Halı Lekelerinin Çıkarılması İçin Püf Noktalar

Halı Lekelerinin Çıkarılması İçin Püf Noktalar

Evinde güzel yeni bir halı yanında genç bir çocuk ve evde  köpek yada kedisi olanlar için,  halı lekeleri çıkarma yöntemleri neler, bilinçli olmalarında her zaman yarar vardır. Çoğu anne bildiği gibi, eğer çocukları varsa olacağını bekleyen bir kaza her zaman vardır. Eğer bu karışımı köpekleri eklediğinizde, tüm dökülmelerin ve aksiliklerin önlemek için sadece bir yol  yoktur. Neyse ki, hiçbir büyük leke felaket değil, halı lekesini çıkaran bir çok yöntem vardır. Halı lekeleri çıkarma yollarını araştırma yaparken, bazı oldukça ilginç halı lekelerinin çıkarma hilelerini keşfettim ve siler ile paylaşmak istedim…

HALIDA KAHVE VE ÇAY LEKESİ NASIL ÇIKAR

Bu sadece en çok gerekli bilmemiz gereken  halı lekeleri çıkarma yöntemlerinden en önemlisidir. İster inanın ister inanmayın, ama kahve ve çay lekeleri genellikle bira ile çıkarılabilir. Sadece leke üzerinde biraz biradökün ve bir dakika kadar beklemeniz gerekir. Sonra sıvı lekeyi kuru bir kağıt havlu ile silin . Tüm leke çıkmış değilse gerektiği gibi, işlemi yineleyin.

HALIDA MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR

Açık renkli halı ile, mürekkep ve  kalem tarafından bırakılmış bir mürekkep lekesi bulmak kabus gibidir.Küçük çocuklarımız her zaman kalem ile oynamak ve boyamaktan zevk alırlar, ben kilim deki mürekkep lekeleri çıkarmak için bu yöntem özellikle ilgileniyorum. Limon suyu ve tartar kremi kullanarak, bir hamur yapın ve leke üzerine hafifçe sürün, sonra 5-10 dakika bekletin.Sonra nemli bir sünger veya bir bezle kurulayın.

HALIDA MEYVE SUYU VE KIRMIZI ŞARAP LEKESİ NASIL ÇIKAR

Elinizdeki tıraş kremini biraz fışkırtın, sonra lekenin üzerine tamamen kapsayacak şekilde yayın. Sonra onu temizlemek için soda yada suyla nemlendirilmiş bir sünger kullanın, yaklaşık iki dakika boyunca bekletin. Tüm leke çıkmaz ise gerektiği gibi tekrarlayın. Bu yöntem halıdaki kırmızı sulu ya da kırmızı şarap, meyve suyu lekeleri için oldukça etkili bir yöntem.

HALIDAN SAKIZ LEKESİ NASIL ÇIKAR

Çoğu anne-babalar çocuklarının sakızı  ile  en az bir kez halıda yapışmış sakızla uğraşmak zorunda kalmışlardır. Önceden, her zaman sakız dondurmak için buz kullanarak bu halıyı kazıyarak sakızı çıkardıklarını duydum. Buz sizin için işe yaramazsa, o zamanda analjezik ısı losyonları, halı liflerinin sakızı halıdan çıkarmak için kullanabilirsiniz içinde  kimyasallar var. Basitçe sakızı yerinde ovalamalısınız, sonra bir fön makinesi ile ısıtın. Yerindeyken plastik bir sandviç torbası ile üstüne basın ve sakız uzatarak halıdan çekin.

HALIDA KAN LEKESİ NASIL ÇIKAR

Kan halı ve kumaştan çıkarmak için en zor lekeleri biri olabilir. Eğer halı üzerinde çirkin bir kan lekesi varsa, çıkarmak için bu yöntemi deneyin. Eşit parçalarda soğuk su ve eti ezip karıştırın. Lekenin üzerine karışımı sürün ve yarım saat bekletin. Son olarak, halıdaki lekeyi örtecek bir su ekleyin-nemlendirilmiş sünger veya bez kullanın. Bazı insanlarda bu yöntem   inanılmaz işe yaramış, bu yüzden kesinlikle bir deneyin değer!

HALIDA İDRAR LEKE VE KOKULARI NASIL ÇIKAR

Evcil hayvan sahipleri için, halı üzerinde bir kaza varsa, iyi bir tekniktir. Hem idrar lekeleri ve kokuları ortadan kaldırılmasında bile etkilidir. Beyaz sirke, sıvı bulaşık deterjanı, sağlıklı bir şekilde fışkırtma ile yapabilirsiniz.Bir litre  sıcak su ve üç yemek kaşığı sirkeyi karıştırın. Karışımın içine bir sünger ya da bez batırın ve idrar oracıkta hafifçe sürün. Birkaç dakika sonra, temiz bir bezle  kurulayın. Çalkalamaya gerek yoktur.

HALIDAN YAĞ LEKELERİ NASIL ÇIKAR

Çirkin yağ lekeleri, açık renkli halıları berbat edebilir. Bu çıkmaz ise, bunu çıkarmak için Lava sabun kullanmayı deneyin. Sadece nemli bir sünger ile iyice durulayın, daha sonra  yağ noktaları üzerinde sabunu ıslatıp ovarak sürün. Tamamen çıkmasa bile yağ lekeleri halı kuruduğunda daha hafif görünüyor sizde  fark edeceksiniz. Bu durumda, tekrar deneyin ve durulayın.

Bir egzotik oryantal halı ya da pahalı halı nız varsa herhangi bir leke çıkarma yöntemini denemeden  önce tabii ki, size üreticinin yönergelerini okumalısınız. Daha sonra sizin için paylaştığımız halı lekesi çıkarma yöntemlerini deneyin.

Bir önceki yazımız olan Modern Mutfak Dolapları Ve Dokorasyonları 2020 başlıklı makalemizde kahverengi mutfak dolabı 2014, kırmızı ve beyaz mutfak ve mutfak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.