Aşkın Beynimizdeki Etkileri

Aşkın Beynimizdeki Etkileri

Hiç şüphe yok ki beynimiz vücudumuzun en önemli organı. Kişiliğimizden tutun da günlük hayatta verdiğimiz sıradan kararlara kadar her şey nasıl bir beyne ve ruh durumuna sahip olduğumuza bağlı. İyi ya da kötü, yaşadığımız her şeyin beynimiz üzerinde bir etkisi var. Yani sağlıklı bir ruh durumuna ve iyi bir hayata sahip olmak için sağlıklı çalışan ve gereken hormonları yeterli miktarda salgılayan bir beyne ihtiyaç duyarız. İşte böyle bir beyne sahip olmak için elimizde harika bir fırsat var. Aşık olmak!

Bir ilişkiye sahip olmak isteyen herkesin istediği şey aşktır. Hepimiz izlediğimiz filmlerde ya da dizilerde, okuduğumuz kitaplarda gördüğümüz aşk hikayelerini severiz. İçten içe böyle bir aşka sahip olup olamayacağımızı düşünürüz. Hayallerimizi süsleyen bir aşk bizi çok güzel düşüncelere sevk eder. Masallardaki gibi aşklara kim imrenmez ki? Ancak aşık olmak bize mutluluktan çok daha fazlasını veren bir şey.

 

Aşk Bizi Gençleştiriyor

Aşık olmak insanın fiziksel ve psikolojik olarak başına gelebilecek en güzel şeylerden biri. Yapılan araştırmalara göre aşk insan beyni üzerinde son derece çarpıcı etkilere sahip. Öncelikle aşık bir beyinde sinir hücreleri normalden 2-3 kat hızlı büyüyor ve böylece beyin gençleşmeye başlıyor. Gençleşmeyi kim istemez ki? Buna ek olarak ağrı kesici etkisi olan morfin benzeri bir madde salgılanıyor ve aşık olduğumuzda daha az ağrı hissediyoruz. Yani ayaklarımızın yerden kesildiğini hissetmemiz çok da tuhaf olmamalı.

Aşkın beynimizde yarattığı etkiler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Bize haz ve keyif veren endorfin hormonu da aşık olduğumuz zaman çok daha fazla salgılanmaya başlıyor. Yaptığımız şeylerden daha fazla keyif alıyor, umutsuzluğu bir kenara bırakıp hayata daha olumlu bakmaya başlıyoruz. Yani genel olarak bakıldığında beynimizdeki kan akışını hızlandıran, sinir büyümesini artıran aşk adeta beynimize ilaç gibi geliyor.

 

Aşk Bizi Daha İyi Biri Yapıyor

Aşk aynı zamanda bizde bir bağımlılık hissi yaratıyor ve sürekli olarak aşık olduğumuz kişiyle beraber olmak istiyoruz. Bilim adamlarına göre aşık olmak beyinde bağımlılık yaratan sistemin çalışmasını sağlıyor. Aşktan gözleri kör olmuş deyimi çok da yanlış olmasa gerek. Çünkü kendimizi daha az düşünmeye başlıyoruz ve empatiye daha fazla önem veriyoruz. Aşk bizi kesinlikle daha duygusal yapıyor. Kendini daha az düşünüp empatiye daha fazla önem vermek iyi bir insan olmanın en temel kurallarından biri değil midir?

Birbirine aşık çiftlerin dışarıdan ne kadar mutlu göründüklerine bakın. Onların da beyinleri birbirlerine bağlanma hormonları salgılıyor. Görünen o ki doğal olarak bazı negatif yanları olsa da aşık olmak bizi zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi bir insan haline getiriyor. İşte bu noktada sormamız gereken bir soru daha var. Aşkı nerede aramalıyız? Siz de nereye bakarsanız bakın aradığınız kadını ya da erkeği bulamıyor musunuz? Şimdiye kadar kurduğunuz ilişkilerde aradığınızı bulamadınız mı? Belki de gözünüzü başka bir yere çevirmenin zamanı gelmiştir.

Aşk Beyni Gençleştiriyor

İnternette Sizi Bekleyen Milyonlarca İnsan Var

Hiç internet üzerinden yeni biriyle tanışmayı denediniz mi? Birçok insan internet üzerinden yeni biriyle tanışmaya önyargıyla yaklaşıyor. Ancak teknoloji gelişiyor ve her geçen gün hayatımızın başka bir alanını sanal aleme aktarıp işlerimizi orada hallediyoruz. Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş oluyoruz. Artık internet üzerinden ya da telefon uygulamalarından insanlara tanışma ve konuşma hizmeti veren siteler ve uygulamalar mevcut. Bu tür sitelere ya da uygulamalara ücretli veya ücretsiz şekilde üye olabilir, profil oluşturabilir, kendiniz ve hobileriniz hakkında bilgi verebilir ve hayallerinizi süsleyen partnerinizi aramaya koyulabilirsiniz. Hem de oturduğunuz yerden!

Peki hangi tanışma sitesinin ya da uygulamasının daha iyi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Tüm ücretli ya da ücretsiz sitelerde ve uygulamalarda hesap oluşturmak hem zaman hem de para kaybına sebep olacaktır. Sonuçta internette onlarca tanışma sitesi ve telefonlar için de onlarca tanışma uygulaması var. Merak etmeyin, çözüm çok basit. Sizin yerinize bütün sitelerin değerlendirmesini yapan, siteleri kullanan kullanıcıların yorumlarına yer veren ve ücretlendirme hakkında bilgilendirme yapan arkadaşlık siteleri karşılaştırması burada yardımınıza koşuyor.

Artık nereye bakmanız gerektiğini bildiğinize göre siz de önyargılarınızı bir kenara bırakıp internetten yeni insanlarla tanışmaya başlayabilirsiniz. Kim bilir, belki de hayatınızın aşkıyla aynı sokakta, aynı mahallede ya da aynı semtte oturuyorsunuzdur. Belki de hayatınızın aşkı Türkiye’nin ya da dünyanın başka bir tarafındadır. Siz de gençleşmek ve daha güzel bir hayat için aradığınız aşkı internette bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bir Kadın İlk Buluşmada Ne Giymelidir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.