Kızlık Zarı Nedir? Merak Edilenler

A+
A-
Kızlık Zarı Nedir? Merak Edilenler

Son dönemde sıkça araştırılan bir operasyon olan kızlık zarı dikimi, ülkemizde de sıkça sorulmaya başlamıştır. Yöresel ve geleneksel yapıların veya bunların yanı sıra sağlıksal bir problem için başvurulan bir yöntem haline gelen kızlık zarı dikiminin her operasyonda olduğu gibi olası tehlikeleri vardır. Gelişen tıp ile birlikte günümüzde bu risk en aza indirgenmiş olup operasyonlar yüksek başarı oranı ile gerçekleştirilmektedir.

Nedir?

Latince’de “hymen” olarak bilinen dilimizde kızlık zarı olarak geçen vajina çeperinin 1-2 cm gerisinde bulunan ince bir dokudur. Bilinenin aksine bu doku bir organ olmamakla birlikte herhangi bir işleve de sahip değildir. Kız çocuklarda anne karnında oluşan bu yapı ergenliğin girişine kadar vajina içerisine bakteri ve mikrop girişini engellemektedir. Bu nedenle bir organ olmayan kızlık zarı kadın genital bölgesinin korunmasında görevli olan bir duvardır. Bazı olası durumlarda yeni doğan bebekler idrar kanalına sahip olmaz bu gibi durumlarda bu yapı çıkartılıp bu bölgeye üretra olarak işlenir. Bu durum çok nadir görülen bir hastalıktır.

Yırtılma Nedenleri

Kızlık zarı günlük yaşamda sürtünmeye maruz kalan genital bölge içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle istem dışı hareketler de kızlık zarı yırtılmasına neden olabilir. Genital bölge gerilmesine neden olan sportif faaliyetler veya yine genital bölge gerilmesine neden olan sert/kesici obje üzerine düşme durumları da kızlık zarının yırtılma nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra başka bir sağlık problemi çözümü için kullanılan ilaç ve tamponlar, bu bölgeyi ilgilendiren tıbbi operasyonlar geçirmek de bu problemin meydana gelmesinin sebepleri arasındadır. Çok düşük bir istatistiğe sahip olsa da genital bölge gerilmesine neden olacak kadar fazla mastürbasyon yapmak da genital bölge sorununa neden olabilir.

İşlem Kime ve Nasıl Gerçekleşir?

Bazı hukuki ve tıbbi nedenler kızlık zarı muayenesi yapılmasını gerektirebilir. Bu gibi durumlarda mahkeme onayı veya tıbbi bir belge gerekebilir. Bu muayenenin sebebi kızlık zarı türünün bulup en doğru dikim operasyon biçiminin bulunması içindir. Kızlık zarı dikimi operasyonu basit ve kısa süreli bir operasyon olduğundan lokal anestezi kullanılır. Bazı ameliyat korkusu olan hastalar için genel anestezi de tercih edilebilir. Operasyon, adet bitiminin sonunda yapılması gereken bir operasyondur. Ortalama 30 dakika süren bu operasyon sonrası bölge hala anestezi etkisinde olduğundan herhangi bir ağrı hissedilmez. Kızlık zarı dikimi sonrası ağır işlerden kaçınılması gerekir.

Operasyon Sonrası

Kızlık zarı dikimi operasyonu sonrası doktorunuzun önerdiği doku temizleyici ve tıbbi kremlerin bir hafta boyunca günde iki defa kullanılması ve düşük doz ilaçların ihmal edilmemesi dokunun aldığı hasarın en kısa sürede iyileşmesi için gereklidir.

  • Tercihen ilk gün su temasının engellenmesi,
  • İlk iki hafta havuza ve denize girişin engellenmesi,
  • Ortak kullanıma ait tuvaletlerin kullanılmaması,
  • İlk 1 hafta genital bölgeye zarar verecek dar giysilerin tercih edilmemesi gerekmektedir.

Kızlık zarı dikimi operasyonu sonrası genel olarak ağrı kesici ihtiyacı duyulmaz ve operasyon sonrası birkaç saat içinde günlük rutin yaşama dönülür. Operasyon başarısının etkisi kadar operasyon sonrası doğru dezenfekte ve koruma da bir o kadar önemlidir. Operasyon başarısı; doğru cerrahi hamleler, steril bir ameliyathane ve önemli ve titiz yara bakımı sonucu gerçekleşir. Bu operasyonun asıl amacı ilk cinsel ilişkide kanama görülmesini sağlamaktır. Bu nedenle operasyon öncesi ve sonrası gerekli bilgi ve danışmaya doktorunuz tarafından sahip olmalısınız. Esra Çabuk Cömert kızlık zarı dikimi Ankara sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Testi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde güzellik, kalıcı makyaj ve Kontür hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.