Kedilere Zararlı Yemekler Nedir?

Kedilere Zararlı Yemekler Nedir?

Kedilere zararlı yemekler nedir merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz! Evcil hayvanınızın sağlığı oldukça önemlidir. Bundan dolayı yemesi ve yememesi gereken şeylere oldukça dikkat etmelisiniz. Her ne kadar yemeklerimizi bizimle yemeye çalışsalar da buna izin vermemelisiniz. Kendi diyetlerine uygun mamaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak kediler bildiğiniz gibi ot yiyip kendilerini kusturan hayvanlardır. Bu yüzden bazen sizin yetiştirdiğiniz çiçeklere ya da bitkilere dadanabilirler. Eğer bu riski sıfırlamak istiyorsanız o zaman evinizde bunları bulundurmamanızı tavsiye ederiz. Bunlar yerine kedilere de faydalı olan çiçekler ve otlar besleyebilirsiniz. Eğer hazırsanız hemen yazımıza başlayalım ve kediler ne yememeli sizlere gösterelim.

Kedilere Zararlı Yemekler Nelerdir?

Kedilere Zararlı Yemekler Nelerdir?

Kedilere zararlı yemekler deyince aklımıza tabii ki şeker ve çikolata gelmelidir. Kediler ve köpekler şeker hastalarıdır. Bundan dolayı size göre küçük bir miktar çikolata ya da şeker onların boyutlarına göre fazla olabilir. Bu yüzden az miktar çikolata ya da şeker bile onları öldürebilir. Bu riski almamanız için her ne kadar çok istese de kedinize çikolata ve şeker vermemelisiniz. Üçüncü uyarımız ise tabii ki yağlı kızartmalar olacaktır. Bizim yemeklerimizdeki yağ oranı ya da kızartmalardaki yağ da kediler için oldukça fazla zararlıdır. Her ne kadar bazı kediler cips gibi yağlı şeyleri sevseler de yememeleri gerekir. Bundan dolayı patates kızartması ya da diğer kızartmaları kedinize yedirmemelisiniz.

Az önce bazı çiçeklerden bahsettik. Bu çiçekler zambak, nergis, begonyadır. Ayrıca bitki olarak ise soğan, sarımsak, fındık ve üzüm yememeleri gereklidir. Bunlardan bazılarının etkilerine biraz bakalım. Kediler zambak yediklerinde kusma, halsizlik gibi bazı belirtiler gösterirler. Bunun nedeni onlar için zehirli olmasıdır. Ayrıca bazı veterinerler yalnızca zambağa değil zambağın içine konduğu suyu da kedilere yaklaştırılmaması konusunda uyarıyor. Gelelim soğan ve sarımsağa. Soğan ve sarımsak kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar vermektedir. Eğer kediler soğan sarımsak ya da içlerinde bu malzeme bulunan yiyecekleri tüketirlerse farklı tepkiler vermektedir. Bu tepkiler mide bulantısı, kusma, ishal, ağızda tahriş ve salya gibi şeylere yol açıyor. Yukarıda yazdıklarımızı yeterli bulmazsanız veteriner hekimlere danışmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Çatlağı Azaltma Yolları Nedir? başlıklı makalemizde Hamilelik Çatlağı Azaltma Yolları, Hamilelik Çatlağı Azaltma Yolları Nedir? ve Hamilelik Çatlağı Azaltma Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.