Harika Bir Mutfak İçin 17 Tasarımcı Hilesi

Harika Bir Mutfak İçin 17 Tasarımcı Hilesi

Eksiklerinizi kamufle etmek, ışıklandırmanızı daha iyi duruma getirmek ve genel olarak mutfak tasarımında göze batan hatalardan kaçınmak için yepyeni fikirler edinin.
Harika tasarımı etkileyen en önemli şeyler detaylardır- özellikle de özenli bir şekilde yaptığınız için farkına bile varmadığınız hatalar. Bir mutfak tasarımcısı olarak, harika mutfaklarınızın daha fonksiyonel hale gelmesini de sağlayacak özel tekniklerim var. Burada da size mutfak tasarımı hakkında en iyi 17 sırrımı açıklıyorum.

Prizler hakkında her şey

1-Prizlerinizi renklerle koordine edin. Yerel yapı tasarıları genellikle mutfakta her 1.20 metrede bir elektrik çıkışı olmasını zorunlu kılar. Beyaz prizler genellikle elektrikçilerin ilk tercihidir -ve işte benim bir tasarımcı olarak hayatta olmamı sağlayan şeylerden biri de bu. Parıldayan zıtlıklarıyla beyaz prizler mutfak tezgahının arka kısmındaki fayansların güzelliklerini göstermelerini engelliyor. Neyse ki, tezgah arkanızda kullandığınız fayansların renklerini kullanarak, ve bu renklere göre prizlerinizi koordine ederek bu ikilemden kurtulabilirsiniz. Renkli prizler ve duvar tabanları yerel elektrikçinizde ya da ışıklandırma satan büyük mağazalarda uygun fiyata bulabileceğiniz malzemeler.

2-Dolaplarınızın alt kısmında prizlerinizi gizleyebilirsiniz. Tezgah arkanızdaki fayansların güzel görünümünü kaybetmesini istemiyorsanız, bir diğer seçenek de prizlerinizi dolaplarınızın altına yerleştirmeniz olacaktır.

3-Farklı priz stillerini karıştırın. Ben her zaman fikir vermeden önce kişiye kahve makinalarını ya da tost makinalarını tezgahın üzerinde bırakıp bırakmadıklarını sorarım. Bu sayede de eğer cevapları evet olursa, makinanın arkasına bir priz eklerim çünkü o makina sürekli kullanımda olacaktır. Diğer türlü dolabın altına yerleştirilen bir prizden kablolar uzanırken kötü bir görüntü oluşturacaktır. Kullanılan eşyalara göre dolap altı ve duvar prizlerini kombine etmeyi unutmamalısınız.

4-Gizlenebilir prizler kullanın. Prizlerin görüntüyü bozmadığı bir mutfak için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise tezgahta kaybolabilen gizlenebilir prizler kullanmak olacaktır. Bu tarz tasarımlar özellikle prizleri gizleyebileceğiniz bir dolabın olmadığı kısımlarda oldukça kullanışlı hale geliyor.

5-Prizleri köşelere çekin. Eğer duvar prizleri kullanmak istiyorsanız ve bunun için çözümler arıyorsanız daha az rahatsız edici bir görüntü oluşturmak ve ve dikey oryantasyonu bozmamak adına prizlerinizi tezgaha yakın ve köşe köşe kısımlarda kullanabilirsiniz.

6-Bir şarj istasyonu oluşturun. Bugünlerde kullandığımız onlarca alet şarja ihtiyaç duyuyor. Çekmecelerinizden birini çoklu bir priz ile bir şarj istasyonuna dönüştürebilir, bu sayede akıllı telefonlarınızı ya da tabletlerinizi gözlerden uzak şekilde şarj edebilirsiniz.

Stil ve Fonksiyonellik İçin Işıklandırma Sırları

7-İş ışıklandırması kullanın. Dolap altında kullanılan ışıklandırmanın en önemli özelliği direkt olarak tezgahı ışıklandırması ve bu sayede de yemek yaparken gözlerinize daha az baskı yüklüyor olması. İş ışıklandırması olarak adlandırılmasının sebebi de bu. Bu ışıklandırmaları her zaman dolabınızın ön kısmına yakın olarak kullanın, arkasına yakın olarak değil. Eğer ışıklandırma arka kısımda duvara daha yakın bir yerde olursa, yoğun ışıklandırma tezgahınıza değil tezgah arkasındaki fayanslarınıza vuracaktır, bu da bu ışıklandırmanın asıl amacını saptırmış olur.

8-Dolaplarınızı parlatın. Geçmişte bir dolabın iç kısmının ışıklandırılması demek her rafın cam olması gerektiği anlamını taşırdı. Işık kaynağı genellikle dolabın en üst kısmına konurdu ve ışığın en alt tarafa da işlemesi için rafların cam olması bir zorunluluktu. Işık kaynağından uzaklaştıkça raflara vuran ışık miktarı da azalıyordu haliyle.

Fakat bu zamanlar geride kaldı ve ışıklandırmalarda oldukça gelişti, bugünlerde ben dolapların iki kısmına da LED ışık bantları eklemeyi daha çok tercih ediyorum. Bu sayede her raf ayrı ayrı parlayabiliyor, bunun örneğini yukarıdaki fotoğrafta da görebilirsiniz. LED ışık bantlarını dolabın çerçevelerinin arkasına gelecek şekilde yerleştirerek gizleyebilirsiniz. Eğer çerçevesiz bir dolabınız varsa küçük bir çukur oluşturarak dolabın yan kısımlarına gizleme yöntemini de kullanabilirsiniz.

Cihaz Hileleri

9-Bulaşık makinenizi panellerle gizleyin. Buzdolabınız dolaplar arkasında (panellerle) gizlenmiş olsun ya da olmasın, bulaşık makinenizi dolaplarınızın görüntüsünü çelik bir görüntü ile bozmaması ve daha harmonik bir görüntü oluşması için panellerle gizlemeyi düşünmelisiniz. Bu fotoğrafta mesela, bulaşık makinesi evyenin sol tarafına gizlenmiş durumda.

10-Mikrodalga fırınınızı gizleyin. Mikrodalga fırınlar yemek ısıtmak ya da içecekleri tekrar ısıtmak için hala mutfaklarda kullanılan oldukça önemli bir parça. Birçok müşterim mikrodalganın mutfak tezgahında yer kaplaması ve görüntü kalabalığı oluşturması yerine göz önünde olmamalarını tercih ediyor. Bunun için bir seçenek, kaldırılabilir bir dolap kapağı kullanmak ve mikrodalga fırınınızı bu dolabın içinde tutmak olacaktır, fotoğrafta da görebileceğiniz gibi.

Aspiratör Fikirleri

11-Aspiratörü sıkıştırmayın. Borulu bir aspiratör kullandığınız zaman dolaplar ve aspiratörün iki yanı arasında biraz boşluk bırakmanız her zaman iyi bir tercih olacaktır. Görsel olarak aspiratör sıkışmış gibi görünmeyecektir ve aynı zamanda da dolabınızın yan kısımları kolayca kirlenmekten de kurtulacaktır.

12- Aspiratörünüzün yan kısmında cam dolaplar kullanmayı tekrar düşünün. Cam dolaplar aspiratörün yan kısımlarında kullanıldığında harika bir odak noktası oluşturur, fakat aynı zamanda da pratik olur mu? Eğer her seferinde camlarınıza damlayan yağları ve yemek artıklarını silmek ilginizi çekmiyorsa, cam dolapları başka bir kısımda kullanmak çok daha akıllıca olacaktır.

Can Sıkıcı Durumlardan Kurtulma

13-Alanları belirleyin. Mutfağınızı planlarken yemek hazırlama ve temizlik kısımlarını ayrı ayrı belirlemeniz gerekir. Yemek hazırladığınız kısmın gerçekten bütün kirli bulaşıklarınızın bulunduğu yerin hemen yanında olmasını istiyor musunuz? Yemek hazırlama kısmını bir ada kullanarak ortaya çekebilir ve temizlik kısmını ise köşelerde tutabilirsiniz.

14-Kullandığınız adadaki yemek hazırlama kısmını geniş tutun. Simetriyi çok severim ve genellikle de kullandığım mutfak adalarında evyeyi orta kısma yerleştiririm. Fakat eğer oldukça uzun bir mutfak adası kullanıyorsam evyeyi orta kısma yerleştirerek sağındaki ve solundaki alanları kısıtlamam. Son zamanlarda ben mutfak adalarında evyeyi köşe kısımda kullanarak yemek hazırlama kısmını maksimize etmeyi tercih ediyorum.

Mutfak adasına evye eklerken düşünülmesi gereken bir diğer etken ise evyenin genişliği. Evye ne kadar büyük olursa, o kadar göz alıcı bir odak noktasına dönüşüyor.

15-Vidalarınızı kısaltın. İkiye katlanan dolap kapaklarında kullanılan vidalar zaman içerisinde diğer dolap kapaklarında çizikler oluşmasına sebep olabilir. Çünkü katlanan dolap kapağı yerine otururken hemen yanındaki dolap kapağına sürtünür ve bu da zaman içinde iz bırakır.

Bunun için küçük bir çözüm: katlanan dolabın kapağındaki vidanın boyutunu biraz küçültebilir, bu sayede vidanın sürtünerek oluşturduğu çiziklerden kurtulabilirsiniz.

16-Bir kapak depo alanı oluşturun. Tencere ve tavalarınızın kapaklarını depolamak bir kabusa dönüşebilir. Bu problemi çözmenin birçok yolu mevcut fakat benim favorim yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi çekmecenin içinde bir bölme oluşturarak kapaklarınız için ayrı bir depolama alanı oluşturmak.

17-Güvertenizi temizleyin. Evyenizde bir sabunluk ve hava düğmesi olmasını tercih ederek tezgahınızın daha toplu durmasını sağlayabilir, kalabalığı hem tezgahınızdan hem de tezgah arkanızdan uzak tutabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tekzen Avize Modelleri ve Fiyatları 2020-2021 başlıklı makalemizde tekzen avize modelleri 2020-2021, tekzen avize modelleri fiyatları ve tekzen avize ve sarkıtlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.