika süre tutup bekleyin. Başka bir tencereye irmik ve şekeri boşaltıp iyice karıştırın. Daha sonra yumurta sarısını ekleyip ocakta sürekli karıştırarak pişmesini sağlayın. Dibinin kesinlikle tutmamasına özen gösterin. 15 dakika kadar daha pişirip özdeşleşmesinin sağlayıp ocağı kapatın. Tarifi deneyenlere afiyet olsun.
hosmerim-tarifi-6775032

Bir önceki yazımız olan Kalça Eriten Kolay Çay Tarifi başlıklı makalemizde çay diyeti, diyet tarifleri ve kalça yağları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.