En Güzel Dereotlu Poğaça Nasıl Yapılır?

En Güzel Dereotlu Poğaça Nasıl Yapılır?

Pastanelerdeki kadar lezzetli bir dereotlu poğaça yapmayı kim istemez ki! Poğaça ve kurabiye çeşitleri yapan herkesin kendine has dereotlu poğaça tarifi bulunuyor. Ancak bu poğaçaları birbiri ile kıyasladığınızda lezzet, yumuşaklık gibi hususlar açısından arada büyük farklar olduğunu siz de fark edebilirsiniz. Eğer leziz bir poğaça yapmak ve ortaya eşsiz bir lezzet çıkmasını istiyorsanız en güzel dereotlu poğaça tarifi uygulamanız gerekiyor. Bununla birlikte bazı püf noktalara dikkat etmeniz de son derece önemlidir.

Öncelikle dereotlu poğaça tarifi için malzemelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Bu malzemeler un, yoğurt, yumurta, sıvı yağ, kabartma tozu, dereotu ve tuzdur. Elbette malzemelerin hem oranlarına hem de karışıma eklenme sırasında dikkat etmeniz gerekiyor. Hamurun kıvamını yakalamak da en önemli püf noktalarından biridir. Eğer hamur olması gerekenden daha sertse bu durumda poğaçalar da sert olur ve hatta çıtırlık düzeyini bile aşabilir.

Hamurun kıvamı olması gerekenden daha yumuşaksa bu durumda poğaçaların dışı pişer ve kızarır ancak içi çiğ kalabilir. Hatta hamurun yumuşaklık seviyesine bağlı olarak pişme esnasında tepsiye yayılabilir ve şekilleri de bozulabilir. İşte bu nedenle hamurun kıvamını doğru şekilde belirlemek ve bunun için de malzemeleri ne oranda koyacağınıza dikkat etmek gereklidir. Poğaçaların pişme süresi ve pişme derecesi de dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alıyor. 180 derecede pişmesi durumunda nefis bir poğaça elde edebilirsiniz. Pişme süresinin ise 25 dakika dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz.

Kimi zaman bu poğaçaya lor ve benzeri peynirler de ilave edilebiliyor. Bu noktada peynir seçiminizi de dikkatli yapmanız önemli çünkü eriyen bir peynir kullanmanız halinde poğaça hamurunun kıvamı pişme sırasında değişebilir. Kısa zamanda pişen bir poğaça olması, içerisinde kullanılacak olan peynirin de son derece dikkatli bir şekilde seçilmesini zorunlu kılıyor.

Harika bir dereotlu poğaça yapmak için hangi malzemeleri ne oranda kullanmanız gerektiğini Yemek.com adresinden öğrenebilirsiniz. En leziz poğaça tarifleri bu sitede yer alıyor ve tariflerle birlikte püf noktalar da detaylı bir şekilde aktarılıyor. Hemen siteye uğrayın, tarif bilgilerine göz atmaya başlayın.

En Güzel Dereotlu Poğaça Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan En Yeni Plaj Terlik Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.