CoronaVirüs’e Karşı: Islak ve Kağıt Mendil Nasıl Seçilmeli?

A+
A-
CoronaVirüs’e Karşı: Islak ve Kağıt Mendil Nasıl Seçilmeli?

Günümüzde hepimizin cebinde ve çantasına sakladığı ve kullandığı ıslak ve kâğıt mendillerin yanlış seçimi çağımızın en büyük sağlık problemlerinden olan kansere kapı aralıyor. Bu da Islak ve Kağıt Mendil Nasıl Seçilmeli gibi soruları akıllarımıza getiriyor.

Ucuz yollarla elde edilen kâğıt mendillerin dioksin adlı beyazlatıcı bir madde ile kanserojen bir yapıya büründüğü tespit edildi. Ne yazık ki maliyetten kısmak ve daha fazla kâr elde etmek isteyen üreticiler kullanıcıların sağlığını pek umursamıyor.

Dioksin denen maddenin piyasadaki kâğıt mendil firmalarının çoluğunda bulunması ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser yapıcı maddeler sıralamasında başı çekmesi tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne sermekte. Ancak günümüzün restoran ve kafelerden uçaklara kadar bir çok alanında kullanımı olan ıslak mendiller çok daha fazla olumsuz unsur içerebilmekte. Amerika Birleşik Devletlerinde henüz yasa altına alınmamış ancak kağıt mendil ve ıslak mendil hijyen mevduatı kapsamında etiketlendirme uygulaması başlatmıştır.

blank

Bir kâğıt mendilden beklenti emici ve kullanım koşullarına göre yumuşak olmasıdır. Islak mendiller ise daha çok hijyen amaçlı kullanılır. Tüm bu gereksinimleri karşılasa bile ıslak ve kağıt mendil seçimlerinde  bazı faktörler dikkate alınmalı.

Kağıt Mendil Nasıl Seçilmeli

Kâğıt mendillerdeki zararlı kimyasalların yanı sıra ne için kullanacağınız seçiminiz için önem arz eden bir soru. Kâğıt mendillerdeki kimyasalların bebekleri yetişkinlere göre %200 daha fazla etkili olması, yaptığınız seçimin ne kadar kritik olduğunu göstermekte. Bununla beraber kâğıt mendillerin cilde uyumlu yapısı ve tahriş etkenleri de bir diğer seçim unsuru.

Kâğıt mendil seçimlerinde özellikle en çok kullanılan yüz ve burun çevresine yaptığı etki göz önünde bulundurulmalı. Ciltte tahrişe ve yaraya sebep olan sert kâğıt mendiller kalitesiz ve ucuz imal edilmiş sağlığımızı riske eden bir başka etkendir. Neredeyse tüm hastalıkların dış etkenlerden ötürü vücudumuza girdiğini düşünürsek, vücudumuzun en savunmasız noktalarında kullandığımız ıslak mendillerin ambalaj şekli de kullanıcılar tarafından dikkat edilmesi gereken bir husus. Dışarıdaki tehlikelere maruz kalan ve uygun paketlenmemiş ıslak mendiller kesinlikle tercih edilmeli.

Islak Mendil Seçimi Nasıl Yapılmalı

Başlarda kolonyalı mendil olarak günlük hayatımıza giren, daha sonra genel bir tabirle ıslak mendil olarak hayatımızın tüm alanlarında kullanmaya başladığımız ıslak mendiller, devamında kaliteli ve kalitesiz bir çok ürünün pazara girmesine olanak verdi. Bu kadar çok çeşit ve seçenek içerisinde kullanıcıların ıslak mendil seçimi nasıl yapması konusunda zorlanmalarına sebep olmakta. Hijyen ve temizlik için kullanılan ıslak mendillerin birden çok üretim şekli ve kullanım alanı mevcuttur. Kalitesiz ıslak mendiller kötü kokuları yüzünden baş ağrısına sebep olabilir dahası birbirine tutunamayan dokuları yüzünden parça parça ayrılabilir.

Kaliteli ıslak mendiller 1. Sınıf kuşe Kraft kağıt veya üçlü folyo kağıtlarla üretilir. Sağlam bir ıslak mendili iki elinizde tutup ortadan ikiye ayırırken size karşı sağladığı dirençle anlayabilirsiniz. Islak mendillerin iç malzemeleri tela, non woven yani dokusuz olarak iki şekilde üretilir.  Özellikle sert dokulu ve sırf güzel koku vermek için zararlı kimyasalların kullanıldığı ıslak mendiller bebeğinizde pişik ve ileriye dönük rahatsızların oluşmasına sebep olacaktır. Paraben gibi zararlı kimyasallarla üretilmiş ıslak mendillerden hem kendiniz hem de sevdikleriniz için kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Kâğıt mendillerde olduğu gibi ıslak mendillerin de ambalajlarının dış etkenlere kapalı ve birinci sınıf yapılmış olmasına özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Kahküllü Saç Kesim Modelleri 2020 başlıklı makalemizde bangs hairstyles, kahküllü saç modelleri 2014 ve yüz şekline göre kahkül kesimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank selma ceylan dedi ki:

    hiç düşünememiştim bu detayları müthiş gerçekten